Australië schakelt Oranje in kwartfinale uit, laatste hoofdprijs stamt uit2000 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Droogte duurt sinds Sydney Dat het voor de hockeyers in de kwartfinale via shoot-outs fout afliep, kwam niet echt uit de lucht vallen. Oranje was in Tokio veel te laat wakker. ,,We zijn te lang blijven hangen in onzekerheid.'' Shoot-outs in het hockey zijn geen loterij. Er zitten vele trainingsuren in en minstens zo veel tijd aan ana lyse. Het is een vak apart voor de nemers, de keeper en de technische staf. En bovenal een mentaal spel. Zoals het vorige maand nog veer krachtige Nederlandse hockeyelftal de twee series op het Europees kampioenschap overtuigend won, zo was het ook geen toeval dat het gisteren in Tokio hopeloos misging. Oranje miste er drie, goalie Pirmin Blaak stopte er nul van de Austra liërs. Einde verhaal. Voor het eerst sinds 1984 missen de Nederlandse mannen de halve finale op de Spe len. Een afgang voor de grootste hockeynatie ter wereld. Er waren na de groepsfase harde woorden gevallen, vertelde Blaak. En dat had best effect gehad. Het spel van Nederland verschilde in de kwartfinale tegen Australië dag en nacht met dat uit de poulefase. De mentaliteit ook. Er zat gif in de zes tien spelers, ook verbaal. Verdedi gend stond het beter dan in die vijf eerdere wedstrijden. En er werd twee keer knap een achterstand weggewerkt. Allemaal waar. Maar Oranje was door de tegen vallende pouleresultaten voor de kwartfinale gekoppeld aan de num mer 1 van de wereld. En dan is goed spelen niet genoeg om te winnen. De 'hockeyroos' kregen meer grote kansen en oogden ook fitter op mis schien wel de warmste dag van de Spelen tot nu toe. Specialist Blaak Het was niet eens onlogisch dat Ne derland, na dat recente EK in eigen land, bij een 2-2 stand vertrouwde op de shoot-outs. Blaak is een spe cialist geworden. ,,Ik was 120 pro- HOOFDPRIJS cent geladen voor dit moment", zei de doelman. ,,Ik had de Australiërs bestudeerd, gezien dat ze meer dan 95 procent van de laatste zeventig shoot-outs aan mijn backhand kant schoten. Natuurlijk houd je re kening met alle scenario's. Maar ze deden het nu anders. Goed van ze, slim. We hebben er geen serie met druk van kunnen maken." Even verderop vertelde Jeroen Hertzberger over het na-ijlende effect van die uiterst moeizame week. ,,In de topsport gaat het om de balans tussen zelfvertrouwen en onzekerheid. Mijn grootste teleur stelling is hoe we in de poule fase hebben gespeeld. We hadden geen lef, niet de bal len om de tegenstanders aan te vliegen. Dan doe je jezelf dus echt, écht te kort. En we zijn te lang in dat gevoel blijven hangen, niet in een flow gekomen. Je hebt van daag meer opportu nisme gezien dan in die vijf eer dere duels bij elkaar. Met meer vertrouwen heb je mis schien net de edge om die shoot- outs te winnen." En er werd tegen Australië dan wel veel beter gespeeld, ook gisteren ging er nog wel het een en ander fout. Het wisselen bijvoorbeeld, dat was voor de Nederlandse dug-out een continue chaos. Aan de lopende band stonden er vertwijfelde spe lers die riepen: 'Voor wie moet ik erin?' Of iemand wilde zelf gewis seld worden, terwijl zijn vervanger nog met een ijsvest om op de bank zat. Zo stond Oranje, net als in de poulefase tegen Duitsland, weer even kort per abuis met tien man op veld en het speelde in Tokio ook eens met zijn twaalven. Geen megablunders, maar ook toonbeeld van een team dat De Australiërs deden het nu anders. Slim van ze. We hebben er geen serie met druk van kunnen maken alles op orde heeft. Hertzberger overrulede zijn bondscoach Max Caldas, toen die bij 1-1 het F-woord over het veld liet galmen. En de manier waarop de 2-1 van Australië viel, met Tom Wickham zo vrij als een vogel in de cirkel, was ook teke nend. Te veel Nederlandse spelers waren tijdens dit toernooi niet op hun best, daar waren ze na afloop ook eerlijk in. Caldas Bondscoach Caldas sloot zijn peri ode van zeven jaar bij de mannen van Oranje af met een nederlaag in de kwartfinale. Hij neemt nu de na tionale ploeg van Spanje onder zijn hoede. De Argentijn, eerder succes vol bij de Nederlandse vrouwen, heeft ook geen einde kunnen ma ken aan de droogte voor de man nen, die sinds 2000 geen WK of Olympische Spelen wonnen. In Rio de Janeiro werd Nederland teleurstellend vierde. Daarna wer den een paar EK's gewonnen, was België in de shoot-outs op het WK van 2018 te sterk, en ging het in To kio opnieuw mis. Net niet, dat blijft aan deze spelersgroep kleven. Vanaf later deze maand is het aan Jeroen Delmée, Nederlands recordinterna tional en tweevoudig olympisch kampioen, om Oranje als opvolger van Caldas weer aan de échte hoofdprijzen te helpen. maandag 2 augustus 2021 GO Oi Hockey Stadium Vlnr: Jeroen Hertzberger, Jorrit Croon, assistent-coach Taco van den Honert, Robbert Kemperman en Jonas de Geus treuren. foto anp De Nederlandse hockeyers pakten begin deze eeuw voor het laatst olympisch goud. Daarna was er geen mondiale titel meer voor Oranje weggelegd. 2000: 1ste op Spelen Sydney 2002: 3de op WK 2004: 2de op Spelen Athene 2006: 7de op WK 2008: 4de op Spelen Peking 2010: 3de op WK 2012: 2de op Spelen Londen 2014: 2de op WK 2016: 4de op Spelen Rio 2018: 2de op WK Oranje won in 2007, 2015, 2017 en 2021 wel het EK Netherlands Grootste hockeynatie beleeft nieuwe afgang Rik Spekenbrink - Pirmin Blaak (33)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36