GEZOND 'Heb vertrouwen in je lijf' Reanimeren of niet, dat is de vraag die je je bij leven en welzijn al stelt 20 René Diekstra Moedermelk is iets moois, maar kan ook een worsteling zijn. Daarom in deze Internationale Borstvoedingsweek tien dingen die je moet weten voor je eraan begint. Perfect afgestemd Op de column van vorige week waarin ik de vraag opwierp of leren reanimeren een burgerplicht is, kwamen veel reacties, variërend van ontroe rend via praktisch tot kritisch. Ontroerend waren de e-mails van lezers die beschreven hoe ze het leven van hun partner konden redden, door een hart stilstand tijdig te ontdekken en te doen wat ze bij een re- animatiecursus hebben ge leerd. Bijzonder als je hebt kunnen voorkomen dat de dood jullie scheidde. Voor mij is een hartstilstand een mooie dood, mailde een lezer Diep geroerd was ik ook door het verhaal van een lezer die het overlijden van de partner niet kon voorkomen, ondanks geleerde vaardigheden. 'Maar de constatering dat je alles hebt gedaan wat je kon, heeft me toch een zekere troost ge boden.' Verder benadrukken lezers dat herhalingscursussen nodig zijn om reanimeervaar- dig te blijven. En dat stuit op obstakels. De kosten zijn circa 40 euro per cursus. En niet iedereen kan zich dat permit teren. ringen een reanimatiecursus volledig te vergoeden. Blijk baar is het niet gelukt die in de basisverzekering onder te brengen. Mensen die het toch al niet breed hebben, lopen zo een hoger risico op overlijden aan een hartstilstand, onder meer omdat ze minder men sen in hun omgeving hebben die een reanimatiecursus heb ben gevolgd. zelf niet gereanimeerd willen worden. Een van hen: 'Voor mij is een hartstilstand een mooie dood. Het risico dat reanimatie onvoldoende lukt en ik door blijvende hersen- schade mogelijk als een kas plant verder moet leven, is mij veel te groot.' Zij heeft daarom besloten een wilsverklaring tot niet-reanimeren op te stel len, anderen daarvan op de hoogte te stellen en altijd een niet-reanimerenpenning bij zich te dragen. Medisch perso neel móet die respecteren. Onduidelijker is de situatie voor de burgerhulpverlener of reanimator. Moet die bij zo'n verklaring (op papier, tatoeage of penning) niet met reanime ren beginnen, of stoppen zo dra hij die ziet? Dat laatste kan emotioneel uiterst lastig zijn, zeker als medisch personeel nog niet aanwezig is om het over te nemen. De conclusie? Maak bij leven en welzijn 'reanimeren of niet' tot een cruciaal gespreksonderwerp tussen jou en de mensen om je heen. Want behalve een vaardigheid om te (blijven) leren, kan reanimeren je ook voor de opgave stellen hoe ul tieme wensen te respecteren. 1. De eerste dagen drinkt een baby maar een paar millimeter per keer Veel kersverse ouders zijn bezorgd of hun baby wel genoeg drinkt, maar dat is meestal niet nodig, zegt Hilde van der Lee, lactatiekundige van het Diakonessenhuis in Utrecht. ,,Een baby van één dag oud heeft een maag ter grootte van een druif, waar niet meer dan 5 tot 7 milliliter voeding in past.'' Een gezonde zuigeling heeft bo vendien de eerste 24 uur nog vol doende reserves. ,,Van het eiwitrijke colostrum, de melk van de eerste paar dagen, zijn een paar druppels vaak al genoeg. Als je als ouder weet dat je kind de eerste paar dagen maar wei nig nodig heeft, haalt dat veel span ning weg.'' 2. Een voedende moeder moet extra eten Een moeder die borstvoeding geeft heeft per dag zo'n 500 kilocalorieën extra nodig. Wat kun je het beste eten? ,,Eet gewoon volgens de Schijf van Vijf van het Voedingscentrum, en neem van alles iets extra'', zegt Van der Lee. ,,Wat extra noten, groenten en fruit of vlees.'' Vol doende drinken is ook belangrijk. Drink een glas water elke keer dat je je baby voedt. Meer zuivel eten zorgt niet voor meer moedermelk. ,,De productie van moedermelk heeft niks met zui- velinname te maken. Moedermelk wordt in de melkklieren gemaakt. De stofjes die hiervoor nodig zijn, zitten in het bloed van de moeder.'' 3. Je hoeft je baby niet bij elke kik aan te leggen In de eerste week na de geboorte geldt: hoe vaker je je kind aanlegt, hoe meer melk de moeder aanmaakt. Als de baby zuigt, masseert hij met zijn mond de zenuwuiteinden in de huid van de tepelhof. Daardoor komt het hormoon oxytocine vrij, dat zorgt voor de toeschietreflex, waarbij de melk uit de tepel stroomt. Ook het hormoon prolactine wordt aange maakt, dat ervoor zorgt dat nieuwe melk wordt geproduceerd. De voeding is na één tot twee we ken meestal goed op gang. De maag van de baby is dan ongeveer zo groot als een kiwi, waardoor hij grotere hoeveelheden kan drinken. Je hoeft dan minder vaak te voeden. Na die eerste week hoef je hem dus niet bij elk huilt je aan de borst te leggen. Van der Lee: ,,Een baby huilt niet alleen voor een voeding, hij kan ook huilen omdat hij huidcontact wil of omdat hij krampjes heeft.'' 4. De kleur of smaak van de melk zegt niks over de kwaliteit Bij sommige vrouwen is de moeder melk wit, bij andere bijna oranje en het kan ook groenig of blauwig zijn. Al deze kleurvariaties zeggen niks over de samenstelling. Wel kunnen de smaak en geur verschillen. Van een moeder uit Azië bijvoor beeld die veel gekruid voedsel eet, zal de melk anders smaken dan een Nederlandse vrouw die veel minder gekruid eet. De kleur kan overigens ook beïnvloed worden door wat je eet. Zo kunnen bietjes de moeder melk rozig kleuren. 5. Zuigen is iets anders dan drinken ,,Ouders vertellen mij soms dat hun baby anderhalf uur achter elkaar heeft gedronken'', zegt lactatiekun- dige Van der Lee. ,,Maar een baby kan niet zo lang effectief drinken. Als de baby geen mooie zuigbewegingen meer maakt en niet slikt, is hij klaar aan die borst.'' Leg je baby aan op het moment dat hij een grote hapbeweging maakt, geeft Van der Lee als tip. ,,Pas als je een baby hoort slikken, weet je dat hij effectief drinkt. Je helpt je baby een grote hap te nemen door je bor sten voor te masseren zodat er alvast wat druppels melk uitkomen. Dan ruikt hij de melk en zal hij zijn mond ver openen.'' 'Voor het goed op gang komen van de borstvoeding is genoeg rust cruciaal' Tot mijn verontwaardiging blijken niet alle zorgverzeke- DINSDAG 3 AUGUSTUS 2021 GO René Diekstra pleitte vorige week voor reanimeren als burgerplicht, maar zo eenvoudig is dat nog niet, blijkt ook uit reacties van lezers. Daarnaast zijn er lezers die Borstvoeding geven? Bereid je goed voor CARIN RÖST - KORNELIA MOES Moedermelk is vol ledig afgestemd op de baby en groeit met je kind mee. De melk van een premature baby heeft een andere samen stelling dan die van een op tijd geboren baby. En de melk die een kind van drie maanden drinkt, is heel anders dan de melk van een pasge borene. Moedermelk bevat voedingsstoffen en stoffen die de ge zondheid van het kind bevorderen. Die ver kleinen de kans op allerlei ziekten en aandoeningen. Borstvoeding ver laagt de kans op on der meer middenoor ontsteking, obesitas, suikerziekte, astma en eczeem. Als de moeder griep of corona heeft gehad, krijgt haar kind via de borstvoeding anti stoffen binnen. De moeder heeft minder last van bloedverlies na de bevalling omdat tij dens het drinken de baarmoeder samen trekt. En ze is sneller op gewicht. Ook heeft ze minder kans op borstkanker, eilei derkanker en botont- kalking. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20