'Zeeslag' tussen Iran en Israël escaleert Moeders geven langer borstvoeding door corona NIEUWS 15 Strijd wordt op drie fronten gestreden Dat blijkt uit onderzoek van het Voedingscentrum onder 2073 moeders tussen de 18 en 45 jaar. ,,We zagen vaker in onderzoe ken dat het aantal vrouwen dat borstvoeding geeft, afneemt als het zwangerschapsverlof voor bij is. De combinatie werk en borstvoeding kan moeilijk zijn. Dan begint het 'gewone leven' weer en is er minder tijd om het de volle aandacht te geven'', legt woordvoerder Lolkje de Vries van het Voedingscentrum uit. Een kwart van de respondenten gaf aan dat werk de belangrijk ste reden was om te stoppen met borstvoeding. Gemiddeld gaven vrouwen ruim vijftien weken borstvoe ding, bleek uit het onderzoek. De vrouwen die denken dat co rona invloed heeft gehad op de duur van de borstvoeding, zeg- gen dat dat komt doordat hun partner meer thuis is (52 pro cent), omdat ze minder ver plichtingen of afspraken heb ben (51 procent) en omdat ze minder in het openbaar hoeven te voeden (50 procent). 2 pro cent gaf aan dat ze door corona eerder zijn gestopt met borst voeding, omdat ze minder hulp kregen van professionals. Wettelijk verplicht Het onderzoek laat volgens De Vries zien dat de rust en ruimte om borstvoeding te geven of te kolven, heel belangrijk is. ,,Het is niet alleen de vrouw zelf op wie het aankomt, maar ook de omgeving kan een doorslagge vende rol spelen in het wel of niet (langer) borstvoeding ge ven'', aldus De Vries. Het is wettelijk vastgelegd dat een kwart van de werktijd mag worden besteed aan het geven van borstvoeding of kolven. Een kolfruimte op de werkvloer is verplicht, zegt De Vries. Ook ondersteuning van de partner is van belang. Het Voedingscentrum raadt aan om minimaal een half jaar borstvoeding te geven omdat de voordelen - voedingsstoffen én afweerstoffen - voor pasgebore nen dan het grootst zijn. Het laatste slachtoffer draagt de naam Mercer Street. De olietanker die wordt geëxploiteerd door de Zodiac Group van de Israëlische miljardair Eyal Ofer, kreeg voor de kust van Oman in de Arabische Zee een voltreffer bij een aanval met een drone. Het schip is onder escorte van het Amerikaanse vliegdekschip USS Ronald Reagan naar de kust van de Verenigde Ara bische Emiraten gesleept. Twee bemanningsleden zijn bij de aan val om het leven gekomen. De aanval zet de toch al gespan nen relatie van Israël met Iran ver der onder druk. Premier Naftali Bennet zegt dat hij beschikt over bewijs dat Iran achter de aanval zit. Hij waarschuwt de aartsvijand dat 'wij heel goed weten hoe we hierop moeten reageren'. Behalve Israël lijken ook de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië ervan overtuigd dat de regering in Tehe ran er de handen aan vuil heeft ge maakt. ,,Deze harteloze aanval is het werk van Iran'', zegt de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Dominic Raab. Volgens Raabs Amerikaanse collega, Antony Blinken, is er geen enkele recht vaardiging voor de aanval die 'past in een reeks van aanvallen en agressief gedrag'. Luchtfietserij Iran ontkent elke betrokkenheid. Het noemt de aantijgingen 'lucht fietserij'. ,,Het is niet de eerste keer dat het zionistische regime, de be zetter van Jeruzalem, zulke be schuldigingen uit'', aldus Saeed Khatibzadeh, de woordvoerder van Buitenlandse Zaken. ,,Wie wind zaait, zal storm oogsten.'' Daarmee gooien beide partijen olie op het vuur in hun schaduw- Syrische dictator Basher al-Assad weer stevig in het zadel. Israël heeft in Syrië luchtaanvallen uit gevoerd op vooral stellingen en konvooien van Hezbollah die door Iran van wapens wordt voorzien. Het derde front is de 'tankeroor log' waarvan de Mercer Street nu het laatste slachtoffer is. Sinds de zomer van 2019, toen de Verenigde Staten onder president Donald Trump uit het kernakkoord met Iran stapten, zijn zowel Israëlische als Iraanse commerciële schepen aangevallen. Eerder dit jaar liep bijvoorbeeld het Israëlische vrachtschip Helios zware schade op in de Golf van Oman. Er zaten twee grote gaten in haar romp na explosies. In april gebeurde het zelfde met het Iraanse schip Saviz toen het voor anker lag in de Rode Zee. De schade zou zijn veroor zaakt door kleefmijnen. De Saviz diende als 'logistiek moederschip' voor de door Iran gesteunde Houthi-milities in Jemen. Ondergang Israël zou de laatste achttien maanden ook de hand hebben ge had in tenminste twaalf aanvallen op schepen die op weg waren naar Syrië, volgeladen met olie en wa pens voor het bewind van Basher al-Assad. Iran beschuldigt Israël er ook van dat het de hand heeft ge had in de ondergang van zijn ma rineschip Kharg. Die zonk begin juni in de Golf van Oman na een brand tijdens een trainingsmissie. In de regio wordt verwacht dat de 'schaduwoorlog' tussen beide aartsrivalen na de aanval op de Mercer Street zal verharden. De nieuwe premier van Israël, Ben nett, is in dit conflict eenzelfde ha vik als zijn voorganger, Benjamin Netanyahu. In de oppositie maakte Bennet zich al sterk voor een aan val 'op de kop van de octopus'. De explosie op de Mercer Street waarbij voor het eerst in de 'tan keroorlog' doden zijn gevallen, is voor Bennet de eerste aanvaring als premier met Iran. 'In politieke kringen overheerst het gevoel om terug te slaan', aldus de politiek commentator van Haaretz. oorlog die op drie fronten woedt. Het eerste front leidt tot harde confrontaties rond het Iraanse kernprogramma. Teheran be schuldigt Israël van moordaansla gen op zijn kerngeleerden en sabo tageacties op zijn kerninstallaties, waaronder die in Natanz waar ura nium wordt verrijkt. Het tweede front ligt in Libanon en Syrië. De machtigste partij in Libanon, Hezbollah, is een trouwe bondgenoot van Iran en dankzij de steun van Rusland en Iran zit de Ruim een op de acht vrouwen (14 procent) zegt langer borstvoeding te geven door de coronacrisis. Meer rust en ontspanning, betere onder steuning door de partner en de mogelijkheid om thuis te werken, hebben daaraan bij gedragen. Marloe van der Schrier Den Haag dinsdag 3 augustus 2021 Bij de droneaanval op de Israëlische olietanker Mercer Street kwanen twee bemanningsleden, een Roemeen en een Brit, om het leven. foto ap De 'schaduwoorlog' tussen Iran en Israël gaat in een hogere versnelling. De droneaanval op de Israëlische olietanker Mer cer Street is het laatste voorval in de strijd tussen de aartsriva len die op drie fronten woedt. Hans van Zon Rotterdam/Dubai Amerikaanse militairen van vliegdekschip USS Ronald Rea gan. FOTO AP Premier Naftali Bennet van Israël (onder) zegt dat Iran achter de aanval zit, maar de Iraanse leider Ayatollah Ali Khamenei ontkent. fotos epa WEET JIJ AL WAT HET IS? De zoektocht naar Het Geluid is weer begonnenl Check de QR code en m je iedere dag om 07:00 uur of 12:00 uur aan tijdens het Aanmeldmome in de Qmusic app om mee te spelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15