ZEELAND 3 Politie of Polizei: een agent is een agent DE POLITIE SAMENWERKING zoekje aan de jongerencamping. Nauwelijks onderweg, moet hij ke ren. Op de Hogezoom in Renesse zou een opstootje zijn met een Duits meisje. ,,Dat is er één voor jou", zegt Den Boer tegen Jacobsen. Inderdaad vliegen een paar mensen elkaar in de haren. De agenten springen er meteen tussen. Het blijken Belgen en de ruzie is in de relationele sfeer. ,,Je bent hier in een ander land hè", blaft Den Boer de Belgen toe, die zich niet kunnen identificeren. „Mogelijk iets te ge zellig geweest bij het eten", lacht hij als het groepje is afgedropen. Dan gaat het alsnog naar zee. Bij de Verklikkerplaat draait Den Boer het strand op. Hij zet koers richting de Brouwersdam. Vanuit de auto bedient hij een fel zoeklicht. Het is rustig. Ook geen wildkampeerders, wat op een avond als deze nogal eens voorkomt. Bij het tunneltje staan wel groepen jongeren. Als Den Boer er van een afstandje zijn schijnwerper op zet, stuiven ze uit een. Stapvoets rijdt hij op ze af. Hij draait zijn raampje open. Een jon- Die jongen zegt er wat van en vijf gasten meppen hem in elkaar gen wil weten of ze naar het strand mogen. ,,Ja, dat is juist de bedoe ling", antwoordt Den Boer. ,,O, howdoe!" Zolang ze geen vuurtje stoken, lawaai maken of rotzooi schoppen mogen de jongeren in groten getale op het strand zijn, legt Den Boer uit. De agenten lopen even binnen bij de strandclub Perry's en maken een praatje met de bewakers van Duin en Strand. Claudia wordt als een oude bekende begroet. Ze loopt al zeventien jaar patrouilles in Re- nesse. De samenwerking met de ondernemers is uitstekend, bena drukt Den Boer. Winkelwagentjes Kort voor middernacht zijn de vijf politieteams in het centrum van Renesse om de sluiting van de cafés te begeleiden. De politieauto's zijn onopvallend geparkeerd, de agen ten houden zich gedeisd. ,,In het zicht en uit het zicht", noemt Den Boer dat. Maar ze tolereren niks. Ja cobsen blijkt haviksogen te hebben. Zodra ze iemand met drank ziet lo pen, schiet ze erop af. Leeggooien en glaswerk terugbrengen, luidt het bevel. Het is rustig wachten tot de jongeren zich verspreiden. Daarna is het zaak snel op te treden als er gens illegale feestjes aan de gang zijn. Dat een week geleden jonge ren bij de Jumbo met winkelwa gentjes gingen smijten, is volgens Den Boer een incident. Negen op de tien keer wordt zoiets voorko men, maar nu waren twee teams net bezig met de aanhouding van een man die tientallen verkeersbor den bekladde. ,,Je kunt nooit alles voorkomen." Mishandeling Hoe alert de politie is, blijkt later in de nacht. Omdat het bij het tunnel tje rustig blijft, twijfelt Den Boer of de teams nog in onopvallende auto's daar naartoe moeten, zoals eigenlijk het plan is. Dan wordt een mishandeling gemeld bij het trans ferium. Als de Duitse en Neder landse agent daar aankomen, zijn al andere agenten en handhavers aan wezig. Op de grond ligt een jongen, zijn vriendin zit bij hem geknield. Hij is in folie gewikkeld tegen de kou. Even later arriveert een ambu lance. Den Boer beent heen en weer, druk communicerend via de portofoon op zijn kraag. ,,Er werden wat meisj es lastig ge vallen", vertelt hij even later. ,,Die jongen zegt er wat van en vijf gas ten stappen uit een auto en mep pen hem in elkaar. Maar we wisten het kenteken dus we hebben ze bij Zierikzee allemaal aangehouden. ik ben er wel trots op dat we zo reage ren. Daaruit blijkt dat we heel goed in positie staan. Maar jammer dat een avond zo eindigt." 22.15 uur 00.15 01.00 uur maandag 2 augustus 2021 waar we moeten zijn' Vanwege corona maatregelen laat het feestje nog even op zich wachten, maar de politie op Schou- wen-Duiveland werkt dit jaar precies een kwart eeuw samen met die uit het Duitse Krefeld. Polizeihaupt- kommissar Claudia Ja- cobsen is al zeventien jaar van de partij. Rond Renesse kent ze beter de weg dan een hele boel Nederlandse col lega's. „Normaal is de helft van de toeristen hier Duitser", vertelt ze. ,,Door corona is dat nu wat minder." Ze spreekt net zo makke lijk Nederlanders aan. ,,Die vinden dat niet gek. Hooguit vinden ze dat ik een raar accent heb. Maar een politie agent is een politie agent. Naar mij luiste ren ze ook. Het is elk jaar weer kijken of het door kan gaan. In Kre- feld hebben we steeds minder mensen, maar we vinden dit nuttig." In de winter is het an dersom. Dan assiste ren Schouwse agenten de Duitsers vier dagen bij de kerstmarkt in Krefeld. De Neder lands-Duitse samen werking is een gewild studieobject op de po litieacademie, zegt Ja- cobsen. ,,We worden vaak geïnterviewd." Tot zes jaar geleden liep ze vooral mee in de nacht om de orde te bewaken. Nu doen de Duitse agenten ook dagdiensten en lopen ze op de Visserijdagen in Bruinisse of de Burghse dag. Ze pak ken grote en kleine dingen op. Richard den Boer wijst op een dikke portemonnee. Zaterdag verloren door een Duitser. ,,Met een paar telefoontjes kan Claudia de eigenaar achterhalen. Mij zou het uren kosten." - Richard den Boer, politieman Een ruzie tussen Belgische toeristen wordt gesust. Claudia Jacobsen spreekt met Duitse jongeren. Bij het transferium ligt het slachtoffer van een mishandeling door vijf jongeren uit Alblasserdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23