w Kiran Badloe pakt zijn olympische titel 5 Marit Bouwmeester heeft geen goud, maar brons en daar doet ze het niet voor Ze kwam naar Japan voor haar tweede goud, maar uiteindelijk moest Marit Bouwmeester genoegen nemen met brons. ,,Ik was de afgelopen week met vlagen echt briljant, maar maakte dan soms een heel grote fout." ENOSHIMA Kiran Badloe moest een zwaar gevecht leveren met vriend en tweevoudig olympisch kampioen Dorian van Rijssel- berghe om zich te plaatsen voor de Spelen van Tokio. Het was een overwinning op zich, zaterdag in de Baai van Enoshima gevolgd door de hem nog ontbrekende titel. Na drie wereldtitels moest het olympisch goud nog even indalen. ,,Dit is toch nog anders dan een WK'', vertelde de 26-jarige windsurfer uit Almere. Badloe moest in de medalrace al leen nog starten en finishen nadat hij donderdag al onbereikbaar was geworden voor de concurrentie. Hij maakte zijn status meer dan weer, al wilde hij benadrukken dat het zeker geen makkelijke week was geweest. ,,Had ik nog een diskwali ficatie gepakt dan had het nog lastig kunnen worden.'' Vanaf donderdag waren de felici taties al binnengestroomd. ,,Ik heb veel mooie reacties gehad, die van mijn vriendin en mijn ouders de den me het meest. Ze leven zo mee en zaten altijd klaar om het te vol gen, ook al was het steeds heel vroeg. Theoretisch gezien was het natuurlijk nog niet over, maar het moest wel heel raar lopen wilde die titel me nog ontgaan.'' Contact In zijn woonplaats Laguna Beach, California keek Van Rijsselberghe hoe Badloe het ervan afbracht. Er was ook bijna dagelijks contact. „Gewoon lekker je ding doen, stuurde hij vandaag nog. Het is su per hoe hij meeleeft. Ik had echt niet gedacht dat hij het 's nachts achter zijn laptop zou gaan volgen." Met Van Rijsselberghe, de olym pisch kampioen van 2012 en 2016, streed hij om dat ene olympische startbewijs. Het was misschien nog wel een zwaardere klus dan het be halen van de olympische titel. ,,Het was een 'battle' van drie jaar, mini maal zo moeilijk als de afgelopen week hier." Badloe besliste het duel, dat verspreid was over drie WK's, in februari 2020 in het Australische Sorrento. Van Rijsselberghe gunde het zijn zes jaar jongere vriend en trainingsgenoot en sloot zijn loop baan meteen af. @LvdGeest Soms zit de grootste pijn in slechts één woordje. De lange persconfe rentiezaal in Enoshima is gevuld, grote lichten schijnen op een po dium, daarachter de drie winnares sen van de dag. Een in het Engels ge stelde vraag is voor Marit Bouw meester. ,,De internationale zeilwe- reld ziet jou als winnares van drie medailles. Als hoeveel voel je het zelf?" Het valt stil. Ze slaat haar groene ogen neer. Ze slikt. En buigt na luttele seconden naar de micro foon voor een drieletterig antwoord dat meteen het einde van haar zin is: ,,One" Bouwmeester (33), winnares van zoveel kleuren medailles in de Laser Radial, zilver in Londen, goud in Rio de Janeiro en nu brons in Tokio, is een veelvraat, onverbiddelijk op zoek naar succes. Velen zouden moeiteloos tekenen voor haar pal- mares, maar zij leeft volgens één sportovertuiging: er is maar één plek die telt, dat is goud. Dit is wie ze is. Puur, direct, onomwonden. Haar sport is haar passie, maar ook haar obsessie. Zozeer dat ze aangeeft TRILOGIE ms eerst een flinke break nodig te heb ben om bij te komen van de afgelo pen jaren. Ze schreef boeken vol over de baai van Enoshima, infor matie over de wind, de stroming. Niets zou ze aan het toeval overla ten. Ze trainde als een bodybuilder, kwam zes kilo spiermassa aan om zo goed mogelijk haar nieuwe mast te kunnen gebruiken. Alles in het teken van de sport, altijd, overal. Maar toen begon het olympisch zeiltoernooi en was er een tyfoon op komst. Een natuurverschijnsel dat iets doet met de wind, ook hon derden kilometers verderop. Dat maakte de omstandigheden anders. Op een locatie die sowieso als lastig te boek staat voor zeilers. En Bouw meester zelfwas niet scherp die dag. Eerst te ongeduldig, waardoor ze een fout maakte, vervolgens weer te geduldig, wederom een fout. Diskwalificatie Later kwam daar nog een diskwali ficatie bij door een valse start. ,,Echt een domme fout." Haar conclusie, die ze met hoongelach besluit: ,,Ik was de afgelopen week met vlagen echt briljant en maakte dan soms een heel grote fout." De afsluitende medalrace gisteren was daar ook een goed voorbeeld van. Ze wilde de beste startpositie, maar dat ging gepaard met risico's. In een gevecht met een concurrente raakte ze de startboot, waardoor ze een straf- rondje moest maken. Van huis uit kreeg ze één ding mee: wat er ook gebeurt, altijd blij ven knokken. Dat deed ze vervol gens ook, om het gisteren alsnog spannend te maken, waarna ze de afsluitende race als zesde eindigt. Als ze dan iets moet noemen waar ze wel trots op is na deze week die zo anders had moeten lopen, is het dat. ,,Dat we in ieder geval niet het hoofd hebben laten hangen." Maar daar staat het gevecht met haarzelf tegenover. ,,Dat maakt het, denk ik, extra pijnlijk. Ik denk dat als je echt het gevoel hebt dat ie mand die jou verslaat beter is, dat je er makkelijker vrede mee kunt heb ben." Het is ook veelzeggend, typerend vooral, als er nog een Engelse slot vraag door de ruimte schalt. Wie van de drie medaillewinnaars is er over drie jaar straks in Frankrijk weer bij? Twee mensen twijfelen, een hand gaat vastberaden hoog in de lucht. De bijbehorende blik in de groene ogen is strak. Voor Bouwmeester is het nog niet genoeg. Daar in Parijs wacht goud. Een mogelijke tweede olympische gouden plak voor de drievoudig medaillewinnares. LISETTE VAN DER GEEST maandag 2 augustus 2021 GO TOT EN MET ZONDAG cw jT" i. Pi' Kiran Badloe viert zijn olympi sche titel. FOTO ANP Drie medailles, eentje telt Zilver -OTO EPA Goud HT"- Brons in Tokio. foto pim ras m - -- ft*—-■ Marit Bouwmeester klieft door het water van Enoshima tijdens de medalrace in de Laser Radial. foto pim ras Enoshima

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37