'Jacob die over zijn date vertelt. Ik kan er nu naar luisteren zonder onwel te worden' Als radio- en podcast- maker blijft Mischa Blok altijd het liefst dicht bij zichzelf. Ze staat bekend om haar persoonlijke interviews waarin ze de emotie niet schuwt, en deinst er evenmin voor terug publiekelijk haar gevoelens te tonen. Openheid over je eigen ervaringen komt een programma alleen maar ten goede, zegt ze. 'Als ik het gezicht van een programma ben, wil ik ook dat het goed is.' En ze is het gezicht van nogal wat programma's. Van Blok&Toine, dat ze met Toine van Peperstraten presenteert op Radiol, en van de podcast Liefdeslessen, waarin ze met bekende Nederlanders over de liefde praat. Van het nachte lijke Miss Podcast, waarvan ze de donderdagen voor haar rekening neemt, en tot voor kort van Vink, de podcastgids met de betere luistertips. Maar vooral bekend werd ze met Exen de podcast, dat ze maakt met haar ex-partner Jacob de Vries, eveneens Radiol- presentator. Na een relatie van drie jaar besloot het stel uit elkaar te gaan, maar wel vrienden te blij ven. In het zeer persoonlijke Exen de podcast, waarin de gesprekken diep gaan en regelmatig wat tranen vloeien, onderzoeken ze hoe dat moet. 'Nee, we zijn bezig met een tweede seizoen. We zijn destijds samen het proces ingegaan, met al z'n ups en downs, maar hebben altijd gezegd: als het niet goed voelt of de opnamen zitten in de weg van het echte leven, dan stoppen we ermee. Dat was tijdelijk het geval, we waren even helemaal klaar met die moeilijke gesprekken. Maar nu zijn er weer wat maanden overheen gegaan en willen we toch weer met elkaar in de podcast over bepaalde dingen praten. Zo zijn we allebei aan het daten, en lopen we er tegenaan dat we dat eigenlijk niet van elkaar willen horen. Maar als je echt vrienden wilt blijven, is het gek om dat deel van je leven niet te bespreken, om het niet over de liefde te hebben. Dus hoe ga je daarmee om?' Het is een belachelijk project als je het op papier zet, zegt Blok: twee ex-geliefden willen in elkaars leven blijven, en praten daarover voor het oor der natie. Maar de podcast blijkt een groot succes, met veel luisteraars, reacties en volgers op social media. 'Mensen vinden de echte gesprekken die Jacob en ik voeren vernieuwend. Dat zegt veel over de stand van zaken in medialand: dat je opvalt als je eens een echt gesprek voert.' Dat Exen zo populair werd is fijn, maar mag niet de motor achter de podcast worden. 'We willen het niet maken puur omdat het goed loopt. Het is begonnen als een persoonlijke zoektocht en dat moet ook de focus blijven. Natuurlijk zijn mensen nieuwsgierig hoe het verder gaat, maar het moet vooral boeiend en leerzaam zijn voor onszelf. Ondanks dat het nog steeds pijn doet. Het verdriet gaat vooralsnog niet weg, maar uiteindelijk zal dat ook wel slijten. Ik kan bijvoorbeeld al luisteren naar Jacobs verhaal over z'n date zonder onwel te worden.' 'Het is een manier om gesprekken te voeren die ik anders niet zou hebben. Je houdt er een microfoon bij en opeens hoor je heel andere dingen van iemand die je al jaren kent. Hetzelfde gebeurde toen ik een radio documentaire maakte over mijn adoptie. Normaal praat ik met mijn Neder landse broer over dagelijkse dingen, zoals huis en werk. Maar nu vroeg ik hem voor 't eerst hoe hij het ervaren heeft dat er opeens een zusje met het vliegtuig gebracht werd. Dat gesprek was emotioneel en bracht ons nog meer samen.' Blok wordt in Zuid-Korea geboren als Eun Hye Park. Als ze 2 jaar is, brengt haar vader haar naar een kindertehuis. Haar moeder is uit beeld verdwenen en hij heeft inmiddels een nieuw gezin. Op haar 3de wordt ze geadopteerd door een Nederlands echtpaar. Haar biologische vader spoort ze op in 2014, als ze inmiddels zelf twee kinderen heeft - ze wil meer weten over haar achtergrond en hoopt op een liefdevolle hereniging. Over de desillusie die volgt, maakt ze in 2015 de podcast Meneer Park. 'Als ik het gevoel heb dat mensen zich erin kunnen herkennen, vind ik het mijn roeping als journalist daar iets mee te doen. Ik wilde laten zien dat het standaard Spoorloos-verhaal van de geadop teerde die z'n ouder terugvindt in de praktijk vaak niet opgaat. Ik had er zelf destijds een roman tisch beeld van: ik ontmoet mijn vader, we vallen in elkaars armen en daarna zoeken we elkaar elke Kerstmis op. Maar het echte her- enigingsverhaal begint pas na die eerste ontmoeting. In ons geval volgde er een proces van ups en downs, van acceptatie en loslaten. 14 ie 2 Q O Lu 3 <o S Na zes afleveringen werd het stil rond Exen. Hebben jullie de stekker eruit getrokken? Wat brengt het maken van zo'n hoogst persoonlijke podcast jou? Waarom wilde je de teleurstelling van de hereniging met je vader delen met het publiek?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 94