Crossmotoren van kinderen gestolen op camping 4 Na drie magere jaren eindelijk hoop voor akkerbouwers Drie droge zomers achter elkaar hakten erin op de Zeeuwse akker bouwbedrijven. In de zomer van 2018 was het lang extreem droog en heet. Omdat het gros van de Zeeuwse akkerbouwers geen zoet water heeft om te beregenen, za gen veel telers hun uien verpiete ren. Ook in de aardappelen was er veel schade. Uien en aardappelen zijn dé verdiengewassen. Vorig jaar gooide het kurkdroge voorjaar roet in het eten, waar door aardappelen weinig knollen vormden en zaai-uien slecht De graanprijs is momenteel best goed en die zet de trend voor de prijzen van andere gewassen kiemden. Door de pandemie kel derde ook nog eens de vraag naar frietaardappelen. Zo werd er niks verdiend op het boerenerf. Greppels Eind juni leek zich opnieuw een ramp te voltrekken. Door hoos buien stonden diverse akkers blank. In allerijl groeven boeren greppels om het regenwater snel af te voeren en waterrot in de aardappelen te voorkomen. Ook de bruine bonen, een gewas dat niet van veel water houdt, dreig den kopje onder te gaan. De schade is echter beperkt ge bleven, zegt Vincent Coolbergen, directeur van de Koninklijk Maat schap De Wilhelminapolder, het grootste akkerbouwbedrijf van Nederland. ,,De schade door de hevige regenval in juni valt mee, met uitzondering van de bruine bonen, maar daarvan hebben we slechts 25 hectare. Andere gewas sen staan er mooi bij, omdat er re- gelmatig een beetje regen is geval len. Ze groeien goed, op de plan- tuien na. Het is wel afwachten wat augustus doet. Weer kan de oogst maken of kraken." Los van de kilo's per hectare be palen vooral de marktprijzen wat een teler verdient. Het vooruit zicht is gunstig. Akkerbouwer Hendrik-Jan ten Cate uit Poort vliet: ,,De graanprijs is momen teel best goed en die zet de trend voor de prijzen van andere gewas sen. Bovendien trekt de vraag aan uit gebieden die uit lockdowns komen. En verder speelt mee dat door de hittegolf de oogsten in Noord-Amerika en Canada en door de overstromingen in Duits land en België kleiner zullen zijn. De schade door de hevige regenval in juni valt mee Dat heeft bijvoorbeeld zijn weer slag op de vroege aardappelen. Die kunnen er niet worden gerooid." Weinig knollen Teler Jos van Duyse uit Nieuw- Namen ziet het zonnig in. ,,Graan, graszaad en uien zien er goed uit. De aardappelplanten hebben helaas weinig knollen. Normaal zitten er zes tot acht knollen aan, nu twee tot vier. Dat is het gevolg van een koud en nat voorjaar. Over de gehele linie ben ik best tevreden." Dat de kinderen hun motoren kwijt zijn, maakt het Brabantse ge zin 'verdrietig en heel boos'. Het ongeloof is nog groter door de on gekend brutale manier waarop de diefstal plaatsvond. De familie uit Helmond was za terdagochtend met de camper naar Zeeland gereden om daar te gaan crossen. De motoren van de kinde ren - drie Yamaha yz 85 cc - gingen zoals altijd mee op de aanhanger. ,,We zouden in Vlissingen gaan rij- den, maar daar bleek het te nat. Dus het werd de baan in Rilland", ver telt Hans. Na een leuke dag over nachtte de familie op camping De Lange Pacht bij Vlissingen, met het plan ook van de zondag nog een ge zellige crossdag te maken. Het liep anders. ,,Rond half zes hoorde ik wat druppels op de camper, dus ik ging naar buiten om truien binnen te leggen", vertelt Hans. ,,En toen was de aanhanger leegDat was toen net gebeurd, want andere campinggasten hadden de motoren rond vier uur nog zien staan. Professionals Het moeten wel professionals zijn geweest, denkt Hans. ,,De motoren waren vanaf de weg niet te zien. Ik denk dat ze ons gevolgd zijn toen we naar de camping reden, en 's nachts zijn teruggekomen." Dat de daders op een armlengte afstand hun werk deden terwijl Hans en zijn gezin in de camper lagen te sla pen, noemt hij 'ongelooflijk en eng'. ,,Die dingen zijn hartstikke zwaar. Die hebben ze dus muisstil van de aanhanger getild. Ze moeten heel goed geweten hebben wat ze aan het doen waren." De verslagenheid is groot, vertelt Hans. ,,De kinderen zijn er hele- maal kapot van. Motorcross is onze grote liefhebberij. Opeens hebben we niks meer. We zijn heel boos en verdrietig." Ook op financieel vlak is de schade groot: Hans schat de nieuwwaarde van de motoren op 16.000 euro. ,,En ze zijn niet verze kerd, omdat ze buiten stonden." Het gezin heeft aangifte gedaan bij de politie en looft een beloning van 1000 euro uit voor de gouden tip. Al betwijfelt Hans of dat veel uithaalt. ,,Ze zullen er wel alles aan doen om die motoren onder de ra dar te houden. De hele crosswereld weet dat dit gebeurd is, dus daar Ze moeten heel goed geweten hebben wat ze aan het doen waren - Hans Bunthof kun je je er echt niet mee vertonen. Misschien willen ze er achteraf op weilandjes mee rijden. Of ze bren gen ze ver weg, naar weet ik veel. Maar wie weet ziet iemand iets, of worden de dieven toch bang door de publiciteit. Daar hopen we op." maandag 2 augustus 2021 Boeren verdienen weer wat Na drie slechte seizoenen lijken Zeeuwse boeren weer iets te gaan verdienen. Geen verdorde uien en slecht gevulde graanhal men. Dit jaar staan de gewassen er nu mooi bij. ,,Het is wel af wachten wat augustus doet. Weer kan de oogst maken of kraken." Frank Balkenende Wilhelminadorp - Hendrik-Jan ten Cate, akkerbouwer - Vincent Coolbergen, directeur De Wilhelminapolder De gestolen motoren van het merk Yamaha yz 85 cc. FOTO HANSBUNTHOF Hans Bunthof kan het nog steeds niet geloven. Terwijl hij van zaterdag op zondag met zijn gezin op een Vlissingse camping lag te slapen in zijn camper, wer den op een meter afstand de crossmotoren van zijn drie kin deren (9, 10 en 11 jaar) gestolen. En niemand die het merkte. Martijn de Koning Vlissingen Teler Huibert Janse uit Wolphaartsdijk moest eind juni nog greppels graven om zijn maisplanten te redden. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24