Opper dan op 2 Atlete gelooft zelf heilig in haar hyperambitieuze plan OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Nacht van Hassan, Schippers en Visser ZONNEVELD TEFER1 Sifan Hassan (28) krijgt vanmiddag op de 5000 meter een eerste kans op goud tijdens deze Spelen. Uniek: ze kiest ook voor de 10.000 én de 1500 meter. Zeer gewaagd, maar passend bij een atlete die altijd haar eigen gang gaat Column Honderdtien kilo leegheid. Henk Grol was opper dan op. Hij had zichzelf uitgewrongen als een tube tandpasta: met het allerlaatste restje, ergens in het uiterste hoekje, had hij nog een Duitser op zijn rug gelegd - en dat was het dan. Zelfs juichen lukte niet meer. Hij zakte bijna door zijn hoeven. Zijn knieën kraakten, zijn rug stond op instorten, zijn enkels hadden het begeven. ,,Ik zou geen dag meer verder kunnen", zei hij voordat hij zichzelf naar de kleed kamer sleepte. Ik hoop dat er iemand is die zijn koffer kan tillen, anders valt hij uit elkaar voordat hij op Schiphol is. Het was niet voor het eerst. Grol verstaat de edele kunst van het niet tegen je verlies kunnen. Hij gaat Sl- tijd voor het hoogste. Goud, of anders niks. Ik heb ooit een avond White Russians met hem gezopen in Pe king, op de dag dat hij daar een bronzen plak had ge pakt. Die medaille had hij toen al niet meer. Hij had 'm ergens weggeflikkerd. Onder het motto: als je blij bent met een derde plaats, dan verdien je de eerste niet. was hij er heilig van overtuigd dat hij zou winnen. In zijn hoofd was hij altijd de beste. Op de mat niet. Dat kun je naïef noemen, of arrogant. Maar als je groots wilt winnen, moet je groots denken. Je moet kunnen luchtfietsen. Hoger, hoger, nog hoger. Eén probleem: als je valt, dan val je diep. Jarenlang ben ik elk judotoernooi voor Henk Grol voor de televisie gaan zitten. Omdat hij er altijd in ging met alles wat hij had: óp de mat en ernaast. Hij spaarde niets en niemand - en vooral zichzelf niet. Zijn partijen waren hard tegen hard, zijn interviews na afloop net zo goed. Als hij had gewonnen, was hij euforisch. Als hij had verloren, praatte hij zichzelf in de diepste put die hij kon vinden. Alles of niks: het is precies waarom ik naar sport kijk. Met hem was elk toernooi zoveel mooier, puurder, echter. Maar nu is het voorbij. Eén dag is Henk Grol inmiddels gestopt. Maar ik geloof dat ik hem nu al mis. Henk Grol verstaat de edele kunst van het niet tegen je verlies kunnen PIM BIJL Het is een fantastisch verhaal. Het is onverstandig. Groots. Risicovol. Moedig. Uniek. Een fysiologische puzzel. Een nog nooit vertoonde missie. Het wordt moeilijk. Maar moeilijk is mooi. Het wordt zwaar, maar niet onmogelijk, denkt ze zelf. Maanden geleden begon bij Sifan Hassan al het idee te leven om op de Olympische Spelen maar liefst drie afstanden te lopen. Het handjevol mensen met wie ze haar snode plannetje deelde, wees haar ook op de risico's. Vijf jaar geleden liepen de Spelen voor haar op een teleur stelling uit. Nu leken er met een ideaal schema op de 5000 en 10.000 meter twee mooie mogelijkheden op een olympische titel te liggen. Hassan (28) is een pientere dame, die best naar adviezen luistert. Maar als puntje bij paaltje komt, kiest ze haar eigen richting. Is ze eigenwijs. Wellicht door haar Afrikaanse ach tergrond, suggereerde de geboren Ethiopische en op haar vijftiende naar Nederland gevluchte atlete al eens. Ze moest al jong zelfstandig zijn. Ze denkt en denkt en denkt. En als ze dan iets in haar hoofd heeft, gaat dat er zelden nog uit. In Nijmegen, op het kantoor van haar Nederlandse management, weten ze inmiddels maar al te goed dat je met Hassan prima kunt dis cussiëren, maar dat je van goede huize moet komen om haar nog op andere gedachten te brengen. En Hassan bleek heilig te geloven in haar hyperambiteuze plan voor deze Spelen. Ze omarmt de uitda ging. Vrijdagavond na een laatste fysieke check bij de bondsarts en de fysiotherapeut vertrok Hassan voor een kort loopje door het olympisch park in Tokio. Bij terugkomst nam ze zelf de beslissing: ja, óók de 1500 meter. Haar geliefde afstand. Haar management en coach Tim Rowberry steunen de keuze. Met de gedachte: dis iemand dit kan, is het Hassan, het loopwonder met een unieke range, van een uitste kende 800 meter tot en met de 10.000 meter en de 1500 meter niet op fouten te betrappen. Ook tijdens dat toernooi maakte Hassan al een keuze met het hart. Na haar winst op de 10.000 meter lag een start op de 5000 voor de hand. Hassan koos desondanks voor de 1500. De reden was exem plarisch. ,,De 1500 winnen was moeilijker. Dus leuker." Wat niet veel mensen weten, is dat Hassan zich suf leest over trai- ningsleer en voeding. Maar uitein delijk is niet kennis, maar gevoel leidend voor haar. Ze kent haar ei gen lichaam het beste. Haar driede lige missie spreekt nu al wereldwijd aan. 'Een raar mensje', noemde ze zichzelf meer dan eens. En dat rare mensje kan zomaar deze olympi sche atletiekweek gaan beheersen. Het kan historisch worden. Dat zou een goud op de 5000 meter voor Nederland vanmiddag toch al zijn. halve marathon en in de toekomst zelfs de marathon. Maar bovenal omdat ze weten dat Hassan op haar best is als ze dromen mag najagen. Probeer haar in een keurslijf te dwingen en ze verandert in een mokkende tante. ,,Ik heb mijn hart gevolgd", liet Hassan weten. ,,Dat vind ik veel belangrijker dan me dailles winnen. Het houdt me ge motiveerd en daardoor blijf ik ge nieten van deze prachtige sport." Muhammad Ali Gisteren plaatste ze vanuit haar ho tel vervolgens drie foto's op Insta- gram. De laatste was een quote van bokser Muhammad Ali: 'We can't be brave without fear'Hassan beseft dat haar 'triple' een enorme be proeving wordt. Zaterdag loopt ze op de 10.000 meter tegen een frisse Letesenbet Gidey, de Ethiopische wereldrecordhoudster die haar zin nen louter op die dag heeft gezet. Als Hassan de 1500 meter-finale op vrijdag bereikt, heeft ze er al vijf races op zitten in het hete Tokio. En vanmiddag in de eindstrijd van de 5000 meter is er ook al forse tegen stand: met Tsegay, Taye, Teferi, Obiri en Tirop strijdt Hassan tegen vijf van de snelste tien vrouwen ooit op deze afstand. Maar Hassan heeft meerdere wa pens. Haar tempohardheid is uit muntend, haar topsnelheid en ver snelling in de laatste ronden zijn dat ook. Tactisch is ze wispelturig gebleken, maar steeds minder vaak gaat het mis. Op de WK in Doha, met de verwachtingen ook al zo hooggespannen, was ze tijdens haar unieke gouden dubbel van de maandag 2 augustus 2021 WISSEL Sifan Hassan is afgelopen nacht aan haar tweede olympische onderdeel begonnen. Bekijk op onze site hoe ze het deed in de series van de 1500 meter. Ook de eerste 200 meter van Dafne Schippers in Tokio zitten erop. Als ze de series is doorgekomen, volgen vanaf 12.25 uur de halve finales. En last but not least: heeft Nadine Visser (foto) gestunt in haar hordenfinale? @ThijsZonneveld Hassan rent haar De wallen onder zijn ogen waren zo diep dat je het kon horen echoën als hij knip perde. Hij hing over een hekje als een dui- zenddingendoekje over de kraan. Zijn blik was hol, zijn stem nog holler. Hij kon niet meer. Er zijn weinig sporters die zichzelf zo genadeloos kunnen affakkelen als Grol. Alles had hij er de af gelopen jaren aan gedaan om tóch nog die olympi sche titel binnen te harken, maar zijn individuele toer nooi zat er na 25 seconden op. Een huilverhaal wilde hij niet ophangen, dus zaagde hij zichzelf bij zijn enkels af. Voor elke Olympische Spelen en bij elke WK judo @PimBijl - r* Tokio 1 -4 Hassan met haar speciale WK-dubbel in 2019: goud op de 1500 en de 10.000 meter. Sifan Has san spreidt haar armen als ze vrijdag haar serie op de 5000 meter wint, haar eerste van mogelijk zes races op deze Spelen. Vanmiddag om 14.40 uur is de finale, fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34