8 NIEUWS GENOCIDE TOEKOMST Zeven jaar geleden gebeurde iets wat nooit meer mocht gebeuren: de massamoord op een volk. Onlangs erkende de Tweede Kamer dat het lot van de jezidi's in Irak inderdaad genocide is geweest. Maar hoe nu verder? e zijn Neder land dank baar dat het parlement erkent dat wat ons volk overkomen is, geno cide is geweest. Maar nu vragen we Nederland ook om degenen die verantwoordelijk zijn voor die ge nocide, te vervolgen'', appt Layla Taloo vanuit een vluchtelingen kamp bij de Iraakse stad Duhok. ,,Breng hen voor de rechter en geef ons, de jezidi's, gerechtigheid.'' Nóóit meer Auschwitz, zei de wereld na de genocide op de Joden in de Tweede Wereldoorlog. Nóóit meer Srebrenica, zei de wereld na de genocide op zevenduizend moslimmannen in 1995. En toch gebeurde het wéér. Op 3 augustus 2014, morgen ze ven jaar geleden, bestormden ba taljons van terreurgroep Islamiti sche Staat (IS) de dorpen van het jezidi-volk in Noord-Irak. Tien duizenden jezidi's, een religieuze minderheid die door IS als ongelo vigen worden gezien, vluchtten de berg Sinjar op. Duizenden man nen die niet konden ontkomen, werden vermoord en in massagra ven gegooid. Duizenden vrouwen en kinderen werden gevangenge nomen en als slaven meegevoerd naar het kalifaat. Jarenlang werden ze (seksueel) misbruikt door IS- strijders en hun vrouwen. Ze wer den vernederd, verhandeld en soms vermoord. Hel Na de val van het kalifaat kwamen de getuigenissen van de vrouwen en kinderen die terugkeerden uit de jihadistische hel. Ook Layla Taloo deed haar verhaal, eerder in deze krant. Over de acht keer dat ze werd doorverkocht, door de ene IS-terrorist aan de andere. Over hoe een Nederlandse vrouw haar behandelde als een slavin. In 2017 ontsnapt ze uit het kalifaat. Haar man blijkt in 2014 al te zijn ver moord, ook zeventien andere fa milieleden zijn omgekomen. Haar huis is verwoest. Na zeven jaar woont ze nog steeds in een vluch telingenkamp. Dat wat nooit meer mocht ge beuren, en toch wéér gebeurde, werd twee weken geleden door de Nederlandse Tweede Kamer per motie officieel erkend als geno cide: volkerenmoord. De Verenig de Naties en de Europese Unie de den dat al eerder. Maar wat zegt dat ene woord? En blijft het daar bij? ,,Het gevaar van het erkennen van genocide is dat het stempel daarmee is gezet en er niets meer gebeurt. Maar het geeft je ook de morele verplichting te erkennen dat de jezidi's nog steeds heel slecht worden opgevangen in Irak en dat ze ook nog niet terug kun nen naar hun eigen gebied'', zegt Tineke Ceelen van Stichting Vluchteling, die al jaren noodhulp biedt in de regio. ,,De hulpverle ning schiet enorm tekort. Duizen den jezidi's wonen in tenten en hebben geen toekomst. Nederland zou nu stap twee moeten zetten: hun de middelen geven om daar een nieuw bestaan op te bouwen. En een aantal jezidi-families in Nederland opnemen.'' Waarom die steun er vanuit de internationale gemeenschap nog relatief weinig is? Omdat de meeste mensen het verhaal niet kennen, denkt Ugur Üngör, hoog leraar holocaust- en genocidestu dies aan de Universiteit van Am sterdam. ,,Iedereen in Nederland kent het verhaal van Laura H., die als Syriëganger naar het IS-kalifaat ging, maar niemand kent de vrou wen die door IS tot slaaf werden gemaakt", zegt Üngör. ,,We moe ten juist hun verhalen vertellen. Laat de slachtoffers de beeldvor ming bepalen.'' De Nederlandse Pari Ibrahim van hulporganisatie Free Yezidi Foundation herinnert zich nog goed hoe ze in augustus 2014 voor het gebouw van de Tweede Kamer stond. ,,Ik bleef maar schreeuwen: 'Stop de genocide'. Niemand luis terde. Nu zijn we zeven jaar verder en wordt de genocide eindelijk er kend'', vertelt ze. ,,Waarom? Waar schijnlijk omdat IS-vrouwen nu terugkomen uit Syrië en Neder land op deze manier wil laten zien wie de echte slachtoffers zijn. Jezi- di's worden alleen genoemd als het wéér over IS-vrouwen gaat.'' Uitzichtloos Als een genocide wordt erkend, dan betekent het eigenlijk dat je te laat bent geweest met ingrijpen, voegt ze toe. ,,Je hebt niet kunnen voldoen aan het VN-verdrag van 1948 om genocide te voorkomen.'' Ibrahim hoopt nu op meer hulp en gerechtigheid. ,,Jezidi's wonen al zeven jaar in kampen. Er is amper werk, geen vooruitzicht op terug keer naar Sinjar - waar alles in puin ligt - en heel veel armoede. Het is een uitzichtloos leven en als gevolg hiervan plegen steeds meer mensen zelfmoord. Vooral de jeugd heeft het zwaar.'' Ibrahim hoopt dat IS-strijders en hun vrouwen in de toekomst 'beter berecht worden'. Dat Ne derland niet kiest voor een alge mene veroordeling voor terro risme, maar op zoek gaat naar be- wijsmateriaal voor genocide, sla vernij en verkrachting. Zoals dat in Duitsland inmiddels een enkele keer is gebeurd. ,,Honderden Ne derlandse burgers sloten zich in Irak en Syrië aan bij een terreuror ganisatie die genocide pleegde. De vraag is nu welke vervolgstappen Nederland gaat ondernemen om de slachtoffers gerechtigheid te brengen.'' Door de erkenning van de geno cide kan de strafeis tegen naar Ne derland teruggekeerde IS'ers hoger uitvallen. Maar dan moet wel be wezen worden dat de verdachten een link hebben met die genocide. ,,Het maakt het iets gemakkelijker om verdachten van genocide te vervolgen als die genocide zelf niet meer bewezen hoeft te worden'', legt Simon Minks uit, advocaat- generaal bij het Gerechtshof Den Haag en gespecialiseerd in het ver volgen van internationale misdrij ven. ,,Stel dat in een conflictgebied een man een vrouw vermoordt, dan kun je oorlogsmisdrijven ver moeden. Maar je moet wel bewij zen dat het echt met de oorlog te maken had, en bijvoorbeeld niet enkel onder invloed van drank ge beurde.'' Minks ziet de genocide-erken- maandag 2 augustus 2021 GO Wordt het voor jezidi's Brenda Stoter Boscolo Cyril Rosman Duhok 'W Ashwaq Haji toont in Irak portretten van mensen uit haar jezididorp die slachtoffer wer den van IS. Zelf zou ze als seks slavin zijn misbruikt. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8