Vakantieverhaal in stilte: op retraite in Noordwelle ZEELAND 11 De pianist Jacco Lamfers brengt zijn eerste cd uit met eigen werk: Highland Meditations for Piano. Waarin je een bergbeek in de Schotse Hooglanden voorbij kunt horen stromen. Monnikenwerk Het was kort nadat Jacco Lamfers in 2013 met zijn gezin naar Schotland was ver huisd. In een bosje, vlakbij hun woonhuis, kwamen verschillende bergstroompjes sa men. Bergriviertjes, zogenaamde mountain burns. ,,Die plek was een echte inspiratiebron. Ik was betoverd door de schoonheid van het water. Hoe het over een rots heen spoelde, hoe een deel zich van de 'main stream' afscheidde. Het klotsen, al die verschillende soorten van ruis. Ik heb daar best wat uren doorgebracht. Het is heel meditatief. Naarmate je er langer zit, hoor je ook steeds meer. Er zijn culturen waar mensen met instru menten de natuur opzoeken en dan een dialoog aangaan. Zo heb ik het ook gedaan." Er ligt een cd op tafel, pas ver schenen: Highland Meditationsfor Piano. Voor wie noten kan lezen is er ook een boek beschikbaar met de partituren van de op de cd op genomen muziek. Jacco Lamfers (1970) keerde na vijfjaar Schotland in 2018 met vrouw en twee zoons terug naar Nederland. Ze kwamen eerst in Vlissingen terecht, nu wo nen ze in Middelburg. Hun verblijf in Schotland is een verhaal apart. Echtgenote Josephine Rombouts schreef succesvolle boeken over hoe ze als huishoudster werkte op het Schots kasteel van een Engelse adellijke familie: Cliffrock Castle en Terug naar Cliffrock Castle. Vorig jaar verscheen het derde deel, De weg naar Cliffrock Castle, dat in feite aan de twee andere delen vooraf gaat omdat verteld wordt hoe het gezin in Schotland te rechtkwam. Op de vlucht voor het Nederlandse onderwijssysteem waarin hun twee zoons niet gedij den, daar komt het kort gezegd op neer. Oertekst Jacco Lamfers werd in het Gro ningse Grijpskerk geboren. In 1988 ging hij naar het conservatorium in Den Haag, waar hij na twee jaar zijn studie compositie combi neerde met piano. Hij stapte over naar het conservatorium van Rot terdam, waar hij les kreeg van de Canadees Michael Davidson. Lam fers: ,,Die man kon heel goed over brengen waar muziek over gaat. Hij nam de partituur als uitgangs punt, zeg maar de oertekst. Wat schreef de componist precies, wat zeggen de dynamische tekens, hoe breng je die in verband met emo tie. Er zijn pianisten die alleen de noten als uitgangspunt nemen, zonder op de dynamische tekens te letten. Dan krijg je heel andere muziek dan er bedoeld werd. Da vidson was geïntrigeerd door Mo zart, een componist die ook hu mor had: onder een dramatisch lied in een opera zette hij heel lichte muziek." Na zijn afstuderen in 1997 gaf Lamfers muziektheorie aan de eu- ritmie-opleiding in Den Haag, een antroposofische dansopleiding. Verder begeleidde hij zangers, on der wie sopraan Julia Bronkhorst. Concerten, opnames, projecten, het was allemaal freelance werk. Schotland heeft zowel bij mijn vrouw als bij mij artistiek veel los gemaakt Na de verhuizing naar Schotland begeleidde hij zangers van de mas- ter-opleiding op het conservato rium in Glasgow. Over zijn Schotse periode vertelt hij: ,,Ik vond daar in een grote, verlaten schuur een piano. Die paste net in de auto van de buurman. Toen het instrument thuis stond, ben ik echt begonnen met het schrijven van muziek. Wat dat betreft heeft Schotland zowel bij mijn vrouw als bij mij artistiek veel los ge maakt. Zij ging verhalen schrijven, ik ging componeren. Omdat er veel herhaling in zit, wordt er wel gezegd dat mijn werk raakvlakken heeft met 'minimal music'. Het stromen van water in een beek klinkt oppervlakkig gezien steeds hetzelfde. Als je goed luistert, hoor je wel verschillen. Zo is dat ook met mijn muziek. Het is geen klas sieke luistermuziek, ook geen ach tergrondmuziek. Je hoort een imi tatie van de bergstromen. Ik noem het meditatieve muziek." José Baars Hoi met mij, ik heb een vraag, misschien vind je het een rare. Maar heb je zin om mee te gaan naar een retraitedag in Noordwelle als je volgende week in Zeeland bent?" Kloosterwelle, in 2014 begon nen als pioniersplek van de PKN, biedt naast wekelijkse activiteiten een aantal keren per jaar een re traitedag aan. Dat is iets voor zin zoekers die zich even willen ont trekken aan de waan van de dag. Het programma is gericht op spi ritueel zelfonderzoek en geeste lijke oefening. Van 's morgens acht tot 's avonds acht. De doel groep? Zinzoekers uit de omge ving, maar ook 'mensen op va kantie' schrijven ze op de site. En dat treft. Een vriendin komt een paar weken naar Zeeland. We ge nieten van het weerzien en trek ken er graag op uit. Dit keer dus om te proberen hoe zo'n retraite ons bevalt: 'iemand uit de omge ving' en een 'vakantieganger'. We hebben elkaar (te) lang niet ge zien wanneer ik rijkelijk vroeg bij Uitspanning Oranjezon voorrijd. ,,Misschien is dit geen goed idee, zeg ik op weg naar 'de overkant'." We zijn vriendinnen die waarde ren dat we ons dingen laten over komen, dat wat gebeurt soms spontaan een twist geven en daar door veel lachen, uren kunnen praten en van het leven genieten. In Noordwelle zijn routeaanwij zingen overbodig; de kerk valt niet te missen. We zijn met z'n dertienen en de kerk biedt ruimte genoeg. De dag start daar om acht uur met zang, een tekst, stilte en gebed. Na een royaal ontbijt in de refter delen we met elkaar wat ons naar Kloosterwelle brengt. En we gaan het avontuur van de dag aan met de vraag 'Wat heb jij nodig om goed te leven?' Er is alle tijd om daarbij voor jezelf stil te staan. Het gaat ons wonderbaarlijk ge makkelijk af die stilte, met een ge tijdegebed om twaalf uur, een maaltijd waarbij we er het zwijgen toe doen, een stille tijd die ieder in of om de kerk doorbrengt en een wandeling. Bij het kunstwerk De Tien geboden wordt de stilte ver broken. Maar de dag is nog lang niet voorbij. We maken kennis met een meditatie met klankscha len, delen ervaringen uit de stilte, zingen, vieren een vesper en ge nieten van een slotmaaltijd en af sluitend gesprek. ,,We praten la ter", besluiten we als vriendinnen, ,,laten we het eerst even verwer ken." Innerlijke wereld Onze afdronk van een dagje Kloosterwelle is goed. ,,Natuurlijk is het anders dan windsurfen of waterskiën, je maakt een tripje naar je innerlijke wereld. Voor de vakantie had ik het vreselijk druk, mijn hoofd was er nog vol van. De stiltes vond ik fijn om gedachten te ordenen, stil te staan bij wat nu echt belangrijk voor me is. Het is serieus, religieus getint, maar niet overdreven", vond mijn vriendin. Een reset We ontdekken dat we het meest genoten van de stiltes. ,,In een groep stil zijn is anders dan wan neer je thuis alleen stil bent. Alsof je elkaar in stilte draagt", opper ik. De vraag wat je nodig hebt in je le ven laat zich door mij makkelijk beantwoorden: ,,Af en toe een re set zoals een retraitedag." Kloos tertradities brengen me in herin nering dat rust en regelmaat goed voor me zijn. zaterdag 31 juli 2021 Muziek die klinkt als een Schotse bergstroom Jan van Damme Middelburg - Jacco Lamfers, pianist De cd Highland Meditations for Piano kost 15 euro via de site jaccolamfers.nl. Het gelijkna mige boek met de bladmuziek kost 20 euro. Donderdag 30 september speelt hij om 15.00 uur eigen werk in de Koorkerk in Middelburg. José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk Zie voor info over retraitedagen: kloosterwelle.nl. Jacco Lamfers: ,,Je hoort een imitatie van de bergstromen. Ik noem het meditatieve muziek. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35