Walvis Zeven doden in het Zeeuwse verkeer Na een kort verblijf in België geen test nodig 2 MAIKEL HARTE OP vakantie Column Er is het afgelopen jaar nog al wat te doen geweest over het letterkunstwerk op het stadhuisplein van Terneuzen. Daar staat nu een beeltenis van de letters TER met twee neuzen. Je had fanatieke voor- en tegenstan ders, maar wat daar ook van zij: ondertussen gaan er best wel wat mensen mee op de foto en dat was precies de bedoeling volgens mij. een nieuwe, weliswaar tijdelijke, attractie in Terneuzen. Op de Goessekade lag een vijftien meter lange walvis. Het arme beest was aangevaren door een schip op de oceaan en mee de sluizen inge trokken. Ook de familie Harte stapte in de auto om een kijkje te gaan nemen, want het zou we- leens het grootste dier kunnen zijn dat mijn kinderen in het echt ooit zouden aanschouwen en dat in hun eigen woonplaats. Dat moet je gezien hebben. Ook de toeristen hadden het nieuws ge hoord. Naast me hoorde ik een ge zin dat volgens mij ergens uit het oosten van het land kwam. Twente denk ik. ,,Mag ik een selfie met de walvis maken", hoorde ik hun zoontje zeggen. ,,Dan stuur ik die naar oma." Ik zie het gezicht van zo'n oma uit Hengelo al voor me. Zo'n nietsvermoedende oma die foto's verwacht van kleinkinderen aan de Zeeuwse kust met schelp jes, krabben en misschien een netje met garnalen, krijgt ineens een selfie van haar kleinkind met een walvis toegestuurd. Ik hoor ze het al zeggen: zwemm'n die beest'n daor oek al, dat giet nie goed met 't klimaat." trok de andere dag veel bekijks, wat mij dan weer niet zo aantrek kelijk lijkt, maar aan de andere kant: zoiets zie je ook maar één keer in leven. ik heb Leendert Muller, die met z'n sleepvaartbe- drijf Multraship, de walvis op de kant had getakeld wel al gevraagd om die walvis de volgende keer op het stadhuisplein te leggen bij dat kunstwerk. Het liefst voor die neuzen, dat geeft echt een stuk ex tra beleving. Want dat meurt zo'n walvis, niet te harden. Ik zie het gezicht van zo'n oma uit Hengelo al voor me DE STELLING Weekend: Fiscus moet afblijven van medaillegeld sporters Toos Henk Eens Oneens Paul Kusters ZLTO: Stel werk aan N289 uit Buitenkunst in verkiezing NPO4 KORTGENE Plan voor horeca in Nicolaaskerk De hulpdiensten werden gisteren rond 00.50 uur gealarmeerd. Op de Grindweg naar Hontenisse bleek dat een personenauto van de weg was geraakt en daarna tegen meer dere bomen was gebotst. De wa gen kwam onder aan de dijk in een sloot tot stilstand. De 19-jarige bij rijder overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De 21-jarige be stuurder, ook een Belg, is overge bracht naar het ziekenhuis. Volgens gegevens van het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) ging het om het zevende fatale verkeersongeval in de provincie dit jaar. Dat zijn er minder dan in 2020, toen in de eer- ste zeven maanden van het jaar dertien mensen verongelukten. Uiteindelijk eiste het Zeeuwse ver keer vorig jaar negentien levens. Het verschil met 2019 is groot. Toen waren er in de eerste zeven maanden vier slachtoffers te be treuren. Aan het einde van het jaar waren dat er elf, een laagterecord. De afgelopen tien jaar varieerde het aantal verkeersdoden in Zee land van elf tot dertig. Een duide lijke verklaring voor die grote ver schillen ontbreekt. Zeeuws-Vlaanderen Vier van de zeven dodelijke onge vallen dit jaar vonden plaats in Zeeuws-Vlaanderen, twee op Zuid-Beveland en één op Tholen. De laatste fatale incidenten op Walcheren, Schouwen-Duiveland en Noord-Beveland dateren in middels van meer dan een jaar ge leden. Het aandeel eenzijdige ongeval len is dit jaar tot nu toe groot. Bij vijf ongelukken waren geen an dere weggebruikers betrokken. De Nederlandse overheid heeft Bel gië een gele kleur gegeven. Iedereen van twaalf jaar en ouder heeft vanaf zondag 8 augustus een coronabe- wijs nodig als je vanuit een geel land Nederland binnenkomt. Uit zonderingen op de nieuwe reisre- gels heeft de overheid gistermiddag bekendgemaakt. Voor kinderen on der de twaalf jaar waren al geen be perkingen. Mensen die volledig gevacci neerd of hersteld zijn van corona hebben de CoronaCheck-app als coronabewijs. Zonder coronabe- wijs moet je een negatieve test kun nen laten zien bij terugkeer uit een geel land. Bij vorige reisbeperkingen maakte Nederland ook al uitzonde ringen om het dagelijks leven in de grensstreek niet te veel te hinderen. Om voor de uitzonderingsregel in aanmerking te komen moet ie mand mininaal één keer per week teruggaan naar Nederland. Bus en trein Wie met de bus of trein reist moet aan de vervoerder kunnen laten zien in welk land hij woont. Dat kan met een huurcontract of een verklaring van een (gemeente lijke) overheid. Verder moet je kunnen aantonen dat je voor werk of studie de grens oversteekt. Een arbeidsovereenkomst, verklaring van werkgever, bewijs van inschrij ving of andere verklaring van een school of universiteit is dan nodig om zonder testverplichting te kun nen reizen. Maar dit is dus allemaal niet nodig als je een coronabewijs kan tonen. *»-./ TOOS EN HENK ZIJN MA WE RUBEN NU EEN TUNNEL IN* BUS BE VER&INBIN0 WORBT ZO zaterdag 31 juli 2021 Dinsdag hadden we ineens nog Zelfs het ontleden van de walvis i Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik wil een derde prik tegen corona 2222 reacties KRABBENDIJKE Sluit de Oude Rijksweg bij Krabbendijke niet af in oogsttijd. Die oproep doet de ZLTO aan het provinciebestuur. Om ernstige vertraging in dit belangrijke seizoen te voorkomen, willen de boeren dat het werk aan de N289 wordt uitgesteld tot november. De weg moet vier weken dicht om een duiker te vervangen. Aanvankelijk zou de klus in deze periode plaatsvin den, maar na kritiek van Reimerswaal is de klus uitgesteld tot september. ai OOSTBURG Drie Zeeuwse kunstwer ken maken kans verko zen te worden tot het fa voriete Nederlandse bui tenkunstwerk. Johnny Beerens is in de race met zijn Broden en Vissen in Breskens en met De Bron, de geschilderde tranen op de watertoren van Oostburg. Stairway to Heaven, het kunstwerk dat Paul en Menno de Nooijer hebben gemaakt in Kapelle, kan het ook worden. De verkiezing is georganiseerd door het programma De ochtend van NPO Radio 4. Via nporadio4.nl/buitenkunst kunnen luisteraars vanaf 2 augustus een week lang stemmen op twaalf kunstwerken uit Zuid-Ne derland. Daarvan gaat er één naar de finale. De winnaar is zondag 22 au gustus bekend. Stichting de Nieuwe Poort (eigenaar van de Nicolaaskerk in Kort- gene) heeft een vergun ning aangevraagd voor het verbouwen van Hoofdstraat 5 en 7, te genover de kerk. De stichting wil er zes wo ningen maken. Ze zijn bedoeld voor verhuur en om deelnemers aan de retraites onder te bren gen die de stichting gaat houden. De stichting heeft ook een aanvraag ingediend om de be stemming van de Nico- laaskerk te wijzigen in maatschappelijk én ho reca. Nu mag er nog geen horeca in de kerk. Bij een eenzijdig ongeluk in de polder bij Ossenisse is in de nacht van donderdag op vrijdag een 19-jarige man uit België om gekomen. Het is het zevende do delijke slachtoffer in het Zeeuwse verkeer dit jaar. Rolf Bosboom Ossenisse De hulpdiensten in actie bij het dodelijk ongeval bij Ossenisse. FOTO HV ZEELAND Wie korter dan twaalf uur in Bel gië is geweest hoeft bij terug keer in Nederland na 8 augustus geen negatieve coronatest te laten zien, ook als hij geen coro- nabewijs heeft. Wie over de grens werkt, studeert of naar school gaat heeft ook geen ne gatieve testuitslag nodig, maar wel een gezondheidsverklaring. Theo Giele Terneuzen A"r>

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2