'Coronapatiënten eerder overleden na stroomstoring' NIEUWS 15 President liet 22 oppositieleiders oppakken Bestel nu op pzc.nl/lastminute José Antonio Peraza kreeg deze week gelijk. „Nicaragua koerst af op het slechtst denkbare scenario voor verkiezingen'', zei de opposi tieleider van de alliantie Wit en Blauw Nationale Eenheid. Nog geen twee uur later sloeg de politie de hoogleraar politicologie in de boeien. Peraza is daarmee de 22ste oppositieleider die in opdracht van president Daniel Ortega (75) wordt opgebracht. Zeven van hen wilden het tegen hem opnemen bij de presidentsverkiezingen van 7 november, onder wie Christiana Chamorro. Zij is de dochter van Violeta Barrios, die Ortega in 1990 bij de presidentsverkiezingen ver sloeg. Chamorro maakte een kans dat nu ook te doen. Dat gevaar heeft Daniel Ortega- bewogen twee maanden geleden een frontale aanval te starten op de oppositie, onder wie studentenlei ders. Na Chamorro werden andere rivalen opgepakt, allemaal op basis van vage aanklachten, van verraad en ondermijning van de nationale veiligheid tot fraude. De meesten van hen zitten vast op geheime plekken. Bezoek van advocaten en familieleden wordt geweigerd. Daniel Ortega wil koste wat het kost op 7 november aan zijn vierde ambtstermijn sinds 2006 begin nen. Daarvoor, tussen 1979 en 1990, was hij ook al president. In 1979 bracht Ortega met zijn Sandinista Nationaal Bevrijdings front (FSLN) dictator Anastasio Somoza ten val. Daarmee begon Nicaragua aan een communistisch bestuursmodel. De beloofde heil staat bleef uit. Ook onder de san dinisten, die zich in de jaren 80 moesten verweren tegen aanval len van de door Amerika ge steunde Contra's, bleef Nicaragua het armste land van Midden- Amerika. Een status die het in 2021 nog heeft. Oppositieleden verdienen het niet om Nicaraguanen te worden genoemd Voor Daniel Ortega was 2018 een kantelpunt. Tot die tijd trok hij met zijn vicepresident en echtge note Rosario Murrilli (70) en hun FSLN sinds 2006 al stevig aan de touwtjes, maar de oppositie kon nog wel functioneren. De situatie veranderde dramatisch na grote straatprotesten in april 2018. We kenlang liepen menigten te hoop tegen het desastreuze beleid van de president. Zij stelden de slechte economische situatie, de sociale ongelijkheid en het gebrek aan vei ligheid aan de kaak. De oproerpo litie trad hard op. Daarbij vielen tientallen doden en gewonden. Sindsdien verstevigt Ortega zijn greep op Nicaragua met allerlei dubieuze wetgeving, die hem doet afglijden naar dictatoriale macht. Een van die wetten is de zoge noemde buitenlandseagentenwet. Mensen en organisaties die in Ni caragua actief zijn en geld uit het buitenland ontvangen, moeten zich laten registreren als 'buiten landse agent' en zich verre houden van politieke activiteiten. Sancties De repressie leidt tot felle kritiek uit het buitenland. Ortega zegt dat hij in zijn recht staat. Volgens hem vervolgt hij 'criminelen die een complot smeden'. Afgelopen zon dag noemde hij de oppositie 'een schaamteloos onderdeel van de yankeepolitiek'. ,,Leden ervan ver dienen het niet om Nicaraguanen te worden genoemd'', aldus de president. Ondanks alle repressie weigert de oppositie zich de mond te laten snoeren. De belangrijkste bewe ging, de Burgeralliantie voor Vrij heden, presenteerde deze week haar kandidaat voor de presidents race, Oscar Sobalvarro (68), een voormalige commandant van de Contra's. Met zijn running mate Berenice Quezada (27), Miss Nica ragua 2017, vormt hij een opval lend koppel. ,,Ik weet dat dit niet vrij van gevaar is'', aldus Sobal- varro. Dat laatste lijkt een understate ment, aangezien vier andere lei ders van de Burgeralliantie voor Vrijheden al vastzitten. De vraag is daarom niet óf Sobalvarro zal wor den opgepakt, maar wannéér. Bij een stroomstoring op een ver- pleegafdeling van Maastricht UMC+ zijn in de nacht van 29 op 30 april twee coronapatiënten overle den. De 76-jarige Sjeng Wolters en de 67-jarige John Magdelijns, beide uit Maastricht, kregen vermoede lijk te lang geen zuurstof toege diend. Nog twee andere patiënten werden getroffen, maar overleefden de stroomstoring. De afgelopen maanden deed een commissie onderzoek naar de cala miteit. Gisteren werden de conclu sies gepresenteerd. De onderzoe kers stellen vast dat de patiënten 'zeer waarschijnlijk' versneld zijn overleden, doordat de toevoer van zuurstof vijf kwartier heeft stilge legen. ,,Dat is een enorm confron terende uitkomst en een verdrietige uitkomst voor de nabestaanden'', reageert Helen Mertens, bestuurs voorzitter van het ziekenhuis. De stroom viel om 23.06 uur uit waarop de Optiflow - een snelle toevoer van zuurstof - was aange sloten. De storing werd veroorzaakt door een aardlekautomaat die be veiligt tegen kortsluiting, hoge lekstroom en overbelasting. Daarop ging het alarm twee minuten af. Via de monitor kon het geluid van het alarm niet worden gehoord. Omdat de deur dicht was vanwege het risico op verspreiding van het coronavirus, hoorde het personeel in andere ruimtes het alarm niet. ,,Patiënten hebben ook een hand- bel, maar deze mensen kunnen erg wisselen in hun bewustzijn, begrip en vaardigheden", aldus Richard Dekhuijzen, voorzitter van de on derzoekscommissie en longarts in het Radboud UMC in Nijmegen. Waardoor de aardlekstoring ont stond, blijft onduidelijk. De com missie heeft geen technische man kementen ontdekt. Het ziekenhuis heeft uit voorzorg wel de 'pro bleembedden' vervangen. Via de videobeelden zag een pa tiëntenbewaker uiteindelijk dat een van de patiënten onrustig werd en alarmeerde de verpleegkundi gen. De commissie stelt dat er 'geen sprake was van menselijk falen'. Beleef de meest geliefde musical aller tijden SPECIAAL VOOR JOU zaterdag 31 juli 2021 PC Oscar So- balvarro met zijn running mate Berenice Quezada (foto links). Een ander opposi tielid, Noel Vi- daurre (rechts op de foto rechts), staat al onder huis arrest. M President Daniel Ortega zwaait naar aanhangers op het Plein van de Revolu tie in Mana gua. FOTO'S REUTERS Daniel Ortega knevelt Nicaragua De machthebber van Nicaragua, Daniel Ortega, laat niets aan het toeval over. In de aanloop naar de presidentsverkiezingen op 7 november zijn al 22 oppositielei ders opgepakt. Er zijn bijna geen serieuze tegenkandidaten meer. Het land glijdt af naar een dicta tuur. Hans van Zon Rotterdam/Managua - Daniel Ortega, president Twee coronapatiënten van het Maastricht UMC+ zijn eind april 'versneld overleden' door een stroomstoring. Zij hadden al vijf kwartier geen zuurstof meer gehad, voordat een verpleeg kundige de storing ontdekte. Ellen van Gaalen Maastricht Dr. Helen Mertens. fotoanp Dit is een klassieker om naar uitte kijken: The Sound of Musici Een van de meest geliefde musicals aller tijden is t/m 8 augustus 2021 te zien in het AFAS Circustheater Scheveningen. Beleef de Nederlandstalige voorstelLing over het hartverwarmende verhaal van Maria en de familie Von Trapp. Verheug je op een heerlijk nostalgisch avontuur samen met je familie, vrienden of vriendinnen. Boek nu tickets voor het AFAS Circustheater Scheveningen en ontvang exclusief €20,- voordeel per ticket! *Kijk voor de uitgebreide actievoorwaarden op pzc.nl/lastminute VAN DE Mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15