Bewoners Zanddijk blijven hoop houden Deze drie mannen houden oude 'De Hoop Verwachting' levend BEVELANDEN EN THOLEN 5 Pleidooi tegen ingrijpende verbreding van provinciale weg Hoe nu verder met de Zanddijk? Word krantenbezorger in Goes Bel: 088 013 96 20 krantenbezorgen.nl Joeri Wisse Yerseke Deze week hadden de bewoners voor het eerst een gezamenlijk ge sprek met de gemeentelijk project leider en twee wethouders. ,,Daar zaten wel al jaren op te wachten", verzucht Wil Meijer. ,,De ge meente hield zich tot nu toe angst vallig stil." Janine Boot, die aan de andere kant van de dijk woont en een akkerbouwbedrijf heeft: ,,Rei- merswaal denkt dat ze weinig in vloed op het proces heeft, terwijl veel Statenleden bij de voorlopige keuze voor verbreding afgingen op het standpunt van de gemeente raad." Een paar weken geleden was er ook een bijeenkomst met gedepu teerde Harry van der Maas. Boot vindt dat de provincie en ge meente zich achter elkaar ver schuilen als het gaat om de tracé keuze. ,,Los van het geld (een pol dertracé is volgens de provincie vele miljoenen duurder, red.) is niet duidelijk wat nu de echte re- Reimerswaal denkt dat ze weinig invloed op het proces heeft den is om voor verbreding in plaats van een nieuwe te kiezen. ,,De landschappelijke impact zou min der zijn", vult adviseur Ton Ver- bree aan. ,,Maar met verbreding verpest je het karakter van de dijk." Impact Wil Meijer vindt dat de politici voorbijgaan aan op de grote impact voor bewoners. Ze krijgen een ge- ONTSLUITING luidsscherm voor hun neus, moe ten grote stukken land inleveren of zelfs helemaal vertrekken omdat hun huis in de weg staat. Boot had meer betrokkenheid van de ge meente verwacht over het lot van de bewoners. ,,Tot nu toe had ik geen moment het idee dat de ge meente geïnteresseerd was in ons verhaal." Nishoek Hoewel veel vragen onbeantwoord bleven, zijn Meijer en Boot wel blij dat ze hun hart hebben kunnen luchten. De uitspraak van wethou der Maarten Both dat hij bereid is om eventuele nieuwe feiten te we gen zien ze als lichtpuntje. Verbree denkt dat de rap toenemende vraag naar bedrijfsgrond in Nishoek zo'n nieuw inzicht kan zijn. Daar is de oplossing die nu op tafel ligt volgen hem totaal niet op berekend. Boot wijst op het nieuws van de nieuwe fritesfabriek. ,,Dat zijn vijftig vrachtwagens per dag extra." Both kijkt terug op een 'goed ge sprek'. ,,Elk nieuw feit gaan we op z'n merites beoordelen, in overleg met de andere betrokkenen.'' Joeri Wisse Borssele ,,Even uutkiek'n oh!", roept de Jel mer Kot (11) door een luik naar mo lenaar Pieter Hazelager (75). De molenaarsknecht staat op het punt om aan een stel toeristen te de monstreren hoe je met het luiwerk een zak graan naar boven hijst ,,Ik heb hem geïnstrueerd om even te waarschuwen, want anders krijg je je een hartaanval als je beneden zit", legt Pieter uit. ,,Arjen! Arjen! Zet de buil even aan!", roept Pieter naar zijn pas ge diplomeerde collega Arjen Burger (28). Een paar seconden later klinkt er een hard kloppend geluid vanuit een installatie op de begane grond. ,,Dat is een zeefmachine, door de kloppers trilt het meel door de zeef', legt Pieter uit. ,,Als j e die voor 't eerst hoort, schrik je je ook dood." Met zo'n goed geolied team is het bijna niet voor te stellen, maar der tien jaar lang stond Pieter er alleen voor. Vele regenachtige zaterdag middagen gingen voorbij zonder dat maar één bezoeker zich meldde. ,,En dat terwijl ik eigenlijk nooit van plan was om molenaar te wor den." Daar kwam verandering in toen Arj en zich meldde. De Borsse- lenaar kwam als j ongen al vaak over de molenvloer. In zijn tienerjaren waren brommers en bier belangrij ker, maar de liefde voor historie en techniek motiveerde hem in 2018 om zich te melden als vrijwilliger om tweede molenaar te worden. Een paar weken geleden wist hij de opleiding af te ronden en mag hij zelfstandig de molen draaien. Op hol Een pittige opleiding, zegt Arjen. ,,Vooral de theorie over de meteo rologie gaat behoorlijk ver. Dat is ook wel nodig, want het weer kun nen inschatten is het allerbelang rijkste. Als een depressie over komt, kan de wind in een minuut 180 gra den draaien. Als je niet op tijd rond bent met je molen en de wind komt vanachter dan slaat hij op hol en waait het hele zaakje aan puin." Jelmer moet nog een paar jaar wachten voor hij aan zijn opleiding kan beginnen. ,,Zo'n groot appa raat, dat is gewoon mooi", glundert hij. Hij raakte verslingerd aan het monument nadat hij met de kleu terklas een bezoekje bracht. ,,De za terdag erna stond hij opeens bin nen. Ik zie zijn fietsje met een re genpakje onder de snelbinders nog aan het begin van het pad staan", zegt Pieter. ,,Hij was weggelopen van huis, zijn ouders hadden geen idee waar hij was. Hij moet toen vijf of zes geweest zijn", vult Arjen aan. Dat geintje flikte hij later nog eens een keer, tot zijn vader bereid was om elke zaterdag zoonlief mee te nemen naar de molen. Pieter: ,,Op den duur schreef hij mij een brief, ofhij hier ook alleen naar toe mocht komen omdat zijn vader geen tijd had. De briefwas ondertekend met 'Jelmer, uw knecht'." Prima vergoeding per vier weken, afhankelijk van de wijkgrootte Snel geld verdienen: je bent binnen een paar uur klaar Bezorgen kan van maandag t/m zaterdag Minimumleeftijd 15 jaar Snel bijverdienen en tijd overhouden? premie maandag 2 augustus 2021 BE Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Dit spreekwoord lijkt de bewoners van de Zand dijk tussen Yerseke en Kruinin- gen op het lijf geschreven. Ze hopen dat politici de ingrijpende verbreding van de provinciale weg voor hun deur alsnog een halt toeroepen. De opstelling van de gemeente Reimerswaal kan volgens hen cruciaal zijn. - Janine Boot, bewoner Het definitieve besluit over de toekomstige ontsluiting van Yerseke is nog altijd niet geno men. Eind vorig jaar kozen Pro vinciale Staten voor de verbre ding van de dijk als beste oplos sing. Het plan wordt tot in detail uitgewerkt zodat er een nauw keurig kostenplaatje ontstaat. Twee weken geleden gaf gede puteerde Harry van der Maas aan dat in november een uitge werkt voorstel naar de Staten gaat. Een maand later moet dan het definitieve besluit vallen over het uittrekken van de benodigde miljoenen. Voor fase 1 (verbre ding van rotonde Nishoek en een nieuwe weg naar industrie terrein Olzendepolder) verwacht hij dat de kosten dan nauwkeu rig (met een marge van 15 pro cent) in beeld zijn. Voor fase 2, de daadwerkelijke verbreding van de dijk en de bouw van het spoorviaduct, moet dan nog wel met een grotere marge rekening worden gehouden. Salamipolitiek De omwonenden van de Zand dijk vrezen voor wat zij noemen 'salamipolitiek', oftewel besluit vorming in plakjes. Bewoner Wil Meijer: ,,Als straks ingestemd wordt met de uitvoering van fase 1 dan is er geen weg meer terug. Fase 2 zal dan ook worden uit gevoerd, hoe duur het ook wordt." Adviseur Ton Verbree vindt dat geen onomkeerbare stappen moeten worden geno men. Hij wil daarom dat de pro vincie één planologische proce dure voert, waar zowel fase 1 als fase 2 onderdeel van uitmaken. In februari trokken Provinciale Staten alvast 8 miljoen euro uit zodat bewoners kunnen worden uitgekocht. Tot haar verbazing heeft Janine Boot nog niet één vertegenwoordiger van de pro vincie op bezoek gehad. Dit ter wijl de provincie relatief veel grond van het akkerbouwbedrijf nodig zou hebben om de plan nen uit te voeren. Zoon Tonis Boot, die in een huis pal onder aan de dijk woont, heeft wel één gesprek gehad. Maar tot een bod op zijn huis of zelfs een taxatie daarvan heeft hij tot op heden niets vernomen. Het is de bedoeling dat ook Rei- merswaal enkele miljoenen mee betaalt aan het project. Uiteinde lijk zal de gemeenteraad hier groen licht voor moeten geven. 'De Hoop Verwachting', be staat er een mooiere naam voor een molen? De achtkante ko renmolen van Borssele heeft in haar 307-jarig bestaan heel wat te verduren gekregen, maar doet zijn naam anno 2021 nog volop eer aan. Met een pas ge diplomeerde tweede molenaar en een fanatieke knecht ziet de toekomst er hoopvol uit. Drie generaties (aspirant)molenaars: Jelmer Kot, Arjen Burger en Pieter Hazelager. fotojohan van der heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50