r- - c- Win een Decathlon bon t.w.v. 100 euro MEDIA CULTUUR 23 - m wBKse^mB' - x- Billie Eilish geeft haar nieuwe plaat weer fraai een ziel mee J DOEN WE Ga naar pzc.nl/buitenkansjes ïr?l^ --- .C 5*&v - er letterlijk buikpijn van dat dit in 2021 nog altijd gebeurt." Bij het maken van de docu mentaire ontdekte Rienstra dat de problematiek in de streng christelijke scholengemeen schappen ingewikkelder is dan ze dacht. ,,Elke docent, ook op de scholen die ik bezocht, wil dat leerlingen zich gelukkig en vei lig voelen. Maar de identiteits- problemen van deze scholieren stroken niet met wat er in de Bij bel staat. Dat wringt. Leraren worstelen daar ook mee." Docenten en leerlingen spra ken de documentairemaker ook aan op haar eigen vooroordelen. ,,Zij zeiden: 'Je kunt wel vanuit Amsterdam met je aangifte wap peren en roepen 'ho stop, dit kan écht niet, sluit al die scholen', maar dat helpt ons niet. Dan dis crimineer je een grote groep christenen. De meeste jongeren willen namelijk helemaal niet weg uit hun omgeving. Ze wil len het geloof behouden en zijn op zoek naar acceptatie van hun omgeving'." Veiliger klimaat Rienstra hoopt dat de documen taire leidt tot meer begrip en een veiliger klimaat voor homosek suele leerlingen. ,,Van een af stand lijkt er misschien alsof er niks gebeurt, maar er is echt wel beweging op de scholen die ik heb bezocht. Zo gaat een school bestuur in Kampen oud-leerlin gen die gay zijn, uitnodigen voor een gesprek over hun ervaringen in hun schooltijd." De aangifte tegen Slob kreeg geen gevolg. Het OM vond de uitspraak van de demissionair minister niet strafbaar. De mi nister zelf nam een dag na de commotie zijn uitspraak terug. Hij betreurde de ophef en stelde dat zijn woorden verkeerd zijn geïnterpreteerd. Hij zei ook te vinden dat de antihomoverkla- ringen te ver gaan. Iedereen zou zichzelf moet kunnen zijn, welke seksuele identiteit iemand ook heeft, benadrukte Slob. Dat klonk als muziek in de oren van Rienstra. ,,Om met Frédérique te spreken: wat maakt het uit! Laat iedereen zijn wie die wil zijn." Happier than ever Op haar debuutalbum When We All Fall Asleep, Where Do We Go? lukte het Eilish in 2019 al om haar eigen kwetsuren op feno menale wijze op muziek te zet ten. De plaat, onderscheiden met zes Grammy's, bracht een kleine revolutie in de pop te weeg: de afgelopen twee jaar durfden veel meer jonge muzi- kantes hun persoonlijke trauma's, fluisterend, te openba ren. Maar niemand deed het zo aangrijpend als Eilish zelf. Het is niet verwonderlijk dat haar Hap pier Than Ever bij voorbaat geldt als de plaat van het jaar. Waar Eilish in de geroemde documentaire The World's a Little Blurry er nog openlijk aan twijfelde of ze ooit een tweede volledige plaat zou maken, zijn er nu al zestien nieuwe songs. Die zijn in de lockdownperiode opgenomen in de studio van haar broer Finneas. Hij is Eilish' vaste muzikale compagnon, die haar elektronische geluid zo fraai een ziel wist mee te geven. Dat is op Happier than Ever op nieuw gelukt. Toch zijn twee dingen veranderd. Het eerste is het muzikale pallet waarmee broer en zus Eilish het portret van Billies groeipijnen schilde ren. Dat is breder dan voorheen, leunt af en toe nadrukkelijk op jazz en zelfs op bossanova. Maar het belangrijkst blijft dat Fin- neas' sound het comfortabele kussen is voor de fluisterzang van Billie, die daardoor nog steeds intiem en hyperpersoon- lijk voelt. Dat laatste komt na tuurlijk ook door de tekstuele openhartigheid van Eilish, die haar liedjes wederom als thera peutisch dagboek lijkt te gebrui ken. Alleen zijn haar problemen minder universeel dan op haar debuut, dat ging over groeps druk, romantiek en onzeker heid. Nu doen stalkers, roem en bedreigde privacy hun intrede. Luisteren naar een popster die klaagt over het popsterrenschap, kan vaak een ergerlijke exercitie zijn, maar Eilish weet haar frus traties opnieuw eloquent te ver woorden. Zwaarder zijn de songs die gaan over gedwongen seks. In Your Power en, in mindere mate Eilish lijkt haar liedjes wederom als therapeutisch dagboek te gebruiken in Getting Older, legt Eilish haar ziel opnieuw volledig bloot om ziedend van woede te eindigen met How dare you?/And how could you?/ Will you only feel bad when they find out? Met z'n sobere orkestratie en minder dansbare refreinen is Happier than Ever minder onont koombaar, minder in your face, dan z'n voorganger. Maar dat maakt de kwaliteit zeker niet minder indrukwekkend. Met de Buitenkansjes win je de hele Oranjezomer elke week te gekke prijzen. Deze week maak je kans op een Decathlon bon t.w.v. 100 euro! Winnen? Doe mee en ontvang ook het e-book Vergeten Goud van Marian Rijk Meedoen kan t/m 4 augustus dinsdag 3 augustus 2021 PC "C -«si v**! i 5 *'-> - 'L-C# V ,-r- .-.' -". «ft - - *■,- i" - 2" j -> l r - A - -«' V'. ...-.• t- - "V,-: V M Yora Rienstra in de docu mentaire in gesprek met een scholier, en bij het Homo monument in Amsterdam. FOTO'S NINA SCHOLLAARDT, VPRO Ik deed aangifte tegen de minister van Onderwijs, donderdag 5 augustus, 20.55 uur op NPO 3. POPALBUM Billie Eilish wordt volwassen, een lastige opdracht voor ie dere 19-jarige. Maar voor ie mand die van nature geplaagd wordt door angststoornissen en die daarbij aan het einde van de puberteit plots de grootste ster van de popmuziek is ge worden, is opgroeien helemaal een parcours vol hindernissen. Stefan Raatgever The cover van 'Happier than ever'. foto ap jv<Unn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23