'Joustra moet zich terugtrekken uit onderzoek Peter R.' II 9 maandag 2 augustus 2021 Peter Schouten en Onno de Jong leggen op 7 juli bloemen op de plek waar Peter R. de Vries is neergeschoten. foto robin utrecht ning vooral als start voor een 'ste vige juridische discussie' over wat de jezidi's is aangedaan. ,,Het is de crime der crimes, een ergere mis daad bestaat niet. Dat de Tweede Kamer de slachtoffers dat stukje erkenning geeft, is erg belangrijk." Maar, waarschuwt Minks de je zidi's: verwacht er ook niet te veel van. „Genocide-erkenning heeft pas echt juridische waarde als de Veiligheidsraad, het Internationaal Strafhof of een internationaal tri bunaal die erkennen. Bovendien is de motie tot nu toe alleen aange nomen door ons parlement. Als de regering het overneemt, wordt verwacht dat je als land meer actie onderneemt.'' Tribunaal Jezidi's wereldwijd hopen al jaren op een internationaal tribunaal. Tot nu toe liepen alle pogingen daartoe spaak: het Internationaal Strafhof in Den Haag grijpt alleen in als landen zelf niet kunnen be rechten en in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ligt Rus land (een bondgenoot van de Sy rische president Assad) dwars. Maar met het aantreden van de nieuwe hoofdaanklager van het Strafhof, Karim Khan, gloort ook Tjibbe Joustra zou er goed aan doen zichzelf terug te trekken als voorzitter van de commissie die de feiten en omstandighe den rondom de moord op Peter R. de Vries onderzoekt. Dat zegt Peter Schouten, advocaat van kroongetuige Nabil B.. Yelle Tieleman die gekwalificeerd zijn om deze baan te doen. Bovendien wordt door Joustra's benoeming de moge lijkheid geblokkeerd om hem als getuige-deskundige te horen. Dat kan zeer dienstig zijn omdat hij vol gens de minister de expert is op het gebied van veiligheid'', aldus De Jong. Naar aanleiding van de kritiek van de twee advocaten schreef mi nister Grapperhaus vrijdag een brief aan de Tweede Kamer, waarin hij meldde dat het ministerie met de twee in gesprek wil. Dat gesprek vindt deze week plaats. Grapperhaus schreef de Kamer dat hij de vraag om onafhankelijk onderzoek begrijpt, en dat hij met de aanstelling van Joustra die juist heeft gewaarborgd. Joustra is na melijk gevraagd vanwege zijn erva ring met onafhankelijke onderzoe ken, waaronder dat naar de toe dracht van de ramp met vlucht MH17. Ook was Joustra voorzitter van de Onderzoeksraad voor Veiligheid. Grapperhaus ziet Joustra's kennis en ervaring als zeer rele vant. Breder Schouten en De Jong zien dat anders, en willen ook dat het on derzoek wordt verbreed. Het moet niet alleen gaan over de moord op De Vries, maar ook over de moorden op Nabils broer Reduan en advocaat Derk Wiersum. Schouten: ,,Alle aspecten rondom de bescherming van de kroonge tuige en de betrokkenen bij kroon getuigenprocessen moeten aan het licht worden gebracht. Je moet zo willen onderzoeken dat je ook kan analyseren wat er nou allemaal ge beurt als je als overheid een kroon getuige verklaringen laat afleggen. En welke maatregelen je dan moet nemen. Is er nou bijvoorbeeld een professioneel draaiboek waarin scenario's staan beschreven van al les wat er kan gebeuren? Ik vrees van niet.'' Ook in de politiek klinkt de roep om een andere voorzitter. De oppo sitiepartijen SP, PVV, PvdA, Volt, Partij voor de Dieren, JA21, Denk en BBB maken zich daar hard voor. Volgens Schouten is er geen andere keus voor Grapperhaus. ,,Dit on derzoek móét onafhankelijk zijn. De onderste steen moet boven.'' Augustus 2014: jezidi's zoe ken een veilig heenkomen bij de berg Sinjar, op de vlucht voor IS. FOTO REUTERS Wat jezidi's hebben meegemaakt, is onmenselijk wreed. Hun verhalen moeten worden doorgegeven -Anne Kuik, CDA-Kamerlid De volkerenmoord op de jezidi's wordt vandaag en morgen onder meer herdacht door een online evenement van de Free Yezidi Foundation op freeyezidi.org. Amsterdam Peter Schouten en zijn collega Onno de J ong vormden samen met De Vries het verdedigingsteam van kroongetuige Nabil B., die in het li quidatieproces Marengo belastende verklaringen aflegt tegen de bende van Ridouan Taghi. Na de moord aanslag op De Vries kondigde mi nister Ferd Grapperhaus een com missie aan, die het beveiligings vraagstuk dat bij De Vries speelde moet onderzoeken. Tjibbe Joustra (foto), voormalig Nationaal Coördi nator Terrorismebestrijding (voor loper van de huidige NCTV), is aangesteld als voorzitter. Volgens Schouten en De Jong een onbegrijpe lijke keuze. Schouten stelt dat Joustra door zijn ach tergrond absoluut niet onafhankelijk kan zijn. „Dat Joustra zich niet zelf terugtrekt, vind ik echt onbegrijpelijk. Die man had de eer aan zichzelf moeten houden. Een dergelijk onderzoek hoort los te staan van de staat, de fa milie van De Vries of ons als advo caten. Het moet volstrekt onafhan kelijk zijn. Met ook het recht om ge tuigen onder ede te horen.'' Schou ten wijst daarbij op Europese regel geving die bevestigt dat een derge lijk onderzoek onafhankelijk moet zijn van de overheid. Partijdig Ook advocaat De Jong snapt de keus voor de voorzitter niet. ,,Hij heeft ongetwijfeld kwaliteiten, maar hij is wel betrokken geweest bij de op richting van de NCTV, een organi satie die zelf betrokken is bij dit proces. Hij kan het niet goed doen. Ook al schrijft hij nog zo'n mooi rapport, er zullen altijd criticasters zijn die wijzen naar de mogelijke partijdigheid. Of mensen die zeg gen dat hij juist extra kritisch is ge weest om het tegendeel te bewij zen. Dat moet je gewoon niet wil len. Er zijn zoveel andere mensen hoop, zegt Minks. ,,Als hoofd van een speciaal VN-onderzoeksteam naar de misdaden van IS sprak hij eerder over een genocide. Met hem als hoofdaanklager is het best mogelijk dat er alsnog naar moge lijkheden wordt gezocht om nader onderzoek te doen.'' Maar ook al komt er een IS-tri- bunaal: hoe kun je aan dit leed ooit recht doen? vraagt Tweede Kamer lid Anne Kuik (CDA) zich af. Zij was het die de motie indiende waarmee het parlement de geno cide erkende. ,,Wat jezidi's hebben meegemaakt, is onmenselijk wreed'', zegt ze. ,,Bij de voorberei ding van het debat over de terug keer van een Nederlandse IS- vrouw, merkte ik dat de aandacht erg gericht was op de daders. Die hebben advocaten om voor hen te spreken, mensen die vermoord zijn kunnen hun stem niet meer laten horen en daar hebben wij als volksvertegenwoordigers in mijn ogen een plicht. Hun verhalen moeten worden doorgegeven.'' GO ooit beter?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9