Bouwmeester doet weer mee dankzij 'chaos' in spoor van zus Laura: 'Bronze sisters' 5 ook droom van maatje Jelle van Gorkom waar Ze had van donderdag op vrijdag weinig geslapen, Marit Bouw meester. De hele dag nog tig keer afgespeeld, alle 'trackings' erbij gehaald, haar valse start minuti eus teruggekeken. En op enig mo ment besloten dat ze niet meer boos mocht zijn op zichzelf. Die diskwalificatie na de valse start was curieus, misschien zelfs wel onterecht, broer en coach Roelof heeft er nog voor gestreden, maar er moest nu een streep onder. De vrouw die ooit zei niet te begrij pen waarom er zoiets bestaat als een zilveren medaille - laat staan dat atleten daar blij mee kunnen zijn - zou nu toch gaan vechten om nog in de buurt van die kleur te komen. Want het goud, dat was buiten bereik. Maar als Bouwmeester donder dag dacht dat ze een baaldag had, kwam Anne-Marie Rindom daar gisteren moeiteloos overheen. De Deense had een riante voorsprong op alles en iedereen, maar pos teerde zich bij de start van de laat ste reguliere race zo dicht naast Bouwmeester, dat die geen vrije ruimte meer had. Wrikken heet dat, en de prijs is hoog: diskwali ficatie. Omdat Rindom een uur eerder al een '26' had gescoord, was die hele voorsprong ineens bijna verdampt. Zeven punten is de marge nog maar op nummer 2 Bouwmeester. De Friezin had direct geappel leerd toen ze 'Denemarken' - zij noemt tegenstanders nooit bij naam maar bij land - zo dicht naast haar kwam te liggen. ,,Ik had mijn ideale startplek al te pakken, op die plek voel ik me comforta bel. Zij komt altijd op het laatste moment en maakte het heel krap. Ik dacht: ik ga vet veel herrie schoppen en chaos creëren, dat is wanneer mensen van slag raken. Een dure fout van haar." En daar staat Rindom, al jaren de grootste concurrent van Bouwmeester, in middels wel een beetje om be kend. Ze kan ineens iets geks doen. Zelf won Bouwmeester, olym pisch kampioen van Rio de Ja neiro, de negende race en no teerde een zevende plek in de slot- race. ,,De omstandigheden waren lastig. Het was bloedheet, de wind viel weg. Maar ik heb de laatste ja ren veel getraind op licht weer en ben daar steeds sneller in gewor den. Het was heel tricky op het water, maar ik ben blij met hoe het ging." Ik dacht: ik ga vet veel herrie schoppen, dat is wanneer mensen van slag raken Bouwmeester had al voorspeld dat deze olympische wedstrijd, met sterk wisselende omstandig heden, zou gaan over wie de lang ste adem zou hebben. Ze heeft wel vaker op serieuze achterstand ge staan na een paar dagen, raakte daar niet van in paniek, maar dit leek onoverbrugbaar. ,,De emoties zaten echt hoog gisteren. Vanoch tend was ik kansloos, nu is er weer een kansje. Ik ga zondag weer vechten. Dat is het enige wat je kan doen. Maar ik moet hierna echt op vakantie, even niet meer vechten. Want het is heel intens." zaterdag 31 juli 2021 GO TOT EN MET 8 AUGUSTUS cw plak nu ook hart brak, maar het gaf me ook energie. Het maakte me boos, op een positieve manier. Ik dacht: ik moet dit omzetten. Er voor blijven gaan, óók voor haar." Ze troost haar zus en fietst dan de finale van haar leven, met weer een bronzen plak voor de familie Smul ders uit Nijmegen. ,,Nu zijn we niet alleen meer de Smulders sisters, maar ook de Bronze sisters", grin nikt grote zus Laura. ,,Het is een grote emotionele rollercoaster ge weest, maar uiteindelijk wel met een mooi einde'', besluit bronzen Merel. „Brons net als Laura, op m'n eerste Spelen, wat een toeval ei genlijk. En nu samen op naar de Spelen in Parijs." - Arjan Schouten Zeilster Marit Bouwmeester (33) gaat in Tokio van topfavo riete, naar kansloos, naar toch weer kandidaat voor goud. ,,Het enige wat ik zondag kan doen is vechten. Maar hierna moet ik echt op vakantie." Rik Spekenbrink Tokio - Marit Bouwmeester (33) De beslissende medalrace met Bouwmeester begint mor gen om 08.33 uur (Ned. tijd). ",-r. even in de stress. M'n was gevoelsmatig al héél mooi, net als voor voor haar zus nu. Maar in Engeland greep ze verrassend het brons en in Japan doet zus Merel precies hetzelfde. ,,Ik heb dit eigenlijk nog nooit ge daan, dat schreeuwen. Weet ook niet of het geholpen heeft, of ze me gehoord heeft. Maar wat een fuc king goed rondje, zeg", glun dert Laura, als haar zus ver derop bij haarzelf het brons om haar nek hangt. „Haar beste rondje heeft ze be waard voor de finale, pre cies zoals ik het in Londen deed. Ik ben supertrots, wat is dit gaaf, zeg... En het maakt mijn dag ook wel een beetje goed." Natuurlijk heeft Merel de aanmoe- digingen van zus Laura gehoord. Die crash van haar grote zus, eer der op de dag, het deed haar heel veel pijn. ,,Toen ik zag dat ze viel, kwam het echt even binnen'', zegt ze na de ceremonie. ,,Ik dacht echt: godverdomme, waarom heb ik nou toch een zus die dit ook doet? Dan Marit Bouwmeester kon gisteren lachen na haar sterke optre den: goud is plotseling weer haalbaar. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 73