s i I i Pfizer en Moderna verhogen prijs van 'betere' vaccins NIEUWS 3 Noah (16) grote belofte bij Ajax, Isay (18) net genezen van lymfeklierkanker M In de voetbalwereld en hun woonplaats IJsselstein is met groot verdriet gereageerd op de dood van het 16-jarige Ajaxtalent Noah Gesser en zijn broer Isay. Vrijdag kwamen zij om het leven bij een verkeersongeluk. Het gebeurde vrijdagavond op de Weg der Verenigde Naties in IJssel stein. De auto van de broertjes Ges ser raakte op de verkeerde weghelft en botste frontaal op een taxibusje. Eerst was er sprake van enkele zwaargewonden, toen van twee overleden jonge mannen. En al snel daarna de grootste shock, toen dui delijk werd wie de slachtoffers wa ren: Noah Gesser (16) en zijn ou dere broer Isay (18). Een tekst die de oma van Isay en Noah zaterdag schreef, is in retro spectief hartverscheurend. Ze noemt het 'een verlichting voor zijn ouders' dat Isay zijn rijbewijs heeft gehaald. ,,Want dan kon hij Noah brengen en halen van Ajax...'' Het drama tekende het weekend van Ajax: 'Diep geraakt door deze tragische gebeurtenis. De club wenst de naasten alle sterkte bij het verwerken van dit onmetelijke ver lies'. Al snel volgde een stortvloed aan reacties, zelfs van internatio nale topclubs Manchester City en Real Madrid. Bij de oefenduels van Ajax 1 en Jong Ajax werd dit week- end een minuut stilte gehouden, spelers van Ajax droegen rouwban den en op sportcomplex de Toe komst hingen de vlaggen halfstok. Behalve in de voetbalwereld, kwam de dood van beide jongens ook hard aan in hun woonplaats IJs- selstein. Chris Jansen van Jorksveld, voormalig jeugdtrainer bij IJFC en een goede bekende van het gezin, raakte in paniek toen de eerste 'vre selijke geruchten' binnenkwamen. 'Vervolgens app ik Perry (de vader van het gezin, red.) en is zijn ant woord 'sorry Chris'. En dan weet je genoeg', schreefhij op Facebook. En Mariëlle Slenders, voorzitter van VVIJ, waar de broers ook speelden: ,,Heel IJsselstein leeft mee met de mensen die achterblijven: de fami lie, hun vrienden en bekenden.'' Grootste talent Noah Gesser speelde sinds de zo mer van 2018 voor Ajax. De jonge spits kwam toen over van de ama teurclub Alphense Boys. Komend seizoen zou Gesser beginnen bij Ajax Onder 17. ,,Het allergrootste talent dat ik ooit heb gezien", aldus voorzitter van de Alphense Boys Dennis Captein. Wie van zijn trainers, begeleiders of vrienden je ook spreekt, ze som men een overlappende reeks eigen schappen op die Ajaxtalent Noah Gesser tekenden. Super gretig. Ge disciplineerd. Technisch hoogbe gaafd. Sterk én slim. Eigenwijs op de goede manier, met 'een goeie kop om de top te halen'. Leergierig en een winnaar, maar wel een vro lijke. Een lieveling bij wie iedereen de bal inleverde. Omdat hij rond het vijandelijke strafschopgebied levensgevaarlijk was, maar ook om dat hij in letterlijke zin van velen een lieveling was. Lief en beleefd, zeggen degenen die met hem werkten. Dat schrijven ze toe aan zijn ouders, vader Perry, van Suri naamse komaf, moeder Angela, met haar wortels op Java. Broer Isay was ook een bedreven aanvaller, maar mede vanwege een oogkwetsuur zou hij niet doorbre ken. Hij wilde zich richten op zijn studie rechten, maar toen werd lymfeklierkanker bij hem geconsta teerd. Een jaar geleden werd hij ge nezen verklaard. Hij werd, in de woorden van zijn oma, weer 'de le venslustige Isay, een dolgelukkige, vrolijke vent', bezig met muziek. Door het tragische ongeval moe ten Perry en Angela hun beide zoons missen. Niemand zal weten of Noah via Ajax 1 in de grote com petities zou zijn beland, en in Oranje of juist het nationale elftal van Indonesië, wat gezien zijn dub bele nationaliteit ook had gekund. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times. Een bron vertelt de krant dat de farmaceuten meer geld vragen, omdat hun vaccins beter werken dan die van concurrenten. De Europese Unie sloot in mei een deal met Pfizer. Daardoor kan de EU de komende twee jaar reke- nen op 2,1 miljard coronavaccins: 1,8 miljard van Pfizer en 300 miljoen van Moderna. Wat het vaccin vol gens die deal kostte, hielden de EU en de fabrikant toen geheim. Overeengekomen is de aankoop van 900 miljoen doses van het be staande Covid-19-vaccin en aange paste vaccins voor varianten als dat nodig blijkt en die worden goedge keurd. Het dagelijks EU-bestuur heeft ook een optie op nog eens 900 miljoen vaccins. Zoals met de eer dere contracten is ook deze over eenkomst openbaar gemaakt. De commissie en de fabrikant houden delen van de voorwaarden geheim, waaronder de prijzen die de unie voor het vaccin betaalt. Eind juni werd bekend dat de Eu ropese Commissie 150 miljoen ex tra doses van het coronavaccin van het Amerikaanse Moderna heeft gekocht, nadat ze in februari al had getekend voor 150 miljoen doses. Ook daar zijn geen prijzen van be kendgemaakt. Een woordvoerder wil niet bevestigen dat de prijzen voor de prikken zijn gestegen. Het ministerie van Volksgezondheid kon de berichtgeving gisteren niet bevestigen. Volgens een bron van de FT ge bruiken Pfizer/BioNTech en Mo- derna hun sterke marktpositie om de prijzen op te drijven. Hun vac cins bieden volgens onderzoeken een hoge bescherming tegen co rona. Ook konden zij meteen nadat hun vaccins waren goedgekeurd voldoende doses produceren en snel leveren, terwijl het niet zo vlot liep bij de concurrenten AstraZe- neca en Janssen. Effectiviteit Brussel heeft bij verschillende vac- cinmakers al miljarden doses be steld, meer dan genoeg om alle on geveer 450 miljoen EU-burgers in te enten. Mogelijk blijkt het nodig om de prik te herhalen of duiken er virusmutanten op die een extra do sis vergen. De effectiviteit van het corona- vaccin van Pfizer/BioNTech daalt na zes maanden naar 84 procent, meldden onderzoekers. Op het hoogtepunt ligt de werkzaamheid op 96 procent. Het middel van Pfi zer beschermt voor 97 procent te gen ernstig ziekteverloop, staat in het onderzoek. De coronavaccins van Pfizer/- BioNTech en Moderna zijn moge lijk veel effectiever na een derde prik, zo zouden de eerste resultaten van een onderzoek door de vaccin- makers aantonen. De antistoffen tegen corona zouden na de derde prik vijf tot tien keer zo hoog zijn als na twee prikken. maandag 2 augustus 2021 GO Verdriet na dood jonge broers bij auto-ongeluk Paul Vugts Hans van den Ham IJsselstein A Ajax speelde dit weekend met rouwbanden vanwege de dood van voetbalbroers Isay en Noah (links en rechts op de foto links), die verongelukten op de N210 in IJsselstein. foto's koen laureij, privé- FOTO, PRO SHOTS Farmaceuten Pfizer en Moderna hebben de prijzen voor hun co- ronavaccins verhoogd in een nieuwe deal met de Europese Unie. De prijs voor een vaccin van Pfizer ging van 15,50 euro naar 19,50 euro. Moderna ver hoogde de prijs van 19 euro naar 21,50 euro. Natasja de Groot Brussel VACCINE VACCINE moderna li!!?".!! Pfizer en Moderna doen goe de zaken met de EU. FOTO REUTERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3