Kennis over juiste voeding ontbreekt Dino Fabriek EUWS 11 LEUKSTE VEGANISME DIEET Verloskundigen, gynaecologen en diëtisten kunnen veganistische vrouwen geen goed voedingsadvies geven tijdens de zwangerschap. Het ontbreekt ze aan kennis die zo belangrijk is voor de baby. bestel snel op leukstetickets.nl/dino-pzc dinsdag 3 augustus 2021 Ellen van Gaaien Maastricht Deidre Meulenbroeks, on derzoeker en gynaeco loog in opleiding in het Maastricht UMC+ en Maxima MC constateert dat de groeiende groep veganistische vrouwen moeite heeft om goede informatie te vinden over het dieet tijdens de zwangerschap. Uit een enquête onder 121 verloskun digen, 179 gynaecologen en 111 diëtis ten blijkt dat het hen aan kennis ont breekt. ,,Deze moeders volgen een vega nistisch dieet vanuit ethische over wegingen, maar ook omdat ze over tuigd zijn van het gezondheidsbe lang'', zegt Meulenbroeks. ,,Zij willen het tijdens hun zwangerschap graag goed doen, maar hebben moeite om advies over hun voeding te krijgen.'' Tijdens haar onderzoek bleek dat gynaecologen en verloskundigen weinig aandacht besteden aan het speciale voedingspatroon van de zwangeren. Meulenbroeks: ,,Ze vra gen er vaak niet naar, terwijl goede voeding belangrijk is voor de ontwik keling van de baby.'' Plantaardig Mensen die een veganistisch dieet volgen, proberen zoveel mogelijk plantaardig te eten en drinken. Ze mijden producten waarvoor dieren 'gebruikt worden'. Daardoor krijgen Door hun dieet krij gen zwangere vega- nistische vrouwen te weinig ijzer, jodium en andere stoffen binnen. Veganisten vervangen vlees en zuivel vaak door soja - Onderzoeker Deidre Meulenbroeks ze geen of te weinig vitamine B12 binnen. ,,Ook als veganisten niet zwanger zijn, moeten ze supplemen ten slikken, omdat ze B12 niet uit hun voeding halen. Het is belangrijk om dat door te zetten tijdens de zwan gerschap'', weet de onderzoeker. De groep veganisten in Nederland groeit. Er zijn zo'n 150.000 mensen die een plantaardig dieet volgen. Bui tenlandse onderzoeken tonen dat zo'n driekwart vrouw is en het over grote deel jongvolwassen. Daarmee groeit ook de groep zwangere vega- nisten, waardoor meer behoefte ont staat aan goede informatie. Bij de Nederlandse Vereniging voor Veganisme komen regelmatig vragen binnen. ,,We merken dat een vega nistisch dieet snel wordt afgeraden tijdens de zwangerschap, omdat ken nis ontbreekt. Het zou mooi zijn als diëtisten zich beter informeren, want voor steeds meer mensen is dit een levensovertuiging'', reageert voorzit ter Emile Dingemans. Het Voedingscentrum adviseert de vrouwen naar een diëtist te gaan. Ze lopen risico om te weinig ijzer, jo- dium, calcium, vitamine B12 en vet zuren binnen te krijgen. Een diëtist kan helpen uit te zoeken welke aan vulling nodig is. ,,Als je geen dierlijke producten eet, is het niet eenvoudig om alle voedingsstoffen binnen te krijgen. Een diëtist kan kijken wat haalbaar is'', aldus Patricia Schutte. Zelf geeft het Voedingscentrum ook wat adviezen. Zo hebben zwan gere vrouwen meer ijzer nodig, maar neemt het lichaam minder ijzer uit plantaardige producten op dan uit vlees en vis. Het Voedingscentrum adviseert om bij elke maaltijd groente of fruit te eten. De vitamine C die daarin zit, helpt het lichaam om beter ijzer op te nemen. Achterhaald De Gezondheidsraad adviseerde bo vendien recentelijk om de hoeveel heid soja te beperken. Daarin zitten zogenoemde isoflavonen, die tijdens de zwangerschap van invloed kun nen zijn op de ontwikkeling van het geslachtsorgaan van de baby. ,,Vega- nisten vervangen vlees en zuivel vaak door soja. Nu wordt dus geadviseerd dat gebruik aan een maximum te binden'', zegt Meulenbroeks. Verloskundigen en gynaecologen moeten meer aandacht hebben voor het voedingspatroon van veganisti- sche zwangeren. ,,Ze geven zelf aan niet zo goed te weten wat ze met vra gen over die diëten moeten. Stuur die vrouwen door naar een goede diëtist. Die zijn niet allemaal thuis in vega- nisme en zwangerschappen, maar ze bestaan wel.'' De Nederlandse Ver eniging voor Obstetrie en Gynaeco logie (NVOG) zegt dat te doen. In sommige regio's is het echter lastig zo'n diëtist te vinden. Meulen- broeks gaat een groep zwangere vega- nistische vrouwen volgen om de in vloed van hun voedingspatroon op de baby te onderzoeken. De Nederlandse Vereniging voor Veganisme heeft de namen van ge specialiseerde diëtisten op de site ge zet. Dingemans: ,,We horen zelfs van diëtisten in opleiding dat de informa tie in lesboeken achterhaald is. Een veganistisch dieet tijdens de zwan gerschap kan, maar vrouwen moeten wél weten hoe.'' TICKETS.NL Deze unieke experience mag je niet missen! Professor Diffeloor is al jaren bezig met het laten terugkeren van de dino op aarde. Aan de hand van bricks probeert hij het DNA te klonen en de dino terug te laten keren. Lukt het hem? Theater, verschillende activiteiten en zestig beelden gemaakt van ruim 2 miljoen steentjes. In de zomer van 2021 te ontdekken in De Fabrique in Utrecht! Ontdek deze unieke dino experience in een wel heel bijzondere omgeving. en vega Wat dan? FOTO GETTY Van 12 juli t/m 29 augustus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11