s1 1 I Vooral vervalste kunst in Vledder O v a tv m 22 Ml CULTURELE SCHATKAMERS ■K m Daar hangt ze, Mona Lisa, met haar mysterieuze glimlach, in een wat nauwe gang van het voorma lig gemeentehuis van Vledder, in het zuidwesten van Drenthe. In dezelfde gang hangen een Rem brandt en een schilderij van Dafi. Althans, dat zou iemand er met gemak in kunnen zien. In werke lijkheid heeft vooral vervalste kunst een plek ge kregen in dit bijzondere museum, opgericht door het kunstverzamelaarsechtpaar Henk en Erna Plenter. Dat dacht ooit een echte Matisse op de kop getikt te hebben, maar in werkelijkheid bleek het werk van de Nederlandse meestervervalser Geert Jan Jansen te zijn. De Plenters bleken meer verval singen in hun collec- m Jansen heeft nooit bekend een kunstobject vervalst te hebben tie te hebben, en daar hebben ze zich ver volgens in verdiept. Vervalser Jansen werd ooit in Frank rijk gearresteerd met 1600 valse schilde rijen in zijn bezit. Dat was op zich niet strafbaar, er lag geen aanklacht tegen hem en hij heeft nooit bekend ook maar één kunstobject ver valst te hebben of als echt verkocht te hebben. Toen Jansen het museum in Drenthe eens be zocht, zei hij bij het zien van vervalste Karel Ap pels dat 'hij ze herkende' of dat het 'nadrukken' be trof. Plenter is er zeker van dat Jansen de litho's had vervalst. Het museum bevat heerlijke verhalen over kunstwerken die soms verbluffend veel lijken op hun origineel. Zo is er het verhaal van de Rotter damse havenschilder Evert Moll. Die hield niet al leen van schilderen, maar ook van drank. Om die te bekostigen plaatste hij vaak zijn signatuur onder werken van andere, minder begaafde schilders. Overigens is in Vledder ook 'echte' kunst te zien in een bescheiden expositie met werk van Drentse kunstenaars en een mooie glascollectie. Woensdag tot en met zondag, van 10.00 tot 17.00 uur ANGELA KIJKT EVEN GEEN TV Elvis stierf door familie Avond over The Father' INTERVIEW YORA RIENSTRA^ Cabaretier Yora Rienstra was zo kwaad over een uitspraak van minister Arie Slob over homoseksualiteit op christelijke scholen, dat ze aangifte deed. Dat leidde tot veel persoonlijke ontboezemingen van leerlingen, waarover ze een documentaire maakte. oen Yora Rien- stra dit jaar een zoenfoto van zichzelf met haar vriendin op Instagram plaatste met de tekst '5 jaar verkeeeeeering', kreeg ze 917 hartjes en tientallen felicitaties. 'Dat het vuur nog heel lang mag branden', schreef iemand. 'Zo'n fijn stel', prijsde een ander. Toen een scholiere uit een Gelders dorp een paar jaar geleden een verliefdheidsfoto van zichzelf en haar vriendin op sociale media zette, waren de re acties heel anders. De reformato rische school van de tiener belde haar ouders, die te horen kregen dat hun dochter 'iets zondigs' had begaan. ,,Het meisje durfde daarna niet meer naar huis te gaan. Ze had thuis wel over haar gevoelens voor meisjes verteld, maar tussen 'uit de kast komen' en openlijk een relatie aangaan, zat een groot verschil. De ge moederen thuis liepen zo hoog op, dat ze in een pleeggezin is opgenomen", vertelt Rienstra. Het is een van de verhalen die jongeren uit strenggelovige ge zinnen met haar deelden in de documentaire Ik deed aangifte te gen de minister van Onderwijs, die Rienstra maakte voor de VPRO. Kamerdebat Behalve cabaretier is Rienstra (40) ook actrice en tv-maker. Ze presenteert de Nieuws Updates op de site van deze krant en was tot 2019 het vaste gezicht van tv- programma Rambam. Het idee voor de documentaire ontstond na het Kamerdebat over burger- schapsonderwijs, vorig jaar no vember. Minister Arie Slob (On derwijs) zei dat reformatorische scholen op basis van de grond- wet homoseksualiteit mogen af keuren, maar dat zij wel moeten toezien op een veilig leerklimaat voor alle leerlingen. Hij re ageerde daarmee op kritische vragen van Kamerleden over verklaringen die sommige refor matorische scholen gebruiken en waarin zij ouders zwart-op- wit vragen afstand te nemen van homoseksualiteit. De uitspraak leidde tot een storm van kritiek. In totaal deden elf mensen aan gifte, onder wie Rienstra, van het discrimineren en beledigen van homoseksuele scholieren. Na deze actie kreeg de cabare tier, via sociale media, tientallen persoonlijke berichten van (oud-)leerlingen van reformato rische scholen. Ze raakte met hen in gesprek en besloot daarop contact te zoeken met de be wuste scholen en ouders. ,,Oud- leerlingen vertelden dat tijdens de lessen werd gezegd dat ho- Het raakt me als ik denk aan al die jongeren die zo worstelen met hun identiteit dat ze depressief worden moseksualiteit een gruwel is in Gods ogen. Dan denk je 'ik houd mijn mond wel'." Ze zoekt even naar woorden. ,,Het raakt me op nieuw als ik denk aan al die jon geren die zo worstelen met hun identiteit dat ze depressief wor den, zichzelf pijn doen of met zelfmoordgedachtes lopen." Ze refereert aan het verhaal van Arjan, een jongeman die een el lendige tijd doormaakte op een reformatorische middelbare school. Daar zweeg hij over zijn geaardheid, maar toch werd hij uitgescholden voor 'homo' en getreiterd. Een medeleerling brak Arjans neus tijdens gymles. Op weg naar school fietste Arjan bewust over het midden van een brug, ver weg van de reling. ,,Ik wist niet waartoe ik in staat zou zijn", vertelt hij over de donker ste gedachten in zijn schoolja ren. Rienstra hoorde de ontboe zemingen met verbazing aan. ,,Ik heb die worsteling in die mate nooit gekend. Ik kon altijd bij mijn ouders terecht." De cabaretier ging vroeger naar de vrijeschool in Amster dam. ,,Daar draaide juist alles om het ontwikkelen van een eigen identiteit. Jongeren waren daar openlijk gay. Zelf was ik er nog niet uit. Ik was meer een Frédé- rique. Ik droeg jongenskleding en kreeg regelmatig de vraag of ik een jongen of een meisje was. Ik ben blij dat ik nooit in elkaar geslagen ben." Ze verwijst daar mee naar het nieuws van vorige week over Frédérique Brink (14) uit Amstelveen. Een groep jon gens mishandelde haar omdat ze niet wilde vertellen of ze een jongen of meisjes was. ,,Ik krijg dinsdag 3 augustus 2021 PC Het Rijksmuseum en Mauritshuis kent bijna iedereen, maar Nederland heeft ook veel mooie, minder bekende musea. Wij lichten er deze zomer vier dinsdagen lang steeds een uit. Vandaag: de Mona Lisa vlak naast een Rembrandt in Drenthe. Een 'schilderij van DalP. foto wilbert bijzitter Jeroen Schmale Wie Het Valse Kunst Museum in Vledder. Wat Waar Brink 1, Vledder Wanneer MUZIEK Volgens Sally Hoedel, auteur van Elvis: Desti ned To Die Young, zijn de slechte genen die Elvis Presley van zijn familie meekreeg, de oorzaak van zijn relatief jonge dood. Zijn opa en oma waren volle neef en nicht van elkaar. FILM De Oscarwin nende film The Father krijgt op 8 augustus een speciale avond in het Amster damse Bos. Onder anderen Eric Corton en Erik Scherder leveren een bij drage aan de vertoning en be spreking van de film. K ■u Worsteling van scholier die gay en streng christeli k is Hanneke van Houwelingen —Yora Rienstra, cabaretier V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22