i Shoppen in Antwerpen, dat is ook zalig nu zondag 10 ZEELAND EXPOSITIE JULIETTE BLIGHTMAN EN DOROTHY IANNONE IN VLEESHAL De Vleeshal in Middelburg brengt een gezamenlijke presentatie van Juliette Blightman en Dorothy Iannone, die elkaar in Berlijn ontmoetten. '"Y Dagje shoppen? Start op ontdek.antwerpen.be Het initiatief ging uit van Blightman (Farnham, UK, 1980) die een aantal jaren geleden het werk van Iannone (Boston, VS, 1933) ontdekte en bewondering voor haar ontwikkelde, zowel artistiek als persoonlijk. Iannone maakt werk dat qua vorm een eigenzin nige melange is van striptekenen, Indiase en Byzantijnse kunst. In haar tekeningen doet zij verslag 1V-C' van haar leven en van haar visie op samenleving en menszijn. Daarin geeft zij de vrouwelijke seksuali teit alle ruimte. Dat komt sterk naar voren in (Ta)Rot Pack, geïn spireerd op haar relatie met Dieter Roth, een collega met wie zij in 1967 een gepassioneerde relatie kreeg. In de jaren daarna werkte zij aan een serie van 27 tarotkaarten waarin momenten uit hun leven en liefde worden verbeeld. Het sterke van deze serie is dat ze in een consequente beeldtaal fanta sierijk momenten uit het persoon lijk leven van het stel oproept waarbij geen enkele terughou dendheid wordt betracht en dat- gene wat veelal onbesproken blijft juist met enthousiasme wordt ge toond. Blightman maakte als reac tie eveneens een reeks tekeningen, collages en foto's op een vergelijk baar formaat. Anders van in de reeks van Iannone komen liefde, passie en lust nauwelijks aan bod. Wel zie ik knusse momenten, planten, een foto van een kathe draal die gedeeltelijk in de steigers staat, een tekening van een tram poline en vooral veel tekeningen van wc's, met toiletpot. Sommige tekeningen hebben een ironische lading, zoals die van een pisbak waar een cactus uit groeit. Een in houdelijke lijn is moeilijk te vin- den, zij het dat de toiletpot voor Blightman verwijst naar de troon waarop in de Tarot koning en ko ningin gezeten zijn. De tekeningen van Iannone mochten in de kunsthalle Bern in 1969 niet ongecensureerd worden getoond. Blightman schilderde bijna vijftig jaar later een aantal monumentale doeken met penis sen die in dezelfde Kunsthalle wél mochten worden geëxposeerd. Die doeken zijn in de Vleeshal te zien samen met een enorm schilderij van de Pussy Flower, een plant die visueel verwant is met het vrou welijk geslachtsdeel. Dat schilderij is picturaal interessanter dan de Het etaleren van een ontwikkeling in vrijzinnigheid alleen vind ik te mager wat houterige, lineaire verbeel ding van de mannelijke geslachts delen die nauwelijks herkenbaar in beeld komen. De zin van het schilderen ervan ontgaat mij. Het etaleren van een ontwikkeling in vrijzinnigheid alleen vind ik te mager en ik mis een visie op ero tiek, mens zijn, 'gender' of wat dan ook in de schilderijen. Ze noemt ze Still Life en de titel is nog het sterkste van de werken: daar kun je over fantaseren. Iannone is in mijn ogen de ex ponent van een heldere lijn waarin leven en werk onscheid baar samengaan. Dat geldt ook voor de roulettetafel die zij oor spronkelijk maakte naar aanlei ding van de gokverslaafdheid van haar kunstenaarsvriend Robert Filliou. Inspirerend is ook het The Statue of Liberty, een eigen, twee dimensionale versie van het Vrij heidsbeeld waarbij de kracht en de seksualiteit van de vrouw stevig worden aangezet. Overzie ik de tentoonstelling als geheel dan ademt het werk van Iannone vrij heid, kracht en optimisme en wordt het aandeel van Blightman gekenmerkt door trivialiteit en ef fectbejag. De spuitende vijvertjes met staande vormen die zowel verwijzen naar fallussen als naar cactussen zijn daarvan het spre kende voorbeeld. zaterdag 31 juli 2021 GO Dagelijks leven als inspiratie Nico Out Recensie Overzicht van de Vleeshal met op voorgrond Giant People (Jan Voss) van Dorothy Iannone. foto nico out T/m 12/9. 'The Vleeshal Opera'. Vleeshal, Markt, Middelburg. Wo. t/m vr. 13.00-17.00 uur, za. en zo. 11.00-17.00 uur. bk\iottó«i ifcropw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34