Zeemanshuis in Terneuzen dicht 'Waterdunen heeft geen last van vervuiling' Mm II ZEEUWS-VLAANDEREN 5 NIEUW ZONNEPARK OMWONENDEN PROTESTEREN Een zonnepark van twintig hectare aan de Maaidijk in Oostburg? Omwonende Tonny Schoone moet er niet aan denken. ,,Pas als alle andere opties van tafel zijn, moet je vruchtbare grond opofferen." De landbouwgrond rond het verdeelsta tion van Oostburg is in beeld voor een zonnepark van twin tig hectare groot. De gemeente Sluis moet er nog over besluiten, maar de weerstand in de buurt groeit, vooral aan de Maaidijk en het buurtschap Scherpbier. Tonny Schoone, die aan de Maaidijk woont, is een van de tegenstan ders. Ze stapt samen met andere omwonenden naar de rechter als het plan wordt goedgekeurd. ,,We wonen in een prachtige streek. Die moet je niet verknallen met zon- neparken." Schoone geeft aan absoluut niet tegen zonne-energie te zijn. ,,Ik ben juist voorstander van duurzaam heid. Ik wijs de gemeente al acht jaar op duurzaamheid. Maar ik ben tegen het grootschalig opwekken van energie op landbouwgrond. Dus ook tegen grote windmolens zoals in de Hoofdplaatpolder staan. Dat was een stil gebied, nu hoor je veel lawaai." Zonneladder Ze vindt dat de gemeente de zon- neladder moet hanteren. ,,Dus Op de gevel van voorheen de Sea men's Club aan de Westkolkstraat in Terneuzen hangt nu een Te huur-bordje. ,,Het is snel gegaan", zegt Leontine Verhoef, manager van het Terneuzense Varenscen trum. ,,Begin juni hoorden we er van en per i juli is de huur opge zegd. We zitten nu tijdelijk bij de Port Service en zijn op zoek naar een nieuwe locatie." ,,Corona kwam niet uit", zegt Verhoef. ,,Nu moet nog steeds 99 procent van de opvarenden aan boord blijven." Van de binnenvaart moet het Zeemanshuis het even min nog hebben. ,,Die zien we niet meer. Iedereen heeft een auto en internet aan boord. We willen van het imago van kroeg af en meer ser- vicegericht werken." In november vorig jaar leek de si tuatie nog hoopvol. De Zeemans- We willen van het imago van kroeg af en meer servicegericht werken huizen van North Sea Port (NSP) in Vlissingen, Terneuzen en Gent zouden geholpen zijn wanneer een deel van de havengelden gebruikt zou worden om de noodlijdende Zeemanshuizen te steunen. ,,Het Zeemanshuis heeft bij ons aangegeven te werken aan een doorontwikkeling", laat wethouder Jack Begijn weten. ,,Men wil, vooral in deze tijd van corona, dicht bij de havens en schepen zitten. Daarvoor hebben ze de beschikking over een tijdelijke unit aan de Finlandweg." Begijn zegt het wel jammer te vin den dat het Zeemanshuis aan de Westkolkstraat dicht is. ,,Het was toch een thuisbasis met huise lijke sfeer, een ontmoetingsplaats en altijd een luisterend oor. Maar fi nancieel steeds lastiger op te bren gen." Er zijn geen aanwijzingen dat de vervuiling van de Westerschelde negatieve effecten heeft op na tuur- en recreatiegebied Waterdu- nen tussen Breskens en Groede. Dat antwoordt het college van Ge deputeerde Staten op vragen van Fran^ois Babijn van de Partij voor Zeeland. Onlangs bleek uit onderzoek dat vissen in het oostelijk deel van de Westerschelde veel meer PFAS bevatten dan de norm. Volgens deskundigen is dat niet direct zor gelijk voor de volksgezondheid, maar toch levert het veel vragen op. Zo vreest Francois Babijn dat vervuild Westerscheldewater Wa- terdunen binnenstroomt en de zilte groenten aantast. Gedeputeerde Staten zien daar tot nu toe geen aanwijzingen voor, maar geven ook toe dat nog niet alles over PFAS bekend is. Andere instanties dan de provincie heb ben daar meer kennis over, aldus GS. Molecaten In Waterdunen komt een park met tweehonderd campingplaat sen en driehonderd vakantiewo ningen. Recreatiebedrijf Moleca- ten staat daarvoor aan de lat. De bouw van de eerste fase start be gin volgend jaar en duurt onge veer een jaar. eerst zonnepanelen op daken, bij voorbeeld op daken van bedrijven terreinen of de vele boerenschu ren. Ook kun je zonnedaken bou wen boven vervuilde grond of de parkeerterreinen langs de kust." Volgens de gemeente is dat mak kelijker gezegd dan gedaan. Daar moet een extra kabel voor worden aangelegd vanaf het verdeelstation in Oostburg en dat kost miljoenen. Bovendien werd vorig jaar bekend gemaakt dat de capaciteit op het hoogspanningsstation ver bereikt is. Schoone vindt dat te makkelijk. Het is voor haar niet te verkopen dat Molecaten een ontheffing krijgt voor de gasleiding in natuur- en re creatiepark Waterdunen, maar een extra kabel te duur zou zijn. ,,Ook moet eerst onderbouwd worden hoeveel capaciteit nodig is en geïn ventariseerd hoeveel daken nog vrij zijn om zonnepanelen op te leg gen." Verder vindt ze het ook niet kunnen dat het beleid over onder meer zonneparken op 4 mei ter in- Je kuntook zonnedaken bouwen boven de parkeerterreinen langs de kust zage is gelegd, terwijl het plan Zon- neparken Oostburg op 14 april is voorgelegd aan de omwonenden. ,,Het plan is dus aan ons gepresen teerd voordat burgers hun ziens wijze mochten indienen. Dat lijkt mij de omgekeerde wereld." En een zonnepark aanleggen aan de Maaidijk, mag dat wel? ,,In 2007 wilde de gemeente de land bouwgrond opofferen voor een bedrijventerrein. Toen zijn we naar de Raad van State gegaan en die gaf ons gelijk." Dorpsbos De omwonenden hebben een be ter idee. Als de landbouwgrond dan toch verdwijnt, maak er dan een dorpsbos van. ,,Dat is een mooie entree voor Oostburg", vindt Schoone. ,,Aantrekkelijk voor de toerist en een bos draagt een steentje bij aan het Klimaatak koord van Parijs." Volgens de gemeente Sluis wordt de zonneladder in Zeeland niet gebruikt. Projecten op land en dak worden niet een voor een, maar tegelijkertijd gerealiseerd. Ook wil de uitspraak van de Raad van State uit 2007, dat het gebied geen bedrijventerrein mag wor den, niet automatisch zeggen dat een zonnepark onmogelijk is. Be halve bij het Oostburgse verdeel station, heeft de gemeente de be drijventerreinen in Breskens en Schoondijke op het oog voor een zonnepark. zaterdag 31 juli 2021 VL 'Verknal onze prachtige streek niet' Bob Maes Oostburg Het Varenscentrum Terneuzen, beter bekend als de Seamen's Club of het Zeemanshuis van Terneuzen, heeft de deuren aan de Westkolkstraat gesloten. Co rona heeft harde klappen uitge deeld. Guido van der Heijden Terneuzen - Leontine Verhoef, manager Bob Maes Breskens Omwonenden zijn tegen het zonnepark dat aan de Maaidijk (het veld op de achtergrond) in Oostburg moet komen. Tonny Schoone staat tweede van rechts. foto anne hana - Tonny Schoone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 131