Saskia Noort Pak nu die kans om uit de ellende te komen u Dierenmens Baby-orka raakt vele harten Honderden vrijwilligers wilden Toa komen helpen 10 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Er was gedurende mijn vakantie weer genoeg om woedend over te zijn, maar helaas geen column om in te spuien. Britney Spears mocht van de rechter oneindig lang uitgebuit worden door haar fa milie, Bill Cosby daarentegen werd vrijgesproken, ondanks het feit hij een leven lang vrouwen drogeerde en verkrachtte. Een kind werd door andere kinderen tot moes geslagen in Amstelveen, een jongen doodgeschopt op Mallorca, Peter R. de Vries midden in de stad geëxecuteerd. Het klimaat stuurde monsterbuien, Nederlandse sporters werden ofwel po sitief getest of verloren al in de eerste ronde, en lustten geen Japans eten. Ook in Bij1 vechten ze elkaar om volstrekt onduidelijke redenen de tent uit. Niets gaat door, behalve waarschijnlijk de Formule 1, want het is Sport Über Alles. Men mag stad na stad slopen en volpompen met de deltavariant, mits het om een wedstrijd of een Corendonvakantie gaat. Muziekliefheb bers, festivalgangers, artiesten en hun 67.000 koppen tellende crew kunnen letterlijk de corona krijgen, ondanks hun brave deelname aan een ruim an derhalfjaar durende lockdown, waarin de meesten zich lieten vaccineren en testen, en gratis acte de présence hebben gegeven in tal van livestreams, of halflege zaaltjes ten overstaan van dertig bemondkapte fans. Waar ging het geld heen? O ja, naar miljarden kostende, mislukte Fieldlabs en Testen voor Toegang. Sorry nog. Alsof dit alles niet genoeg is, verstouwen we demonstratie na demon stratie van wappies die al kettingrokend menen dat ze zich in een concen tratiekamp bevinden en dat de overstromingen in Limburg, Duitsland en België door Ab Osterhaus persoonlijk zijn ontke tend. Dat mag allemaal. Wat niet mag, is dansen, naar livemuziek luiste ren of elkaar keurig dubbelgevaccineerd veilig ont moeten. Terwijl een minderheid zich in Ausch witz waant, past de meerderheid zich wederom gelaten aan, zich schrap zettend voor de volgende teleurstelling en een winter vol fake news en Wil lem Engelmutaties. Aan mensen die vrijheid en ■h liefde prediken, maar intussen niet alleen in de krochten van social media mensen bedreigen en uitkafferen, maar steeds vaker ook op een podium verkondigen dat artsen en verpleegkundigen na een tribunaal opgehangen moeten worden. En dat allemaal gesteund door een Tweede Kamerlid slash leider van een politieke partij. Mag gewoon. Daarom ben ik dus hopeloos. Moet ik weer een halfjaar met een kom to matensoep op schoot voor de tv zitten, terwijl mijn vaccinatie verpietert, om de ene na de andere onheilstijding en viroloog voorbij te zien komen? Weer een periode niet leven zoals leven is bedoeld, namelijk in verbinding met anderen, werkend en liefhebbend, met momenten van verstrooiing waar de een zich aan muziek of theater laaft, de ander aan de toog en de derde aan een sportwedstrijd? Gaan we dat doen omdat Xelly Cabau en consorten hun research nog niet op orde hebben? Volgens mij wordt het nu tijd dat iedereen zijn eigen verantwoordelijkheid neemt. De wetenschap heeft ons een weg uit deze ellende geboden en de meesten van ons hebben deze kans met beide handen gegrepen. Wie dit niet wil, en ook weigert te testen, kiest er zelf voor een gevaar voor kwetsbaren te zijn en dat mag dan liefde en vrijheid voor jezelf betekenen, maar zeker niet voor je medemens. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. Het was voor het kalf mis gegaan toen een groep or ka's in ondiep water op pijlstaartroggen joeg. De volwassen zwaardwalvis sen doken op tijd terug de golven in, het kleintje spoelde aan. De groep cir kelde nog enige tijd voor de kust op zoek naar het verloren jong, maar zwom uiteindelijk door. Toa, zoals de orka inmid dels heet (Maori voor 'dap per'), raakte de harten van de Nieuw-Zeelanders. Honderden vrijwilligers wilden hem helpen. Eerst werd hij met een hijskraan van het strand getild en in een omheind stuk zee ge zet. Daarna begon de speur tocht naar mama orka. De Nederlandse Astrid van Ginneken kent het soort plek waar het mis ging. Ze is er geweest in het kader van haar orkaon- derzoek, waarmee ze ruim dertig jaar ervaring heeft. De kans op succes achtte ze al meteen heel klein. Rondtrekkende orkafami lies worden op dat stuk kust soms maar eens in de paar maanden gezien. En dan moet toevallig bij een van die families onlangs een klein orkaatje zijn ge spot, zodat je weet bij wie het kalf hoort. Maar dls de moeder wordt gevonden, zal ze zich weer over haar baby ontfermen. Van Ginneken heeft zich altijd verbaasd over de in nige band tussen moeders en hun jong. ,,Uit recent onderzoek voor de kust van Amerika blijkt dat TOA Soort: moeders soms voedsel voor hun kind blijven van gen terwijl ze er zelf bijna aan onderdoor gaan." Tot ze 2 jaar oud zijn worden orkakalveren ge zoogd, in de tussentijd leert ma ze hoe te jagen op vis, dolfijnen of zeehond jes. Soms blijven ze een heel leven in de groep van de moeder. In 2018 was orka J35 wereldnieuws, omdat ze zeventien dagen rondzwom met haar over leden kalf op haar neus. De moeder legde ruim 1500 kilometer af voor de Ame rikaanse westkust. J35 was een bekende van Van Gin- neken, die sommige orka's al hun hele leven volgt. De tocht met de dode baby was een ongekend vertoon van rouw, zegt ze. De onderzoeker kent nog een opmerkelijk geval van moederliefde, in het Van couver Aquarium. Een moeder wilde daar haar overleden jong niet losla ten, verzorgers konden er niet bij. ,,Na een paar dagen hebben ze het bassin leeg moeten laten lopen om het te pakken. Het jong was al aan het ontbinden." Hoe kan het dan dat deze Nieuw-Zeelandse moeder niet wachtte op haar ver dwenen kalf? Dat weet je nooit, meent de onderzoe ker. Misschien waren de omstandigheden te gevaar lijk in het ondiepe water, konden de orka's zich daar niet langer ophouden. Dat de moeder het jong niet hoorde roepen, is volgens Van Ginneken onwaar schijnlijk. De tiener die ge tuige was van het ongeluk zei tegen een journalist dat het gegil pijn deed aan zijn oren. „Orka's hebben een heel repertoire aan geluiden. Er zijn roepjes voor de hele fa milie, waarmee ze bijvoor beeld kunnen zeggen 'ik ben hier', en er zijn studies die uitwijzen dat ze elkaar zelfs individueel kunnen roepen. Maar als de matri arch van de groep besluit dat de familie door moet zwemmen voor de eigen veiligheid, zal de jonge moeder volgen." Toa wordt geschat tussen de 2 en 6 maanden oud. Dat is wel erg jong om te kunnen overleven zonder moeder. Het afweersys teem komt pas na een maand of vier op gang. Tot die tijd heeft de baby moe dermelk nodig om ziektes buiten de deur te houden. Misschien had Toa al iets onder de leden. Dat de bevolking van Nieuw-Zeeland zich het lot van het dier aantrok, is een mooie en menselijke reactie, vindt de expert. ,,Je wacht niet tot de vogels zijn ogen uitpikken op het strand. Hij zou een ellen dige dood sterven." Maar het verhaal liep slecht af. Op vrijdag 23 juli ging Toa's conditie rap ach teruit en stierf hij in het koude water. Er volgde een emotionele afscheidscere- monie, bijgewoond door zo'n zeventig vrijwilligers en locals. Daarna werd hij begraven door de Maoris- tam Ngati Toa Rangatira, aan wie de kleine orka zijn naam te danken had. ZATERDAG 31 JULI 2021 GO FOTO GETTY IMAGES Opeens smeet een golf Toa op het strand. De or kababy sloeg met zijn staart, maar raakte daar door nog verder van de waterlijn. Scherpe rotsen sneden zijn huid open. Toa gilde het uit. Een Nieuw- Zeelandse tiener was ge tuige van het drama. Hij deed zijn verhaal in de media en heel het land leefde de afgelopen twee weken intensief mee. Orka Woonplaats: Plimmerton, Nieuw-Zeeland Bijzonderheid: Toa betekent 'dapper' in het Maori Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep. ne t

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54