Week vol kansen a Ar an 9 kenen zijn gunstig, met name bij de sprinters PROGRAMMA ORANJE dingen doet. Focus, focus, focus. Als je dat niet doet, krijg je op je flik ker." Lavreysen: ,,Ik weet dat ik de lul ben als ik minder ben. Jeffrey is mijn ploeggenoot in de teamsprint, maar hij is óók mijn grootste con current op de individuele sprint." Op het baanprogramma, dat van daag begint, zijn de Nederlandse sprinters favoriet op drie onderde len: de teamsprint, de individuele sprint en de keirin. Daarnaast zijn er ook medaillekansen op het om nium (Kirsten Wild en in mindere mate Jan Willem van Schip), de koppelkoers bij de vrouwen (Wild en Amy Pieters) en de keirin bij de vrouwen (Laurine van Riessen en Shanne Braspennincx). Het is een zeldzame luxe: nooit stond de Ne derlandse baanploeg er bij aanvang van de Spelen zó goed voor. Het grootste gevaar komt, zoals gebruikelijk, uit de hoek van de Britten. Groot-Brittannië verza melde sinds de Spelen van Athene zó veel goud dat vrijwel iedere baanrenner God Save The Queen kan meezingen. In niet-olympische ja ren spelen ze verstoppertje, om vlak voor de Spelen gas te geven en nieuw materiaal uit de kast te tove ren. Zo rijden de Britten in Tokio op futuristisch ogende Lotusfietsen die vers uit het plastic komen. Deze Die Britten kunnen doen wat ze willen. Maar we mogen niet tevreden zijn met minder dan goud week lieten ze het nieuws lekken dat ze met een nieuwe ketting rij den. Nog dunner, nog lichter, nog aërodynamischer. Het is een tradi tioneel recept: ze proberen ermee onder de huid van de concurrentie te kruipen. Het is psychologische oorlogsvoering; marginal gains als PR-wapen. Met Jason Kenny hebben de Brit ten een sluipmoordenaar in huis. Hij werd olympisch kampioen op de individuele sprint in Londen én in Rio, maar in de tussenliggende jaren hield hij soms de schijn op dat hij er niets meer van kon. Met hem in de ploeg moeten de Britten in staat zijn om het gat met de Neder landse sprinters te verkleinen. Op de teamsprint, waarvan de finales morgen op het programma staan, liep het verschil de afgelopen jaren op tot een seconde - een straat lengte op een onderdeel dat in 41 seconden voorbij is. De grote vraag: kunnen de Britten (of de Fransen, de Duitsers en Aussies) het op deze Spelen wél spannend maken? Roy van den Berg twijfelt er niet aan. ,,Nee, dat kunnen ze niet." Lavreysen: ,,De Britten kunnen doen wat ze willen. Maar zeker op de teamsprint is het simpel: ik denk niet dat we tevreden moeten zijn met minder dan goud." Volgens mij is jezelf naar binnen lullen dit jaar ook een olympische discipline, dus je staat al op acht. En dan hopen we maar op een zelfde atletiekavond. Want kolere, dit was er eentje voor in het geheu gen. De Venezolaanse Rojas zweefde bij het hinkstapspringen een 26 jaar oud wereldrecord aan flarden. Moest de hoogspring-ont knoping nog komen. Daar stonden Tamberi en Barshim na de laatste sprong exact gelijk, met geslaagde pogingen over 237 meter. Het vervolg? Mochten de man uit Italië en Qatar zelf bepalen. Óf een jump-off. Met een winnaar en een verliezer. Óf het goud delen. Ze keken elkaar eens diep in de ogen, lang duurde dat niet en vlogen elkaar daarna in de armen. Vrienden voor het leven. Wat ik mij wel afvraag: wat nou als ze het niet eens waren geworden? En dan moest het koningsnummer nog beginnen. De 100 meter. Na de finales op de WK in Londen en Doha die ik live in het stadion zag, nu een olympische. Zaterdag bij de vrouwen, nu bij de mannen. De lichten uit, ineens donker in het stadion, een lichtshow. Een ge spannen stilte, een ronkende heli kopter. En dan een winnaar die ie dereen moet wikipediaen maar geen Nederlandse wikipedia- pagina heeft: Marcell Jacobs. Een Italiaan die voorheen pochte met een Europese in- doortitel. Oh ja, mocht je een extra laptop bij je hebben, neem die dan even mee. Die van de Ita liaanse journalist een rij voor mij wordt momen teel gerepareerd. Ciaol Heb m'n hoteldag van zaterdag ruimschoots goedgemaakt, hoor. We zijn niet voor joker in Japan, dus moest ik even compenseren. Daarom spontaan weer eens twee sporten op één dag gedaan. Daar deed de organisatie voorafgaand aan deze gemankeerde Spelen nogal spastisch over, je moet je im mers overal minimaal 24 uur van tevoren aanmelden. Maar met een beetje moeilijk kijken ('O, echt, sta ik niet op de lijst? Wat raar...'), liep ik 's morgens zonder aanmelding en bevestigingsmailfluitend binnen bij het hockey. Op dat sfeerloze Oi Hockey Park waren ze allang blij dat er iemand kwam kij ken. Na de zeperd van Caldas verorberden we een flinke Argentijnse steak, een uitdaging die als de monstratiesport ook niet had misstaan op de olympische agenda. En 's avonds genoot ik nog van beachvolleybal in de Japanse duisternis. Zo werd het al met al een productieve zondag, waarop ik m'n totaal aan bijgewoonde spor ten opkrikte naar 7. Voetbal, skate boarden, tennis, roeien, BMX, hockey en beachvolleybal. Goed dat we nog een week hebben, want collega Rik staat op 9 en ik verdenk hem er sterk van dat hij ook jaagt op de titel van 'olympisch allroun- der'. Opeens wilde meneer mee naar het beachvolleybal... Van avond dus maar met jou naar atle tiek. Wel nog ergens een tweede toegangskaart zien te scoren. En anders lul ik mezelf wel weer naar binnen. Genoten van de 100? maandag 2 augustus 2021 TOT EN MET ZONDAG nw Vandaag, vanaf 08.30 uur: Teamsprint (v). Met Shanne Braspennicx en Laurine van Riessen. Morgen, vanaf 08.30 uur: Teamsprint (m). Met Lavreysen, Hoogland, Büchli en Van den Berg. Woensdag, vanaf 08.30 uur: Sprint (m). Kwalificatie, laatste 64 en laatste 32. Met Lavreysen en Hoogland. Keirin (v). Kwalificaties. Met Braspennincx en Van Riessen. Donderdag, vanaf 08.30 uur: Omnium (m). Met Jan Willem van Schip. Sprint (m). Achtste finales en kwartfinale. Keirin (v). Kwartfinales, halve finales en finale. Vrijdag, vanaf 08.30 uur: Sprint (v). Kwalificatie, laatste 64 en laatste 32. Met Braspennicx en Van Riessen. Sprint (m). Halve finales en finale. Madison (v). Met Amy Pieters en Kirsten Wild. Zaterdag, vanaf 08.30 uur: Sprint (v). Achtste finales, kwartfinales, halve finale en finale. Keirin (m). Met Büchli en Lavreysen. Madison (m). Met Van Schip en Yoeri Havik. A Harrie Lavreysen, Roy van den Berg, Matthijs Büchli en Jeffrey Hoogland (vlnr) kort voor hun vertrek naar Tokio. FOTO PIM RAS KDUru KDUru Zondag, vanaf 08.30 uur: Omnium (v). Met Wild. Sprint (v). Halve finales en finale. Keirin (m). Kwartfinale, halve finales en finale. r// Kirsten Wild heeft medaillekansen op twee onder delen: omnium en madison. FOTO COR VOS - Roy van den Berg Onze olympische debutanten Arjan Schouten en Pim Bijl delen dagelijks hun verbazing over deze bijzondere Spelen in een heen- en-weer-gesprek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41