Experimenteer eens met zelf malen en stomen De vi in N Al stort de tent in, valt de vakantievilla tegen, regent het pijpenstelen en is per ongeluk de badmintonset thuisgebleven: als er maar koffie is. Zo zet je een lekker bakkie op je vakantieadres. 16 fat is het belangrijkste ingrediënt voor een lekkere kop koffie? Nee, niet de koffie boon, maar het water, zo blijkt uit een belronde langs kof- fieverkopers, barista's en huis-tuin- en-keukenkoffiefreaks. Maar welk water dan? Water uit de fles Goed koffiewater komt in Nederland gewoon uit de kraan. Maar in nogal wat landen om ons heen wordt water schoon en veilig gemaakt door er chloor aan toe te voegen en dat proef je. Denk hierbij vooral aan Zuid- Europese landen zoals Spanje, Italië, Portugal en Griekenland, maar ook in het Verenigd Koninkrijk gebruiken ze chloor. Het is een kwestie van pro beren. Zit er inderdaad een chloor- smaak aan je water, dan ben je aange wezen op flessenwater. Gefilterd water Stel, je bent met de fiets of een rug zak op vakantie. Dan heb je geen liters voorraad of altijd een winkel tot je beschikking. Een waterfilter biedt hier uitkomst, daarmee kun je zo ongeveer elke waterbron gebruiken om zelf schoon en lekker water te produceren. De eenvoudigere model len hebben alleen een microfilter, die filtert bacteriën en deeltjes sediment (bijvoorbeeld zand) uit het water. Ga je een stapje verder, dan zit er ook een filter in die de virussen eruit haalt. Dat laatste is voor koffiewater niet nodig, omdat je het voor gebruik kookt en daarmee wordt er al vol doende uitgeschakeld. Voor de smaak is het belangrijk dat er wel een actief koolfilter in zit. Actieve kool haalt chemische verontreinigingen uit het water en daarmee ook het aan drink water toegevoegde chloor. Waterfilters kosten circa tussen de 25 en 350 euro. De koffieboon Welke bonen neem je mee? Arabica is de populairste en heeft een iets zoetige, fruitige en licht zurige smaak die veel mensen lekker vinden. Daar kan dus weinig mee fout gaan op vakantie. Robusta, een goede tweede, is wat minder uitgesproken en min der zurig. Wel heeft hij een hoger cafeïnegehalte dan arabica. Goed voor een oppeppertje dus, als je nog moet rijden. Voor de kracht is de vuistregel: hoe donkerder gebrand, des te sterker en bitterder de boon. Naast deze twee zijn er nog tal van andere bonen ver krijgbaar, ook bij gespecialiseerde koffiebranders. Zelf bonen malen Meestal koop je kant-en-klare koffie en is het malen al door de fabrikant gedaan. Maar je kunt de bonen ook zelf malen, zo kun je gelijk experi menteren met wat je lekker vindt. Tijd zat, het is vakantie! Een kleine handmolen is niet veel groter dan een pepermolen en heeft een zwengel om de maalstenen in beweging te brengen. Deze 'maalste nen' zijn van kunststof, staal of kera miek. Vermijd kunststof, dat slijt relatief snel. Staal slijt nauwelijks en de molens hebben vaak een prima prijs-kwaliteitverhouding. Voor de fijnproever is keramiek het mooist. Het slijt niet, maar de molens zijn soms peperduur. Om de grofte of de fijnte van de maling te bepalen, is het belangrijk dat je de afstand van de maalstenen ten opzichte van elkaar kunt instellen. Koffiezetten Filterkoffie: Terug van weggeweest Het kan weer, met de hand opge schonken filterkoffie. Het enige wat je nodig hebt, is een campingbran der, pan of ketel, beker en (opvouw bare) filterhouder om de wat grof ge malen koffie in te doen. Wacht na de eerste keer opschenken even voor je een tweede keer op schenkt. De droge gemalen koffie heeft namelijk even nodig om het water te absorberen en de aroma's aan de maling te onttrekken. De ide ale verhouding is ongeveer één deel koffie en twee delen water. Heb je thuis nog een koffiezetapparaat dat op filters werkt en heb je ruimte over? Neem mee, wat let je. Espresso: Klein en fijn Klein en sterk, heerlijk om de dag mee te beginnen of een maaltijd mee af te sluiten. Gebruik hiervoor een percolator (verkrijgbaar vanaf 20 euro), die heeft een waterreservoir met daarin een filterbakje voor de fijn gemalen koffie en daarbovenop geschroefd zit de 'koffiepot'. Miljoenen Neder Hoe staat het met de do ZATERDAG 31 JULI 2021 PC Kopje koffie, vakantieman? GIJS LONING TIP Als je water uit de natuur haalt, probeer dan zo schoon mogelijk water te vinden. In de bergen is stro mend water hogerop vaak schoner dan in het dal. TIP Heb je in een vreemd bed en vreemde omgeving een slechte S, nacht gehad, begin je dag dan met e^n licht gebrande boon, want die hebben doorgaans het hoogste cafeïnegehalte. Handmolens kosten circa tussen de 15 en 250 euro. Gijs Loning is een onaf hankelijk outdoorexpert. Hij test buitensportarti kelen en geeft work shops. Meer informatie vind je op zijn site outdoorguru.com en op zijn YouTubekanaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60