njoyhotels.nl I Hoe kan het voor zo'n prijs? Kijk voor meer Enjoyhotels op wvrw.enjoyhotels.nl of bel 020-225 48 81 4 ZWARTE ZATERDAG VAKANTIE Het is weer Zwarte Zaterdag in Frankrijk, met extreme drukte op de snelwegen. Ook nu, met corona, gaat iedereen gelijktijdig de weg op. Een dagje ouderwets bumperkleven dus. 269,9p5p zaterdag 31 juli 2021 Frank Renout Parijs e Franse stad Lyon heeft een reputatie 'hoog' te houden. Je kunt er namelijk wel gas geven, maar je komt er met de auto nauwelijks vooruit. Lyon is een filestad. Lyon staat in de top drie van Franse steden met de meeste opstoppingen, blijkt uit de mondiale Inrix-fileranglijst. De Amerikaanse website Fleet- Logging bestudeerde wereldwijd waar je het minst vooruitkomt in de spits. Lyon eindigde op een treurige tweede plaats, na Mar seille. 'Het goede nieuws', schreef de website nog hoopvol: 'Buiten de spits kun je er wél doorrijden'. 'Lyon beheerst als geen ander de kunst van het filerijden', was vorig jaar de cynische kop in de regio nale krant Le Progrès, toen bleek dat de opstoppingen in een jaar met io procent waren gestegen. De reputatie van de stad wordt mede gevestigd door die ene dag in het jaar: Zwarte Zaterdag. De eerste zaterdag van (of vlak voor) vakantiemaand augustus. Dan gaan spreekwoordelijk alle Fran sen op vakantie. En het liefst naar het zuiden, richting Middellandse Zee. Dus: via de A6 en de A7, die dwars door Lyon lopen. Aan de Quai Perrache, langs de snelweg, wonen mensen die let terlijk een dag lang uitkijken op een oneindige stoet aan auto's, ca ravans en aanhangers die in slak kengang voorbijtrekt. Met alle uit laatgassen die daarbij horen. En dat zal vandaag niet anders zijn. ,,Het wordt extreem druk op de weg'', waarschuwt Bison Futé, de Franse dienst voor verkeersin formatie. ,,Ons advies is: ga niet in de nacht van vrijdag op zaterdag rijden en ook niet op zaterdag zelf. Je kunt beter pas op zondag ver trekken.'' Dat adviseert de ANWB Nederlanders ook. ,,Maar als je per se morgen wil rijden, vertrek dan na 10.00 uur uit Nederland'', zegt een woordvoerder. ,,Dan rij je als het ware achter de files aan." Ouders helpen De topdrukte op één dag heeft een historische achtergrond. Ooit be gonnen de (nog korte) schoolva kanties begin augustus: kinderen konden hun ouders, boeren, dan op het land helpen. In 1936 kwa men daar in Frankrijk de betaalde vakanties voor werknemers bij, die half juli begonnen. Socioloog Claude Gouguel schreef in 1967 in zijn boek Les va- cances des Francais: 'In augustus gaan 10 miljoen Fransen allemaal tegelijk op vakantie en fabrieken sluiten de deuren: dat is in niet één ander land denkbaar.' Dat gaf óók een gevoel van saamhorigheid. ,,Tot eind jaren 80 vonden mensen het leuk om alle maal tegelijk op vakantie te gaan. Het was dan wel druk op de weg, maar iedereen was wel samen op weg, was het gevoel'', zei histori cus André Rauch tegen de Franse Huffington Post. Dat geldt in zekere zin nog steeds. Winkels sluiten in augus tus hun deuren. In Parijs zijn ko mende maand massaal restaurants Grootste knooppunten gesloten, ondanks de buitenlandse toeristen. Vakantie vieren is dan even belangrijker dan geld verdie nen. En heel veel Fransen denken: de groenteboer en de bakker zijn vertrokken, dus je kunt zelf ook maar beter vertrekken. Maar: er verandert wel ^ets. Beetje bij beetje krijgt vakantiespreiding meer aanhangers in Frankrijk. Terugkeerders Vorig jaar was er op zaterdag 1 augustus een piek van 760 kilo meter file. Maar een paar weken eerder, half juli, stapten Fransen nóg massaler in de auto. Toen stond er op één dag 955 kilometer file. Het weekend rond de 1ste au gustus is druk, omdat vertrekkers en terugkeerders gelijk op de weg zijn. Dit jaar lijkt hetzelfde te ge beuren. Ongeveer evenveel Fran sen hebben besloten in juli op va kantie te gaan als in augustus, blijkt uit onderzoek van branche organisatie ADN Tourisme. ,,Juli is een goede vakantie maand geweest'', meldde radio zender Europe 1 afgelopen week, na een rondgang bij toeristenbe- drijven. ,,In de huisjesverhuur werden records geboekt. Cam pings stonden vol.'' De reden: mensen waren bang voor nieuwe coronamaatregelen en besloten zo snel mogelijk, dus al in juli, hun vakantiekoffers te pakken. De andere helft van de Fransen vertrekt dus vandaag. En het Enjoyhotel Heiderhof Enjoyhotel Lanaken J 5 dagen eten, drinken, slapen en entertainment. Alles-inclusief! alles inclusief vakanties Inbegrepen bij uw 5-daagse alles-inclusief vakantie Route du Soleil ©MAPCREATOR.IO/©HERE De Franse kunst van het in Frankrijk op Zwarte Zaterdag •HOTEL VOOR SLECHTS VOOR SLECHTS Westerwald Tussen Moezel Eifel Obersteinebach Lanaken - Maastricht - Belgisch Limburg Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Alles-inclusief 5 dagen met eigen auto! Al 25 Jaar de scherpste prijs! Ontvangst met warme lunch of koffie met gebak /4x Overnachting met uitgebreid "Enjoy" ontbijtbuffet 4 x Warme lunch of lunchpakket 4 x Driegangenkeuze menu Koffiecorner: koffie en thee gehele dag GRATIS Dagelijks alle drankjes van 17:00 t/m 24:00 GRATIS Bieren, wijnen, fris- en vruchtendranken, jenevers en apfelkorn ^Avondvullende entertainment programma's Hierbij wordt regelmatig een bittergarnituur geserveerd GRATIS div. auto-, fiets- en wandelroutes en een lunchpakket GRATIS uitstapjesboekje t.w.v. €6,95 en gebruik infotheek VOOR SLECHTS Alle fouten voorbehouden en exclusief eventuele toeristenbijdrage. 4 Geen boekingskosten tk Geen toeslag 1-persoonskamer tk Enjoy garantie: kosteloos omboeken bij negatief corona reisadvies!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4