Volop vreugde, maar ook volop verdriet Rioolwater veel vaker onderzocht Detectiepoortjes zijn supergevoelig Vandaag bij deze krant Sportzomer GGD kan sneller en lokaler in actie komen als coronavirus opduikt Beha's zorgen al jaren voor discussies en ergernis bij de ingang van gevangenissen Scheurtje in de knie of niet, BMX'er Niek Kimmann blijft iedereen de baas en verovert goud. Merel Smulders stunt met BMX-brons, net als haar zus in 2012. Het laatste kunstje van judoka Henk Grol duurt 25 seconden. Vivianne Miedema wordt na de neder laag tegen de VS getroost door de af zwaaiende bondscoach Sarina Wiegman. NEDERLANDERS Vandaag Stelt windsurfer Kiran Badloe het goud veilig? Morgen Het is vanaf 05.00 uur alles of niets voor de hockeyers De medalrace begint om 08.33 uur. De handbalsters in de kwartfinale tegen Australië. Marit Bouwmeester is nog in de EEKEND nemen het om 14.30 uur op tegen grootmacht Noorwegen. race voor een zeilmedaille. De medalrace begint om 08.33 uur. Om nog sneller te zien of corona oplaait, gaat het RIVM vanaf dit najaar dubbel zo vaak het riool water onderzoeken. In plaats van een of twee keer per week wordt het drie of vier keer. De GGD's kunnen dan ook sneller ingrijpen. Eefje Oomen Bilthoven Het rioolwateronderzoek op ruim driehonderd locaties is nu al heel belangrijk, omdat het virus vaak al in de poep van mensen te zien is vóórdat ze klachten krijgen of als ze zich helemaal niet ziek voelen. Zo toonden monsters rioolwater de af gelopen weken al vroeg aan dat co rona een comeback maakte. Door deze herfst vaker monsters te ne men en te analyseren, kan het RIVM volgens onderzoeker Ana Maria de Roda Husman nóg sneller aan de bel trekken. ,,Hoe vaker we meten, hoe eerder we kunnen zien of het virus afneemt of oplaait.'' Het is de bedoeling dat de GGD's vanaf dit najaar de resultaten van het rioolwateronderzoek ook gaan gebruiken om snel te kunnen zien waar het virus oplaait, zodat ze vlug in actie kunnen komen. Zo kunnen de gezondheidsdiensten bijvoor beeld op één bepaalde plek direct beginnen met bron- en contacton- derzoek. De Roda Husman: ,,We hebben de afgelopen tijd in overleg met de GGD's een advies opgesteld voor elke fase van de epidemie. De GGD's gaan na de zomervakantie proefdraaien om te kijken wat in de praktijk het beste werkt.'' Alarmbellen Nederland adviseert zowel de Eu ropese Commissie als de Wereldge zondheidsorganisatie over hoe an dere landen rioolwater kunnen ge bruiken bij de opsporing en bestrij ding van corona. Dat Nederland het voortouw neemt, is volgens De Roda Husman niet zo vreemd. „Wij hebben veel ervaring met het op sporen van virussen in het rioolwa ter en ook nog eens een rioolwater voorziening waar bijna alle 17 mil joen huishoudens op zijn aangeslo ten. Daardoor kunnen we in Neder land eventuele uitbraken zo nauw- Hoe vaker we meten, hoe eerder we zien of het virus afneemt of oplaait —Ana Maria de Roda Husman, RIVM gezet in de gaten houden.'' Vóór de pandemie gebruikte het RIVM rioolwater ook voor gezond heidsonderzoek. Zo was er bijvoor beeld een studie naar bacteriën die resistent waren geworden voor an tibiotica. Naast het rioolwateron- derzoek gebruikt Nederland nog twee andere 'alarmbellen' om te zien of het coronavirus om zich heen grijpt: het aantal positieve tes ten en het aantal ziekenhuisopna mes. Als er minder wordt getest en minder mensen door vaccinaties in het ziekenhuis belanden, wordt ri- oolwateronderzoek steeds belang rijker voor het vroeg opsporen van corona. 19°C Wisselvallend weekend Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €3,95 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging s 'Volle agenda? Daar moet |c juist Hij mee zKn Cur mis camp» tiftkolfie met Cij^M«na- opgepast, drae tuinplanten JH'»"®111 1 Noem nu «le tijd voor 7in ileli jkheid - ZEELAND 2 .js-flSEte 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1