NIEUWS 13 Messentrekker haatte de VS 100-jarige voor de rechtbank Extra controles in Duitsland Coronaprofiteurs in het Verenigd Koninkrijk doen Sywert van Lienden verbleken. Politici hebben miljarden euro's verkwist met het uitdelen van contracten aan bevriende zakenlui. De lange lijst van corona profiteurs in het Ver enigd Koninkrijk groeit door nieuwe onthullin gen wekelijks. Opgeteld bij grove beleidsfouten aan het be gin van de pandemie brengt de kwestie de conservatieve regering in verlegenheid. Brooks Newmark verliet West minster met het schaamrood op de kaken na een pijnlijk schandaal. Als staatssecretaris liet de vrome katholiek zich verleiden om pikante foto's van zichzelf te versturen naar een journalist die zich voordeed als een partijactiviste. Toen enige tijd later een affaire met een alleen staande moeder aan het licht kwam, nam hij ontslag met de staart tussen de benen. Deze weinig fraaie achtergrond verhinderde de vader van vijf kin deren er niet van om tijdens de pan- demie een regeringscontract ter waarde van 210 miljoen euro binnen te slepen voor een klant van hem. Newmark kluste bij als adviseur van zakenvrouw Zoe Ley, die een firma had opgericht om buiten landse bedrijven aan lucratieve deals te helpen voor beschermend materiaal. Om zijn bonus veilig te stellen nam Newmark contact op met mi nister Matt Hancock van Volksge zondheid. In de jacht op mondkap jes, schorten, schermen en hand schoenen kon hij uitkomst bieden. Wel, zo schreef Newmark, was haast geboden. Hancock toonde zich de moeilijkste niet. Hij gaf zijn politieke vriend groen licht, zonder het voorstel te toetsen aan de aan- bestedingsregels. Schimmig Deze schimmige en ondoorzichtige manier van handelen in de hoogste kringen van de regering vormde geen uitzondering. Volgens een rapport van Transparency Interna tional UK kwam bijna 99 procent van de deals voor beschermingsma teriaal tot stand zonder te kijken naar concurrerende voorstellen. Maar liefst 2,1 miljard euro ver dween zo in de zakken van mensen met contacten binnen de Conserva tieve Partij. Hancock, vorig maand opgestapt vanwege een zoenpartij met een ad- viseur tijdens de lockdown, hielp zijn buurman aan een lucratief han deltje. De kroegbaas van zijn lokale pub kreeg 40 miljoen euro aan be lastinggeld om testbuizen te fabri ceren. Minister Priti Patel van Bin nenlandse Zaken lobbyde namens een farmaceutisch bedrijf waar een goede vriend van haar werkte. Premier Boris Johnson deed eve neens mee aan deze dubieuze prak tijken. Het verzoek van James Dy son, oprichter en directeur van het gelijknamige stofzuigermerk, om belastingregels voor hem aan te pas sen, viel in vruchtbare aarde. Johnson beloofde dit te regelen voor de man die zich had aangemeld om beademingsapparatuur te fabrice ren. Vriendjespolitiek bleek een vast patroon binnen het kabinet. Het beleid om zogenaamde VIP's voorrang te verlenen, leidde tot een gigantische verspilling van geld. Steve Dechan, een voormalig ge meenteraadslid, streek 140 miljoen euro op voor het laten vervaardigen van plastic schilden in China. Dat de partij vrijwel onbruikbaar bleek, maakte de zaak nog onfrisser. De- chan maakt van Sywert van Lienden, die 9 miljoen euro opstreek, een be ginneling. En de geur van corruptie reikt in het VK veel verder. Volgens een on derzoek van een parlementaire com missie in het Lagerhuis is waarschijn lijk 2,1 miljard uitgegeven aan on deugdelijk materiaal, terwijl de prijs van het merendeel van de bruikbare bestellingen ver boven het reguliere bedrag uitsteeg. Dankzij het werk van collectief Good Law Project kwam in april naar buiten hoe zeer de regering bewust ethische regels omzeilde. Er bestond een speciale WhatsAppgroep voor ka binetsleden waarop de directeuren van tweehonderd geselecteerde be drijven zich konden melden. Aan deze exclusieve toegang tot toppoli tici hangt een zweem van corruptie. Onorthodox Volgens een beraming van Transpa rency UK kan ongeveer een vijfde deel van alle contracten voor bescher mend materiaal voor de zorg, ter waarde van 4,3 miljard euro, het dag licht niet verdragen. De regering ver dedigt zich telkens op dezelfde wijze. Van Johnson tot Hancock (door voor malig topadviseur Dominic Cum- mings omschreven als 'volstrekt inca pabel'): ze wijzen steevast op de crisis. De schaarste maakte onorthodox handelen noodzakelijk. In de aanloop naar een grootschalige parlementaire enquête begin 2022 benadrukt Johnson het uiteindelijke rapport als 'les voor de toekomst' te willen ge bruiken. Een strafexercitie wil hij ten koste van alles vermijden. Het excuus van Johnson over unpre- cented circumstances, waarin talmen levens zou kosten, verliest aan kracht. Een leger aan opportunisten heeft dankzij hun contacten binnen de re gering mogelijk doden veroorzaakt. De containers met onbruikbare spul len noodzaakten personeel in de zorgsector om zelf in elkaar geknut selde mondkapjes te gebruiken. Geen zorgvuldig ingestudeerd antwoord van Johnson kan deze schandvlek uit wissen. maandag 2 augustus 2021 GO FLORENCE De Italiaanse autoriteiten zeggen dat een Irakees die vorige week een Nederlandse toerist neerstak in Flo rence, geen religieus mo tief had. De Koerd viel in de stad meerdere mensen aan en zou zijn gedreven door een afkeer jegens Ameri kanen. Die bouwen hun af wezigheid af in Irak, waar ze betrokken waren bij de strijd tegen terreurgroep IS. De Koerd vond dat de Amerikanen zijn mensen daarmee in de steek laten. De Nederlander liep een steekwond op, maar is niet in levensgevaar. w. NEURUPPIN Een voorma lige bewaker van een con centratiekamp moet in Duitsland 76 jaar na het einde van de Tweede We reldoorlog alsnog voor de rechter verschijnen. Het proces tegen de 100-jarige man begint volgens Welt am Sonntag in het najaar. De verdachte zou van 1942 tot 1945 hebben gewerkt in kamp Sachsenhausen, bij Berlijn. Daar vonden zo'n 20.000 mensen de dood. De man kan vanwege zijn gevorderde leeftijd maar 2 tot 2,5 uur per dag voor de rechter verschijnen. BERLIJN De Duitse politie controleert extra of reizi gers zich bij binnenkomst houden aan de nieuwe testplicht voor iedereen die niet is gevaccineerd tegen corona. De steekproeven zijn op autosnelwegen, an dere wegen en in treinen in het grensgebied, melden Duitse media. Het is de be doeling zoveel mogelijk personen te controleren. Iedereen vanaf 12 jaar die naar Duitsland reist of na een vakantie terugkeert, moet sinds gisteren kun nen aantonen dat hij of zij niet besmet is met corona. Reizigers moeten een ne gatieve test tonen, behalve als ze al zijn ingeënt of eer der hersteld van een co rona-infectie. Britse regering gaf bevriende coronaprofiteurs alle ruimte Geert Langendorff Londen De regering van Johnson verschuilt zich achter de pande mie om hun discuta bele handelen te ver dedigen. FOTO REUTERS Oud-staatssecretaris Brooks Newmark sleepte een regerings contract ter waarde van 210 miljoen euro binnen. Oud-staatssecretaris Oud-minister Matt Hancock Brooks Newmark. foto getty van Volksgezondheid. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13