II Toonbeeld ook deze zomer vol cursussen ZEEUWS-VLAANDEREN 5 KUNSTSCHILDER ROELAND VAN DER KLEY Het huisje van kunstschilder Roeland van der Kley wordt verbouwd. Met kleine stapjes gaat het steeds verder terug in de tijd. Zoals hij zelf ook wel zou willen doen. In 2015 kocht Roeland van der Kley het arbeiderswoninkje in Mauritsfort. Groot is het niet. ,,Dat hoefde van mij ook niet. Een klein huisje met een ruim atelier, dat is wat ik zocht. Liefst iets ouds. Die voorliefde voor oude dingen is niet nieuw, dat had ik als kind al. Ik kreeg toen het boek Leven van het land van John Seymour. Dat was echt mijn bijbel. Nu zijn plannen zijn goedge keurd kan de verbouwing begin nen. In kleine stapjes gaat het te rug in de tijd. ,,Het moet wel klop pen, binnen het redelijke." Het wordt geïllustreerd in zijn keuken: een Senseo naast een oude water pomp. In de kamer een iMac naast de kolenkachel. De te bouwen badkamer wordt 'gewoon mo dern'. ,,Dat kan omdat deze vanaf de straat toch niet te zien zal zijn." Maar verder wil Van der Kley als het even kan, zo oorspronkelijk mogelijk blijven. ,,De pannen die ik er liefst op zou leggen, die zijn nu te oud. Daarom koos ik Tuile du Nord, dat is ook een oude pan die nog te krijgen is. Bovendien zijn die vaak gebruikt hier in de omge ving." Het is iedere keer een zoektocht. Wat klopt met de leeftijd van zijn arbeidershuisje uit 1901 en min stens zo belangrijk, wat klopt bij Zeeuws-Vlaanderen? De stenen plaat op de waterput voor zijn huis moest ook vervangen worden. ,,Dat hoort wel een vierkante steen van arduin te zijn. De steen die erop zat was de verkeerde steen soort en had gaten waar ooit een waterpomp had gezeten. Dat hoort gewoon niet. J e schept water uit een put met een aker, een em mertje. Bij een klant vond ik toe vallig precies zo'n steen. Ik mocht hem zo hebben." De steen op de put was de verkeerde steensoort en had gaten waar ooit een waterpomp had gezeten. Dat hoort gewoon niet Is zijn badkamer klaar dan wordt het water uit de regenput, ver warmd met een boiler op hout. ,,Kost natuurlijk wel even tijd voor je in bad kan. Daarom heb ik voor daarnaast ook een elektrische boi ler." Tomaten uit eigen tuin ,,Zelfvoorzienend zijn, tenminste niet overal van afhankelijk zijn, dat is wel een beetje het streven." Op zijn houtgestookte Rayburn-ka- chel staat soep van tomaten en uien uit de eigen tuin. ,,En je proeft het verschil ook, vergeleken met die uit de supermarkt. Ze wa ren vroeger zo gek nog niet." ,,Ze verklaren me voor gek. Ik knap de waterput op, terwijl ande ren die juist op zouden ruimen. Ja, natuurlijk ben ik er een van bui ten", zegt de in Wassenaar gebo ren maar in Breda opgegroeide kunstschilder. ,,Dat zal ook nooit veranderen en dat vind ik ook niet erg, zo is het gewoon. Maar ik schilder vaak over de streek en dat wordt echt wel gewaardeerd. Dan hoor je er toch een beetje bij." Guido van der Heijden Terneuzen Ook dit jaar doen de wereldkampi oenen Levend Standbeeld, Monika van der Ree en haar dochter Amber Houtzager uit de doeken wat er komt kijken bij het zo goed moge lijk verbeelden van een overtui gend standbeeld om tenslotte zelf te ondergaan hoe het is om een poos als levend standbeeld op straat te staan. De Summer School van Toon- beeld biedt echter veel meer dan Levend Standbeeld zijn voor een dag. Van 19 augustus tot en met 5 sep tember is er een breed aanbod aan cursussen en workshops te volgen. Er is een fotografiecursus voor kin deren in natuurspeeltuin de Boom hut, kunstschilder Roeland van der Kley leert Zeeuwse landschappen te schilderen, Ferdy Remijn geeft een workshop dieren tekenen en er wordt onder de noemer Terneuzen Zingt een popkoor voor één avond op poten gezet waar nu al honderd aanmeldingen voor zijn. Voor het totale aanbod aan cursussen, infor matie, prijzen en aanmelden: toon- beeld.nl/summerschool maandag 2 augustus 2021 Misschien in verkeerde tijd geboren Guido van der Heijden Hoek had ik al wat met oude dingen. Ze waren vroeger zo gek nog niet.'' foto kelly thans Roeland van der Kley: ,,Als kind -Roeland van der Kley Voor wie vorig jaar de cursus Le vend Standbeeld gemist heeft biedt Toonbeeld deze zomer een herkansing. Het mysterieuze meisje was vorig jaar onderdeel van de cursus Levend Standbeeld. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51