Merel treedt II BMX'er Niek Kimmann pakt goud, kort na aanrijding met official, en maakt zo 4 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Na een klapper tegen een official vloog Niek Kimmann (25) alsnog naar goud, de medaille waar hij jarenlang van fantaseerde, samen met vriend Jelle van Gorkom die niet meer kan fietsen. ,,Het zorgde ervoor dat ik besefte: kansen moet je pakken." ARJAN SCHOUTEN rent, de zilveren BMX'er van Rio de Janeiro. In 2017 draaien ze beiden een matig jaar. ,,Eind dat seizoen besloten we: vanaf nu gaan wij geen veldopvulling meer zijn. Nederland heeft elke kleur olympische me daille gehaald, behalve goud. Dus hebben we elkaar superlang ge pusht om samen het hoogste ni veau te bereiken. En toen ehJa Eh... Toen klapte Jelle dus tegen die ketting." Rolstoel Hier naast de olympische BMX- baan van Tokio moet hij weer vech ten tegen de tranen, als hij het ver schrikkelijke trainingsongeluk van Van Gorkom - die begin 2018 half- zijdig verlamd raakt op Papendal - zelf ter sprake brengt. Zijn blik gaat naar de grond, dan naar de me daille. Maar zijn gedachten zijn bij Jelle, die ruim drie jaar na het onge luk nog altijd een rolstoel nodig heeft, als hij langere stukken moet lopen. „Kansen... Ze zijn niet zo vanzelfsprekend als dat het lijkt'', klinkt het, na een paar seconden stilte. ,,Het deed mij beseffen dat je kansen móét pakken, niets moet la gen liggen." Het is een les die van pas komt in Japan. ,,Was dit een an dere wedstrijd, dan had ik ook niet meer gereden. Maar dit zijn wel de Spelen..." Hier kan hij die droom waarma ken, die hij samen met Van Gorkom deelde. Hij heeft er de laatste maan den alles voor gegeven. Is met de Britse coach Liam Phillips in zee ge gaan, naar Zwitserland verhuisd. Mensen verklaar- den hem voor gek, maar hij trok met een on overwinnelijk gevoel rich ting Japan. Tot die official dus voor zijn neus de baan SMULDERS Het voelt niet goed om te zeggen dat de cirkel rond is, omdat Jelle niet meer kan fietsen. Maar ik ben blij dat ik dit kon doen Die knie. Natuurlijk gaat het nog steeds over die knie. Met het goud om zijn nek is Niek 'Kniemann' deze vrijdag even hét verhaal van de Spelen. Het is de vaste dokter van de Nederlandse BMX-ploeg die hem 's morgens bij het ontbijt al een profetisch appje stuurt: 'Me dailles met een verhaal blijven al tijd langer hangen. En het verhaal heb je al...' Het filmpje van zijn crash, toen er maandag een official over besloot te steken tijdens een training, ging viraal. Iedereen zag de beelden. ,,Maar het is ook wel een keer leuk om het nieuws te ha len omdat ik goed gefietst heb'', zegt een grinnikende Kimmann, die net zelfs aan Tourwinnaar Brad ley Wiggins heeft uit staan leggen hoe het met zijn knie is. Ja, hij heeft meermaals gevreesd voor zijn olympische optreden. Het gewricht voelde 'niet comfortabel, scharnierde niet goed'. Maar toen de dokter hem maandagavond ver telde dat hij er best mee kon fietsen als hij maar niet zou vallen, sloot hij het hoofdstuk zelf al af. Kleinzerige types bestaan niet in zijn wereld. Op een cocktail van adrenaline en pijnstillers gaat het best, dus besluit hij te starten. Kimmann begrijpt die aandacht voor die knie natuur lijk wel. Het is een modern sport- sprookje, maar met een happy end. Dus emotie zit er voor hem niet meer in. Nee, zijn woordenstroom stokt pas als de naam van Jelle van Gor kom valt. Zijn maatje, jarenlang zijn trainingspartner én concur- overstak... „Ik liep net te janken, maar afgelopen week heb ik hier ook wat af lopen janken", biecht Kimmann lachend op. „Maar als ik kon starten, zóu ik starten." Het goud, daar durft hij zelfs vlak voor de finale niet eens aan te denken. Boven, op de startheuvel, is er maar één gedachte die hij toelaat in zijn hoofd. Dat hij hier met 'zeven ma ten' staat om te doen wat hij al sinds zijn zevende doet. Proberen te winnen. Zijn gouden race grenst aan de perfectie, meteen leidt hij de dans over de heuveltjes. De zege is mogelijk, precies zoals zijn broertje hem op basis van doorgestuurde trainingsbeelden al ver telde, op '90 procent' moet het ook kunnen lukken. Zijn knie voelt hij niet. Ademhaling controleren, net jes de afloop van de bochten pak ken. ,,En dan kom je bij die finish en zie je al die gezichten. Ik dacht: vol gens mij heb ik gewonnen.'' Olympisch kampioen BMX, mét gespleten knieschijf. De wereldpers vreet het verhaal, maar de gedach ten van de kampioen zijn bij Van Gorkom. In Japan krijgt hij na elk ritje een nieuw appje van 'm met adviezen. Precies zoals het vroeger ging, toen de vijf jaar oudere BMX'er het 'introverte' groentje op sleeptouw nam, op en naast de baan. ,,Wat was het mooi geweest als Jelle hierbij had kunnen zijn, zo als ook het plan was voor corona'', mijmert Kimmann. ,,Het voelt niet goed om te zeggen dat de cirkel nu rond is, omdat Jelle niet meer kan fietsen. Maar ik ben blij dat ik dit heb kunnen doen. Dat ons doel werkelijkheid is geworden." zaterdag 31 juli 2021 GO Het verhaal was er al, de OQp Tokio ^0 @ArjanSchouten TOKIO Na het brons van Laura Smulders (27, foto rechts) in Lon den won haar zusje Merel (23, links) dezelfde BMX-medaille in Tokio, waar haar grote zus crashte. Fietsen kan ze zelf niet meer, ze is uitgeschakeld. Ze loopt mank met een pijnlijke enkel, na een crash eer der op de dag. Maar schreeuwen kan Laura Smulders nog wel, dus is dat wat ze doet, hier in Tokio. Naar haar vier jaar jongere zusje Merel, die wél de olympische BMX-finale haalt.Ze weet hoe het is, om daar als debutant op die startheuvel te staan. Ze stond er negen jaar terug zelf in Londen, als groentje op haar eerste Spelen. Zonder verwachtin gen, die finale überhaupt bereiken - Niek Kimmann (25) Niek Kimmann (313) is oppermachtig in Tokio: zijn gouden olympische race grenst aan perfectie. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72