ZEELAND GEBOEKT Onalledaags oog voor het alledaagse 8 NIEUWS Jonge jongens die in oorlogstijd op Schouwen-Duiveland stranden. En zich in desolaat gebied maandenlang schuilhouden. Het lijkt voer voor een razendspannend fictief avonturenboek, maar het is echt gebeurd. In Schouwen Koorts doet gliderpiloot Bernard Black zijn verhaal. Zeeuwse schrijvers Dat waren tijden, de tijden van de typemachine. Dinie Sophie Fintelman, dichte res te Groede, lanceert mij terug naar die periode. Remington revisi ted heet het gedicht waarin ze kaarsrecht achter haar vergeten in strument gaat zitten, waarna 'zo maar het geratel van een dood/ ge waande melodie tot leven' komt. De punt slaat deze keer evengoed gaten in het brein als in het papier. O, die geweldige geluiden van de schrijfmachine, het rinkelende belletje. Al dit inktzwart heimwee gaat uiteraard samen met 'een muffe geur van carbonpapier', maar zelden rook muf zo zalig. Alleen al vanwege Remington revi sited raad ik haar nieuwe boek aan, de derde bundel van de in 1951 te Appeltern geboren dichteres, na haar late debuut Bots (2014) en opus twee Aan de roekelozen (2017). De titels zijn er in de loop van de jaren niet beter op geworden, deze keer noemde ze haar boek nietszeggend Een uitzicht waar iets over viel te zeggen. Gelukkig bleef haar aanpak eender, haar onalle daagse oog voor het alledaagse. Hoe alledaags bleek meteen uit Bots, ze vertelde niet over avontu ren in een chique modezaak of een exquise delicatessenwinkel, maar over een aankoop van een bosje plastic bloemen bij Zeeman en over kerstinkopen bij Lidl. Ergens tussen die ogenschijnlijk onbekommerde ontboezemin- gen, bijvoor beeld over ken, zijn er aanwijzingen voor een ge heime pijn. In Bots werd Ver- - wezen naar 'Oxazapam, 50 mg' en in het pas verschenen boek staat een regel 'laat mijn wonden zien/ mijn onvervreemdbare won den'. Thuis in Groede, ze woont er sinds 1997, ooit eindigde ze een lofdicht op haar Zeeuws-Vlaamse woonplaats met de woorden: 'dat ik hier mag wonen'. In de nieuwe bundel, met de titel die ik maar niet meer herhaal, worden uit stapjes gemaakt, zelfs helemaal naar Curasao. Maar vooral blijft ze in en rond haar huis. Ze kijkt naar vogels, volgt de seizoenen in de polder en aan de kust. Regels waarachter je steeds een schrijf machine vermoedt. De fijngevoe ligheid van Fintelman bereik je al leen met het rammelen van Re mington. Op 17 en 18 september 1944 vliegt een enorme armada over Schouwen-Duiveland. Operatie Market Garden is be gonnen. Ook sergeant-majoor Bernard Black en zijn co-pi loot en vriend sergeant Philip Hudson gaan met hun, door een bommenwerper gesleepte, zwever de lucht in. Als gliderpiloot Black zijn Airspeed Horsa onderweg noodgedwongen moet ontkoppelen, strandt hij met de rest van de crew op een veld bij de Nieuwerkerkse hof stede Landlust van Kees Romeijn. Het is het begin van drie maanden vol ontbering en on zekerheid op Schouwen-Duiveland. Een periode waar Black de rest van zijn le ven jaarlijks de bibbers van kreeg, als de steeds terugkerende sympto men van malaria. Hij noemde het 'Dutch fever' of beter ge zegd: 'Schouwen Koorts'. 'De incubatie duurt van 18 september tot 15 de cember 1944. In deze pe riode woon ik, of moet ik zeggen overleef ik, op het eiland Schouwen- Duiveland', vertrouwde Black aan het papier toe. Toen Luitzen Bijlsma uit Zierikzee het manu script van de inmiddels overleden Engelse piloot on der ogen kreeg, wist hij met een: „Hier ga ik een boek van maken." Omdat het een verhaal van Schouwen-Duiveland is. Maar ook om dat Black ooggetuige is van de mislukte ont snappingspoging op de dijk bij Borrendamme in Zierikzee, die leidt tot de ophanging van de Tien van Renesse. ,,Dit verhaal hoort bij het erfgoed van Schouwen-Duiveland. Dat moet de evacuatie zijn verlaten. De groep splitst op en Black en Hudson houden zich samen schuil en voeden zich met de inhoud van weckflessen die ze in verlaten woningen vin den. Ook van een stel achtergebleven moedige Schouwen-Duivelanders krijgen ze steun. Verzetsstrijders Zoals van de schaapherders (en broers) Jan en Joost Ringelberg, die betrokken zijn bij de po ging om een groep verzetsstrijders en andere ondergedoken mensen van het eiland te hel pen ontsnappen. Black beschrijft tot in detail de voorbereiding en de mislukte eerste po ging, waar op de dijk bij Borrendamme in Zie- rikzee vergeefs wordt gewacht op de boot uit het al bevrijde Colijnsplaat. Ook poging twee mislukt, maar dan met een dramatisch einde. Een deel van de groep wordt opgepakt en tien van hen worden in Renesse door de Duitsers opgehangen. ,,Black heeft het allemaal heel nauwkeurig opgeschreven. Alle locaties waar hij onderge doken heeft gezeten en alle personen die hij beschrijft in zijn boek: het klopt precies", merkte Bijlsma toen hij contact legde met na bestaanden en Schouwen-Duivelanders die zich verdiept hebben in de oorlogsgeschiede nis van het eiland. Bijlsma vertaalde het boek in het Neder lands, herschreef het omwille van de leesbaar heid naar de tegenwoordige tijd en voegde ti tels en foto's toe. Maar de credits gaan naar Bernard Black, die zijn herinneringen aan Schouwen-Duiveland zijn leven lang met zich meedroeg. ,,Alle eer komt hem toe. Ik heb al leen maar de puntjes op de i gezet." niet ergens verborgen op een website staan. Het moet een boek zijn dat hier beschikbaar is. En het is ook nog eens een spannend verhaal." De jonge mannen proberen te overleven in dat voor hen volstrekt onbekende gebied. Waar de nachten aardedonker zijn, het land grotendeels onder water staat en dorpen door maandag 2 augustus 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Overleven op desolaat Schouwen-Duiveland Mario Molegraaf Een uitzicht haar bezighe- viel te zeflflen den in de keu üinip Sophie Hnlclman v Dinie Sophie Fintelman: Een uit zicht waar iets over viel te zeggen - Uitgeverij Liverse, 88 pagina's, 14,95 euro. Esme Soesman Bernard Black achter de stuurknuppel van de Airspeed Horsa. FOTO FAMILIEARCHIEF TREVOR EN TERESA SCHUTTLEWORTH EN SUZAN BLACK Bernard Black: Schouwen Koorts - Verta ling Luitzen Bijlsma, Uitgeverij Het Paard van Troje, 15 euro. Luitzen Bijlsma in de Nieuwe Kerk in Zierikzee, waar eerder de expo sitie Schouwen-Duiveland Bevrijd! te zien was. foto marieke mandemaker M Bernard Black in het uniform van het Glider Pilot Regiment. FOTO FAMILIEARCHIEF TREVOR EN TERESA SCHUTTLEWORTH EN SUZAN BLACK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28