Aardiae onaen Uitschakeling door VS betekent einde van tijdperk 2 OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Met de verloren starfschoppenserie tegen aartsrivaal Amerika kwam in Yokohama het tijdperk Sarina Wiegman ten einde, met de zuurst mogelijke nederlaag. ,,De teleurstelling overheerst nu, maar ik laat de ploeg goed achter.'' Bol en Fontijn op dreef? Kijk nu online ARJAN SCHOUTEN Column Elf seconden duurt het filmpje. In de eerste zes zie je Niek Kimmann aanzetten en over een paar heuveltjes springen. Dan, vanuit het niets, staat er een official op de baan. Kim mann rijdt er vol tegenaan. Na de botsing springt hij meteen op. Niet om zijn fiets te pakken, niet om de schade aan zijn knie te bekijken, niet om de official de huid vol te schelden, maar om te zien hoe het met hem is. Stiekem vind ik het een van de meest ontroe rende en mooiste momenten van de week. Een beetje medemenselijkheid, op een plek waar ie dereen onder hoogspanning staat en waar talloze mensen je voorhouden dat je een egoïstische klootzak moet zijn als je wilt presteren. Met de official gaat het naar omstandigheden redelijk goed: een hersenschudding en een gebro ken oogkas - maar naar verluidt mag hij het zie kenhuis verlaten. Met Kimmann gaat het nog een stuk beter. Dat hij kon starten was al een klein wonder. Er zat een barst in zijn knieschijf, maar de dokter gaf groen licht. Hij at een 'sandwich aan pijnstillers' en ijsde zijn knie zo lang dat je er rondjes 28 laag op kon rijden. Het klinkt volkomen geschift, BMX'en met een gebroken knie - en dat is het misschien ook wel. Maar ik weet zeker dat ie dere atleet hetzelfde had gedaan op de Olympische Spelen. Dan maar een knie minder. Tijd om te trainen, te tes ten, te focussen of de baan uit te proberen had hij nau welijks. De knie, de knie, alleen maar de knie. Hij legde uit dat hij dwars door de pijn moest rijden, vooral bij de start. In een sport waarin elke trap raak moet zijn, deed hij het met an derhalf been en het besef dat hij niet op z'n allerbest kon zijn in de belang rijkste wedstrijd van zijn leven. Maar hij vocht zich door de kwartfinales naar de halve finales en vandaar naar de finale. Daarin blies hij de rest weg; al in de eerste bocht was het gebeurd. Het onmo gelijke werd mogelijk: hij werd olympisch kampi oen met een gebroken knie. Na zijn race werd hij van camera naar camera gesleurd. Overal deed hij zijn verhaal, met enge lengeduld legde hij keer op keer uit dat hij deze week eindeloos rondjes had gereden in de acht baan van emoties. Toen hij was begonnen aan zijn interview bij de NOS, zag hij ineens dat Merel Smulders begon aan haar finale. Hij verontschul digde zich en draaide zich om, om naar haar wed strijd te kijken terwijl hij zachtjes aanmoedigin gen fluisterde. Dat interview kon wel even wach ten, er waren even belangrijker dingen dan hijzelf. Geloof het niet wat ze zeggen over aardige jon gens in de sport. Hij fluisterde zachtjes aanmoe digingen naar Merel Smulders Haar laatste wedstrijd in de dug out van Oranje behoorde bij de bes te duels die ze als coach mee maakte, vond ze. Op een fase in de eerste helft na, waarin haar mid denveld compleet werd overlopen, Bondscoach overtuigde Oranje. ,,We hebben zo Sarina Wieg- gestreden, waren zo veerkrachtig man troost als team en het grootste gedeelte Vivianne van de wedstrijd hebben we gedo- Miedema na mineerd'', zag Wiegman. ,,Maar je de uitschake- moet er dan ook wel eentje meer ling. Links: maken dan de tegenpartij en dat Shanice van doe je niet, wat ongelofelijk zuur is. de Sanden en Maar ik kan eigenlijk alleen maar Stefanie van trots zijn, we hebben niets laten lig- der Gragt hou- gen." den het ook Ja, die penalty's. In de wedstrijd niet droog. miste Lieke Martens, in de serie fotos pim ras nen opleverde bij nagenoeg haar complete selectie, maar Sarina Wiegman hield het droog. De benutte penalty van Megan Rapinoe maakte laat op de Japanse avond een definitief einde aan haar bondscoachschap. Ruim twee uur lang gloorde de afslag naar een olympische medaille, tot Oranje in die strafschoppenserie alsnog moest buigen tegenover de wanke lende supermacht van het vrou wenvoetbal. Zo zat het karwei van Wiegman er na vierenhalf jaar opeens op. ,,En dat is hard. Keihard. Niet omdat ik nu hier stop, maar vooral omdat we niet door zijn'', verzuchtte ze. ,,Dat komt aan als een mokerslag." Zo ongelofelijk dichtbij waren haar Leeuwinnen. Nooit kreeg deze lichting de superieure Amerikanen zo aan de rand van de afgrond als in Yokohama. Gedomineerd, terugge- knokt in een bloedstollende thril ler, maar in de penaltyserie alsnog de boot in. Een dramatische ont knoping in de kwartfinale die tra- ZONNEVELD zaterdag 31 juli 2021 Yokohama @ThijsZonneveld Nice guysfinishfirst. II Wiegman houdt het droog in tranendal Onze website puilt nu alweer uit van de kakelverse sport van afgelopen nacht. De rijzende ster Femke Bol liep in de series van de 400 meter hor den. Hoe verliep haar debuut op Spelen? En wat te denken van Nouchka Fontijn (foto)? In de kwartfinale kwam ze om 06.24 uur uit tegen Tammara Thibeault. Staat de boksster in de halve finale? Lees het op onze website. JT @ArjanSchouten J Nederland J Verenigde Staten (wns)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70