Lavendel een must? We wonen niet in de Provence! accinatieteller: zo gaat het lederland met vaccineren 17 EIGEN TUIN EERST ROMKE VAN DER KAA G Outdoorexpert Gijs Loning: ,,Begin met goed water, gefilterd of uit de fles." Zet het geheel op een warmtebron en het water wordt in de vorm van stoom - dus onder druk - door de gemalen koffie gedrukt en komt in de koffiepot terecht. Dat is dan ook het grote verschil tussen filterkoffie en espresso; bij filterkoffie wordt tijd gebruikt om het aroma aan de bonen te onttrekken en bij espresso is het de druk. Naast de percolator zijn er hand zame apparaten waarbij je spier kracht (druk dus) gebruikt om heet water door de fijn gemalen bonen te drukken. Voorbeelden hiervan zijn de AeroPress ofAeroPress Go (ca. 30 euro), de Handpresso (ca. 100 euro) of de Nanopresso (ca. 70 euro). De Handpresso kun je op twee manieren gebruiken. De eerste is met ESE koffiepads (vooral bekend door het merk Nespresso), de tweede is met gemalen espressobonen. De Nanopresso werkt ook met ge malen espressobonen en heeft net als de Handpresso een handpomp om het hete water door de maling te per sen. Van de twee geeft de Nanopresso met 18 bar de hoogste druk, tegen 16 bar voor de Handpresso. De AeroPress doet het net iets anders. Je vult de koffiehouder met filterkoffiemaling, laat het even rus tig staan en duwt dan het hete water er rustig doorheen. Je krijgt dan een filterachtige koffie. Door espresso maling te gebruiken en het hete water er in 30 seconden doorheen te duwen, maak je een sterke espresso. Cafetière: Een beetje drab Een cafetière (vanaf ca. 12 euro) is een glazen of stalen kan waar je heet water en gemalen koffie in doet. Dit laat je samen even trekken. Ben je klaar, druk dan de koffieprut met een zeef naar onderen en zo heb je 'schone' koffie; een beetje koffiedrab blijft er altijd wel in zitten. Oploskoff ie: Eenvoud troef Geen zin in gedoe? Dan is er altijd nog oploskoffie, te koop in zakjes voor één kop of in een pot. Doe de koffiepoeder in een kop, schenk er heet water bij en klaar ben je. Een decafé (zonder cafeïne) oplos- koffie is 's avonds voor het slapen gaan een uitkomst. landers hebben inmiddels al een coronaprik gehad, maar een deel wacht nog. elsteLling om elke volwassen Nederlander voor half juli een vaccinatie aan te bieden? in welk effect heeft dat op de virusverspreiding in Nederland? Het uitgebreide antwoord vind je op de vaccinatieteller. Kijk op pzc.nl/vaccinatieteller e hebt van die planten die in elke tuin thuishoren, ten minste, volgens de eigenaar. 1 Noodzakelijke ingrediënten van een serieuze tuin zijn bij voorbeeld rozen, waarbij de rozen liefhebber soms volkomen voorbij gaat aan het feit dat rozen op zure zandgrond hooguit matig presteren. Of hij wil een roos die het in de scha duw doet. Je kunt net zo goed zoeken naar een kabeljauw die kan fietsen. Ook hosta's zijn kennelijk een must. Ik krijg wekelijks klachten over hosta's die door slakken worden geteisterd, maar als ik suggereer om eens iets anders aan te planten wordt die raad mij niet in dank afgenomen. Er wordt gereageerd alsof ik een onzedelijk voorstel doe. Het leven zonder hosta is blijkbaar onmogelijk. Tuiniers wringen zich in de vreemdste bochten om slakkenvraat tegen te gaan: koffiedik, cacaodoppen en kattenbakkorrels worden om de dierbare hosta's gestort. Alsof dat zo decoratief zou zijn. Knalblauwe slak- kenkorrels worden als hagelslag over de tuingrond gestrooid, waardoor vogels, padden en egels die de vergif tigde slakken eten aan een pijnlijk einde komen. Een enkele keer wor den huisdieren en kleuters het slachtoffer. Waarmee ik maar wil zeggen: pro beer niet te willen wat niet kan. Een plant die vaak teleurstelt, is lavendel. Het klimaat mag dan veranderen, we wonen nog steeds niet in de Provence. Wie niet over een zonnige tuin vol goed doorlatende, kalk- rijke grond beschikt, zou geen lavendel moe ten willen. Je kunt wel denken: ik pas de grond aan, maar planten aan de grond aanpassen is een stuk eenvoudiger dan de grond aanpassen aan planten. Maar het kan. Zitje op zure zandgrond waar lavendel niet van houdt, dan kun je met een zak kalk of een big- bag schelpen redelijke resultaten boeken. Kies wel de smalbladige lavendel, Lavandula angustifolia. De zo populaire kuiflavendel - de bloem heeft inderdaad een jolig kuifje - is totaal niet winterhard en het zou jammer zijn om zo veel arbeid te ste ken in een project dat 's winters strandt. Er is keus genoeg, van de compacte 'Hidcote Blue' tot de donker paars blauwe 'Phenomenal', een struik die ruim een meter hoog wordt. Lelijke lavendel is er eigenlijk niet, al is het wel zo dat roze en witte variëteiten kunnen tegenvallen. Plantennamen berusten vaak op wishful thinking en 'Rosea' is nogal stoffig roze, terwijl 'Arctic Snow' een uitgesproken grauwsluier heeft. Lavendel heeft een gebruiksaanwijzing. Het struikje houdt niet van veel con currentie: als je het tussen andere plan ten in een border zet, wordt het snel weggedrukt. Het is ideaal als haagje, al is het zaak om altijd een plant in reserve te houden voor als er een wegvalt. Ook bij het snoeien kan het nodige misgaan. De plant kan er slecht tegen als je in de winter snoeit. Doe dat 's zomers, na de bloei, maar knip vooral niet in het oude hout, want ook daar heeft lavendel een hekel aan. Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. PC ZATERDAG 31 JULI 2021 FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61