12 NIEUWS De Zomerspelen zijn over de helft in Japan. Het blijft een toernooi vol restricties, lege tribunes en een gebrek aan joelende Japanners. Cancellen was een drama geweest voor de atleten, maar een volmaakt sportfeest is het evenement in deze vorm absoluut niet. ARJAN SCHOUTEN ijn koprol over de plank die er niet lag, stond nog in de sterren geschreven. Maar net geland in Japan had Mathieu van der Poel al meteen zo zijn bedenkingen. Was dit nou het heilige doel? ,,Er hangt hier nou niet bepaald een olympisch sfeertje of zo'', verzuchtte hij al na een dag in Japan. ,,Ik vind het maar een beetje apart hier.'' Van der Poel is een van de vele debutanten in Tokio. Voor een generatie jonge atleten start het olympisch verhaal onder surrealisti sche omstandigheden. Sport zonder fans en een sportfeest zonder beleving. Trainen, eten, slapen, een beetje als op trainingskamp, maar dan mét medailles, die je overigens wel zelf om je nek moet hangen. Neem de uitgeschakelde Leeuwinnen van Sarina Wiegman. In Sendai belandden ze in 'een gevangenis', waar ze pas na een tirade van Wiegman iets meer ruimte kregen. Ze liet haar speelsters op tv naar de openings ceremonie kijken, om toch nog iets van een olympisch gevoel te kweken. ,,En waar we nu weer zitten... Het is er eigenlijk nóg slechter'', beschreef Daniëlle van de Donk het spelers hotel in Yokohama. Daar werd in een gigantische voetbaltem pel de verloren kwartfinale tegen de VS afge werkt. Een wedstrijd die alles had wat sport mooi maakt: strijd, spanning, emotie en een penaltyserie als climax. Maar afgezien van een verschrikkelijke videoboodschap ('Hup, hup, Nederland!') en wel héél enthousiast meelevende Amerikaanse journalisten bleef het er muisstil. ,,Een geweldig affiche, maar weer zit er geen kip'', verzuchtte Wiegman al voor haar laatste Oranje-klus. Atleten dromen olympisch, maar in geen van die dromen blijven stoeltjes leeg. Bij de ene sport mis je die dimensie meer dan bij de andere. Handboogschieten bleef moeiteloos Weertman, regerend olympisch kampioen open water. Haar zwemtoernooi is klaar, dus wacht de terugreis. In Tokio pakt iedereen de losersvlucht. Woensdag won Annemiek van Vleuten om 13.00 uur goud op de Fuji Speed way, dertien uur later vertrok haar bus rich ting vliegveld. ,,In deze situatie misschien maar het beste. Snel naar mijn vrienden en fa milie, zodat ik dit succes kan delen.'' Met acht Nederlandse plakken werd die woensdag een historische recorddag. Onder normale omstandigheden had koning Wil- lem-Alexander heel de avond handjes staan schudden in het olympisch dorp. Nu sprak Mark Rutte via een lullig speakertje alle medaillewinnaars toe vanuit Nederland. Feesten na de medaille? Vergeet het maar. Bij zijn vorige Spelen werd Niek Kimmann zevende en zag hij het de nacht na zijn race weer licht worden in Rio de Janeiro. Nu proostte hij in z'n eentje op zijn kamer op het goud, met twee in de haast binnengesmok kelde biertjes. Wie thuis de Spelen kijkt, zal er weinig van merken. De regie laat lege tribunes buiten beeld en focust op actie. En wat helpt: ook gemankeerde Spelen blijken een productieve verhalenfabriek. De knie van Kimmann, het weggegooide goud van Van Vleuten, het goud van schoonspringer Tom Daley ('Ik ben homo én olympisch kampioen'). Die verhalen wor den sowieso gevreten. Maar maak je in Japan de Spelen van bin nenuit mee, dan vraag je je soms af waar je in hemelsnaam bent beland. Rondom het serene Oi Hockeystadion hoorde je een kwartier voor de start van de kwartfinale Nederland- Australië alleen het exotische gezoem van de cidaden. Verder niets. Wie echter goed zoekt, vindt ook bij deze Empty Pandemic Games nog genoeg moois in de kantlijn. Zo was Sherida Spitse bij het eerste pouleduel tegen Zambia de enige supporter van de Nederlandse Leeuwinnen. ,,LEKKER, MEIDEN'', schreeuwde de gebles seerde speelster op standje brandalarm, na alle tien de goals. Het leidde na elk doelpunt tot meer hilariteit, op de perstribune én ook bij haar teamgenotes op het veld. overeind als zenuwslopende kijksport, maar skateboarden om 09.00 uur? Boksen? Judo? Geen doorslaand succes zonder 'oeh's en 'ah's' van de tribune. Alleen onder strikte protocollen kregen deze Spelen groen licht, iedereen wist dat van te voren. In die steriele omgeving telt alleen nog bewijsdrang, het willen winnen. ,,Maar laat het nou maar eens beginnen'', verzuchtte Anna van der Breggen, twee dagen voor haar bronzen tijdrit, na ontelbaar veel potjes pim- pampet en Halli Galli met kamergenote Demi Vollering. Naast blijdschap voelde olympisch kampi oen Koen Metsemakers met het goud om zijn nek misschien nog wel meer opluchting, na een bewogen week, waarin een roeier, een coach en twee begeleiders in een quarantai nehotel belandden. ,,Mijn hemel, we hebben het overleefd, de eindstreep gehaald'', riep Metsemakers, die na de besmettingen in het Hollandse kamp door de buitenlandse concurrenten werd behandeld als paria. Zijn droom kreeg zo een kras, maar voor Demi Schuurs transformeerde Tokio 2020 in een nachtmerrie. Een paar uur voor haar tweede dubbelpartij met Kiki Bertens piepte haar smartphone: Jean-Julien Rojer positief. Weg was de focus op de wedstrijd, die werd verloren. Voor de tennisbond was de lol er wel af, haar mixed dubbel kon ze vergeten. Of Schuurs meteen haar koffer wilde pakken. Losersvlucht Zo beleefde Bertens een droevig afscheid na een ge weldige carrière, net als Epke Zonderland. Die twee had je een ova tie in een dampend Holland Heineken House gegund. Maar hier moet je binnen 48 uur het land uit, als je toernooi erop zit. Zo mist Ranomi Kromowidjojo woensdag nacht het optreden van haar verloofde Ferry maandag 2 augustus 2021 GO - 401,? De Nederlandse Leeuwinnen tegen het Chinese voetbalteam, voor een lege tribune. foto reuters @ArjanSchouten Tokio Een hotel vol TeamNL-sporters. FOTO INSTAGRAM A Windsurfer Kiran Badloe. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12