Dankzij corona was het nog nooit zo druk op de Friese wateren Hele weekend verkeersdrukte 5 'Historische hittegolf' teistert Zuidoost-Europa tientallen branden op plekken in het hele land met 45 blushelikop- ters. Turkije heeft zelf geen blus vliegtuigen, die vele malen effectie ver zijn. Rusland, Iran en Oekraïne stuurden een paar vliegtuigen. ,,Het is niet genoeg'', zucht Parlak. ,,Bij lange na niet genoeg.'' President Erdogan bezocht het rampgebied zaterdag. In het rege ringsvliegtuig vloog hij over de brandhaarden heen. In Marmaris sprak hij inwoners toe en kondigde hij aan meer geld vrij te maken om de branden te bestrijden. Beelden waarop te zien is dat Erdogan uit een bus zakken thee naar de men sen gooit, zorgden voor woedende reacties op sociale media. Vernede rend noemen sommigen het. ,,We zoeken naar diegenen die onze bossen hebben afgebrand, en we zullen hun longen verbranden'', De bodem smeult nog, hetvuur kan zo weer oplaaien zei Erdogan eerder in een speech. Pro-regeringsmedia staan bol van speculaties over de oorzaak van de branden. Ze zouden zijn aangesto ken, of zelfs een gerichte aanslag op Turkije zijn van de terreurgroep PKK. Serieus bewijs daarvoor is er niet, toch zegt de regering alles in het werk te stellen om de daders te pakken. Experts houden het erop dat de bosbranden het gevolg zijn van langdurige droogte, extreme hitte en aanhoudende wind, zoals ook op andere plekken in de wereld. Ook Parlak, die nu helpt om brandweerteams van eten en drin ken te voorzien, is daarvan over tuigd. ,,In dit soort weersomstan digheden kan een bosbrand een voudig ontstaan'', zegt hij. ,,Maar dan moet je snel reageren, om er voor te zorgen dat het zich niet kan verspreiden. Dat is niet gebeurd.'' Jappie van der Pol zal hem nooit vergeten, de zomer van 2020. Als eigenaar van familiebedrijf Polbo- ten in Sneek had hij al best wat er varing, maar wat er vorig jaar ge beurde toen in het nieuws kwam dat de Nederlandse vakantiegan ger toch vooral in Nederland zou blijven had hij nog nooit meege maakt. ,,We lagen eerst zes weken volledig stil door de lockdown, maar toen begon het gekkenhuis. Het was echt ongelooflijk. We draaiden in twee weken tijd wat we normaal in drie maanden om zetten. Echt bizar, we zaten hele maal vol. Er was geen boot meer te krijgen.'' En hoewel het deze zo mer ^ets minder druk is, merkt Van der Pol nog steeds dat de Friese meren en wateren drukker zijn dan ooit. ,,Tot augustus zitten we echt ramvol.'' Ook de Koninklijke Watersport Vereniging in Sneek merkt dat het drukker dan ooit is op het water in de provincie. ,,Het is echt enorm druk. Maar vorige zomer was het nóg drukker. Ik had toen het idee dat alles dat maar een beetje kon drijven ook daadwerkelijk het wa ter op ging. Nu lijkt het ietsjes minder, maar dat komt omdat het weer ook wat minder is. Maar in verhouding is het nog steeds vele malen drukker dan in 2019'', zegt Natasja Kesteloo van de vereni ging. Ze zag ook dat door corona een nieuw soort toerist naar Fries land kwam. ,,Mensen die normaal naar het buitenland trekken, maar nu toch maar besluiten om een boot te huren. Dat waren vaak mensen die weinig ervaring had den met varen.'' Met alle gevolgen van dien. ,,Mensen die donkerrood waren verbrand tot botsingen en het niet kunnen aanmeren. Dit jaar heb ik dat gelukkig nog niet gezien.'' Ook Van der Pol heeft dat ge merkt. ,,Maar heel erg is dat ook niet. Onze business was de afge lopen twintig jaar ieder jaar iets minder. Nu draaien we topjaren. Toen de vliegtuigen aan de grond bleven, gingen de boten de haven uit.'' Dat merkt ook Richard Spitse, havenmeester in Sneek. Hij laat weten dat het ook afgelopen weekend - ondanks het tegenval lende weer - ouderwets druk was in de haven. Sterker nog, het is in havens als die van Sneek, Wor- kum en Bolsward drukker dan normaal. ,,Vanwege het mindere weer. Als het beter zou zijn zou den mensen richting de meren gaan. Nu het weer niet perfect is zoeken de bootjes de havens op, zodat de mensen in de steden nog vertier kunnen zoeken.'' Toch lukt het Spitse om iedereen een plekje te geven in zijn haven. ,,Desnoods leggen we de boten tegen elkaar aan. Het komt altijd wel goed.'' In Duitsland was gisteren als voorspeld veel vertraging door te rugkerend vakantieverkeer. In an dere Europese landen zoals Frankrijk, Italië en Oostenrijk was er meer vertraging richting het zuiden, wat wijst op vertrekkende vakantiegangers. ,,Ik denk dat veel mensen dachten: we vermijden Zwarte Zaterdag, wat wij ook aan bevolen, en laten we zondag gaan'', aldus een woordvoerder van de ANWB. Zaterdag deed Zwarte Zaterdag in Frankrijk zijn naam eer aan, met op het hoogtepunt 1090 kilo meter file op de Franse wegen naar de vakantiegebieden. Ook op wegen in andere Europese landen was het druk, zoals in Duitsland, bij de Gotthardtunnel en in Italië op de A22 van de Brennerpas naar Verona. Gisteren was het dus ook druk op wegen richting vakantiebe stemmingen, hoewel iets rustiger dan zaterdag, aldus de ANWB. maandag 2 augustus 2021 GO in Marmaris - Erol Parlak heeft al drie nachten niet geslapen uit angst voor nieuwe branden Het zuidoosten van Europa wordt geteis terd door extreme hitte. Het kwik stijgt tot ver boven de 45 graden in onder meer Turkije, Griekenland en op Sicilië. Hulpdien sten hebben de han den vol. In Turkije moesten bij Bodrum verschillende dorpen worden geëvacueerd. Honderden mensen vluchtten met boten de zee op. De zuidkust van Tur kije wordt al sinds woensdag geteisterd door tientallen bos branden, de zwaarste sinds jaren. De bran den hebben zeker acht levens geëist. Ook in het noorden van de Peloponnesos moesten hulpdiensten minstens vijf dorpen ontruimen vanwege bosbranden. Honder den brandweerman nen knokten tegen het vuur bij Patras, de derde stad van Grie kenland. De marine pa trouilleert voor de kust om mensen te redden. De Grieken vrezen voor watertekorten en uitvallen van het elek triciteitsnetwerk. ,,Dit is een gevaarlijk weer- fenomeen'', aldus Theodoris Kolydas van de Griekse Nationale Meteorologische Dienst. „Zeer hete luchtmassa's van de kusten van Afrika gaan richting onze regio.'' Ook Sicilië kampte het hele weekend met branden. Naar ver wachting duurt de hit tegolf ook daar nog de hele week. Havenmeesters, bootverhuur ders en de watersportvereni ging hebben het al twee zo mers lang drukker dan ooit. Met dank aan corona is de stormloop op het Friese water nog niet ten einde. Yelle Tieleman Sneek Toen de vliegtuigen aan de grond bleven, voeren de boten de haven uit. Ook deze zomer is het in Friesland druk. foto anton kappers DEN HAAG Het was gisteren opnieuw druk op de wegen in Europa. Volgens de ANWB was er opvallend veel vertrekkend vakantieverkeer onderweg. Toeristen in de omgeving van Marmaris houden vanaf het strand de ontwikkeling van de bosbranden in de gaten. Veel va kantiegangers zijn al vertrokken. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5