LINDA AKKERMANS Syrisch meisje (11) strandt op station Utrecht CS VACCINE BERTF r 6 200.000demonstranten in het hele land Column Vier verjaardagen in twee weken tijd in huize Akker mans. Dat betekende dus vier keer slingers ophangen, vier keer cadeautjes uitpakken op het grote bed en vier keer zingen van z'n lang zal hij of zij leven. (Bespaar me alsjeblieft de 'grap': daar hadden jullie beter over na moeten denken toen jullie aan kinderen begonnen. Baby's krijg je niet op bestelling. Vraag maar aan al die mensen die moeite hebben om zwanger te worden en een op de zes stellen blijft zelfs ongewild kinderloos.) zijn negende verjaardag? vroeg ik hem daarom een poos geleden al. Het advies was toen nog om met maximaal vier mensen samen te zijn. Nou, dat hoefde niet per se, klonk het bloedserieus. Het dller- liefste, liever dan welk cadeau dan ook, wilde onze zoon 'iedereen weer eens tegelijk zien'. Een echt feestje dus. Want dat was zo lang geleden door dat stomme virus. ,,Maar dat mag dan zeker nog niet van de baas van het land en die an dere corona-meneer?'' Het bleek uiteindelijk wel te mo gen. Nou ja... soort van dan. Want nog altijd op 1,5 meter, handen wassen, ventileren en niet alle maal in dezelfde schaaltjes graaien, ook al waren alle gasten inmiddels dubbel gevaccineerd. Als Hugo de Jonge en Mark Rutte ook op de taart waren ge weest, had ik ze ongetwijfeld ge vraagd wanneer we écht weer eens normaal gaan doen. Of had ik voor één keer mijn mond gehouden? Want kijk dat blije kindersnoetje. Ook al was het nog niet als van ouds: deze dag voelde inderdaad als een heel groot cadeau. Een echt feestje, dat was zo lang geleden door dat stomme virus Servicemedewerkers van de NS zagen het meisje zaterdagmid dag op het station. Met alleen een koffertje liep ze door de hal. Ze bleek geen Nederlands of Engels te spreken. 'De mede werkers belden daarop de poli tie en gaven het meisje intussen wat te eten en te drinken', zo schrijft een wijkagent op Insta- gram. Een behulpzame voorbijgan ger bracht redding: hij kon ont cijferen welk dialect het meisje sprak. Daarop kon men haar ge ruststellen en meenemen naar het politiebureau. Het meisje bleek 11 jaar oud, afkomstig uit Syrië en zonder enige docu- mentatie of ouders in Utrecht aangekomen te zijn. De politie laat weten dat 'de juiste opvang' wordt geregeld voor dit jonge meisje. 'Het raakt je echt in je hart dat zo'n jong kind, moederziel en alleen, aan haar lot over gelaten wordt in een voor haar vreemd land... Ge lukkig hebben we met meer dere disciplines en behulp van zorgzame burgers wat voor haar kunnen betekenen en gaat zij hopelijk een goede toekomst te gemoet', zo besluiten de wijk agenten het relaas. Jj&E K-Tf De Franse president Emmanuel Macron kwam vrijdag aan op zijn presidentiële vakantieverblijf aan de Middellandse Zee. Hij brengt er twee vakantieweken door op een eeuwenoud fort op een schierei land, met zijn echtgenote Brigitte. Maar een relaxte start was het niet. Dit weekend gingen in heel Frankrijk demonstranten de straat op. In bijna 200 steden werd be toogd. Er waren ruim 200.000 deelnemers, ondanks Zwarte Za terdag en de start van de zomerva kantie voor veel mensen. En: het was al de derde achtereenvolgende zaterdag dat er méér betogers wa ren. Twee weken geleden gingen 110.000 Fransen de straat op, vo rige week 160.000. Zaterdag wer den bij opstootjes rond de demon straties enkele tientallen arresta ties verricht. De demonstranten zijn boos over de nieuwe vaccinatiewet. Daarin staat dat zorgpersoneel zich verplicht moet laten vaccine ren. En een vaccinatiebewijs, de zogeheten pass sanitaire wordt het toegangsbewijs voor onder meer cafés, restaurants en musea. De wet is aangenomen door het parlement maar moet nog groen licht krijgen van de Constitutio nele Raad. Die spreekt zich waar schijnlijk donderdag uit. De rege ring van premier Jean Castex hoopt de wet dan volgende week maandag in te voeren. Dwingen De demonstranten vinden dat hun vrijheid aan banden wordt ge legd. De overheid 'dwingt' de Fransen om zich te laten vaccine ren, zeggen ze. ,,Al anderhalf jaar wordt ons van alles opgelegd. Nu hebben we er genoeg van'', zei een demonstrant in Parijs. Dat geeft de stemming goed weer. Want veel van de betogers zijn niet alleen tégen de nieuwe vaccinatiewet. Ze zijn ook tégen de regering van president Macron in het algemeen. En het verzet komt van veel kan ten. Ook zaterdag liepen in de pro testen Gele Hesjes mee, die twee jaar geleden ook al massaal en langdurig de straat op gingen. Ook christelijke families betogen, uit verzet tegen vaccinaties in het al gemeen. Op spandoeken beklaag den mensen zich over het kapita lisme en over de macht van de far maceutische industrie. 'Macron is de vertegenwoordiger van de dui vel', stond op een kartonnen bord in Parijs. Daarmee is de groep demon stranten voor de regering redelijk ongrijpbaar. Er zijn geen leiders, alle politieke gezindten lopen mee, en er zitten nauwelijks orga nisaties achter. Volgens een re cente peiling steunt 40 procent van de Fransen de protesten. Een week geleden was dat 35 procent. Zo'n 51 procent, een meerderheid dus, zegt de betogers en hun mo tieven te 'begrijpen'. Minister van Binnenlandse Za ken Gérald Darmanin probeerde de cijfers dit weekend te bagatelli seren. Over de 200.000 betogers zei hij: ,,De demonstranten zijn niet in de meerderheid, zeker niet als ik het vergelijk met de vier mil joen Fransen die zich de laatste weken hebben laten vaccineren.'' President Macron en de regering zijn ervan overtuigd dat massaal vaccineren de beste manier is om het virus eronder te krijgen. Zeker nu de deltavariant in Frankrijk snel om zich heen grijpt en de druk op de ziekenhuizen weer toe neemt. Macron wil dat beleid niet omgooien, onder druk van de monstranten. Daar speelt ook een electoraal belang: over negen maanden zijn er in Frankrijk presidentsverkie zingen. En uit peilingen bleek de afgelopen weken dat de meeste Fransen de nieuwe vaccinatiewet van Macron steunen. Onze oudste was als laatste aan de beurt en hij telde al wekenlang de dagen af, want jarig zijn op 30 juli betekent dat wij bijna altijd op de camping in Italië zijn. Leuk na tuurlijk, maar nóg leuker is het als er thuis veel vi site komt. Mét cadeautjes. Ofhij nog wen sen had voor maandag 2 augustus 2021 GO eeste Een jong Syrisch meisje is za terdag moederziel alleen ge strand op station Utrecht Centraal, zonder een woord Nederlands of Engels te spre ken. Agenten hebben zich over haar ontfermd en opvang voor haar geregeld. Peter Koop Utrecht Voor het meisje werd op vang geregeld. foto politie utrecht 5*k'T*l*e Op het gele bord in de Parijse demonstratie staat: 'Gevaccineerd met vrijheid'. foto epa Franse antivaxers willen Macron onder druk zetten In Frankrijk is massaal gede monstreerd tegen de vaccina tieplicht en het vaccinatiepas poort, de pass sanitaire. De wet die dat regelt, moet over een week van kracht worden. Frank Renout Parijs u Ook op het Franse overzeese gebiedsdeel La Réunion kwam het tot opstootjes, waarbij de gendarmerie moest optreden. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6