Mon Plaisir wordt retraiteoord voor mensen zonder dikke portemonnee Kinderen maken theaterstuk 'Extra bouwen is leuk, maar voer het tempo van bouwen eens op' VanCadsand SCHOUWEN-DUIVELAND 5 Slaapcomfort Op een paar honderd meter achter de Oosterscheldedijk, met zicht op de Plompe Toren aan de ene kant en Burgh-Haamstede aan de an dere kant ligt een waar paradijs. Waar bijna alle huisjes bijna nietig lijken vlak achter de dijk van de jachthaven, doemt verderop de in jugendstil gebouwde villa Mon Plaisir op in een door bomen om singeld landgoed van twee hec tare. Het huis is in 1908 gebouwd door de boerenfamilie Vis. De flinke landbouwschuur met - straks weer - rieten dak verraadt de voormalige functie van de hof stede. En daar willen Baaijaert en Deturck hun droom verwezenlij- ken. De villa blijft hun domein. ,,We wonen hier nu veertig pro cent van de tijd", zegt Deturck. In Leuven, waar het stel vandaan komt, delen ze hun woning vaak met cursisten. „Zonder overnach ting, maar we zijn het gewend dat er een paar keer per week mensen van buitenaf door onze keuken lo pen." Het is het werk van Baaijaert. ,,Ik ben partner bij Ilfaro, een orga nisatie voor opleidingen en coa ching. Met die organisatie willen we proberen de veerkracht van mensen te vergroten of ze terug brengen in hun eigen veerkracht." Die filosofie wil Baaijaert nu ook toepassen in Burghsluis. Verliefd op het eiland Het was in eerste instantie hele maal niet de bedoeling om zoiets op Schouwen-Duiveland te reali seren. Baaijaert: ,,Ik volgde mijn opleiding hier en ben verliefd ge worden op het eiland." En toen za gen ze de villa te koop staan, zegt haar man. Doordat hij goed ge boerd heeft met zijn investerings maatschappij, hadden ze de mid delen om de plek te kopen waar ze hun droom willen realiseren: een plek creëren waar mensen kunnen leren en samenkomen. Baaijaert gelooft in de kracht van verbin ding, zodat mensen van elkaar kunnen leren. En dat geldt ook voor henzelf. ,,Wij willen niet al leen maar geven, we doen het ook om te ontvangen. We willen ook iets van de mensen terugkrijgen." Daarmee bedoelt ze geen geld. In tegendeel. ,,We richten ons op mensen met een wat minder ge vulde portemonnee. We zijn op zoek naar een manier hoe mensen nog iets voor elkaar kunnen bete kenen. We willen dat het vanuit het hart gedaan wordt, van daaruit ontstaat echte zingeving." Om dat te kunnen verwezenlijken, gaan Baaijaert en Deturck zo veel moge lijk met vrijwilligers werken. ,,Niet zomaar vrijwilligers, maar men sen die kennis hebben van bij voorbeeld beweging of natuur." Naast en achter de grote schuur komen nog drie gebouwen. Daar kunnen mensen tegen kostprijs blijven overnachten voor bijvoor beeld een retraite. ,,We denken aan weekprogramma's voor bijvoor beeld jongeren die na hun afstude ren hun weg niet kunnen vinden of zorgmedewerkers die tegen een burn-out aanlopen." Ali Pankow Zierikzee Het doel is kinderen op een speelse manier te laten kennisma ken met theater. ,,We repeteren in ons theater De Verdieping in Cul tuurhuis ZierikC. Daar laten we kinderen ervaren wat toneelspe len inhoudt, maar ook dansen, schminken en verkleden krijgen aandacht. Alles wat theater zo ma gisch maakt, komt aan de orde", zegt acteur/regisseur Mels Hoog- enboom. Hij verzorgt de lessen sa men met regisseur en speelster Nelleke Tamerus. Beiden zijn ge passioneerde theatermakers en le den van Theatergroep Zierik. De workshop wordt verzorgd door Mels Hoogenboom en Nelleke Tamerus „Ervaring met theater mag, maar is zeker geen vereiste. Ieder kind is welkom", zegt Tamerus. Om even tueel wat schroom weg te nemen, benadrukt zij dat niks als gek of fout zal worden beschouwd, maar dat wel alles met respect voor el kaar zal worden gedaan. De voorstelling die aan het einde van de workshop wordt opge voerd, mag door de kinderen zelf met veel eigen fantasie worden be dacht. Vanaf 24 augustus wordt er dagelijks gerepeteerd van 10.00 tot 15.00 uur. Op vrijdag 27 augustus is er om 19.00 uur de afsluitende voorstelling waarbij ouders en/of familieleden mogen komen kij ken. De workshop kost 50 euro. Belangstellenden dienen zich zo snel mogelijk aan te melden via: mail@theatergroepzierik.nl, want er kunnen maximaal slechts tien kinderen meedoen. Marcel Modde Zierikzee Joppe wil eerst even een wijdver breid misverstand uit de wereld helpen. ,,Er wordt nu ook al volop bijgebouwd. Jaarlijks zo'n tachtig woningen. En ja, verspreid over het eiland." Al ligt de nadruk natuurlijk op Zierikzee als centrumstad. Maar dat Joppe van de provincie groen licht heeft gekregen om het volume tot 2031 met 235 huizen op te schroeven, vindt hij zelf toch best iets om trots op te zijn. De vraag naar koopwoningen en huurhuizen op Schouwen-Duive- land neemt nog steeds toe. Daar door lopen de wachttijden voor huurhuizen en de prijzen van koopwoningen fors op. Jongeren wijken noodgedwongen uit naar andere regio's. Door het aanbod met extra nieuwbouwwoningen te vergroten, kan de druk weer een beetje van de ketel. Vanuit verschillende raadsfrac ties wordt gereserveerd gereageerd op het cadeautje dat de wethouder uit Middelburg heeft meegenomen. Een druppel die al is verdampt nog voordat hij de gloeiende plaat heeft geraakt, redeneren coalitiepartij LSD en de VVD. Alleen nuttig wan neer nu ook het bouwtempo flink wordt opgevoerd, is de SGP het met Er wordt nu ook al volop gebouwd. Jaarlijks zo'n tachtig woningen hen eens, en de plannen niet over tien jaar worden uitgesmeerd. GroenLinks hamert er vooral op dat de gemeente het niet aan bouwbe drijven moet overlaten, maar zelf ook wat moet doen. ,,Huizen voor jongeren die geen ontwikkelaar wil bouwen, omdat er te weinig aan te verdienen valt?" Dat geluid leeft breder in de raad. 3oxspR^ De mooiste boxsprings én matrassen in prijs verlaagd zaterdag 31 juli 2021 SD Een landgoed met een prachtig huis en flink wat ruimte voor je zelf houden? Niets voor Vla mingen Michiel Deturck (57) en Liselotte Baaijaert (58). Ze zijn sinds drie jaar eigenaar van villa Mon Plaisir aan de Meeldijk in Burghsluis en willen op hun terrein een plek creëren waar mensen kunnen leren en sa menkomen. Valeska Nastaly Burghsluis Onder het motto 'Speel de ster ren van de hemel' geeft Thea tergroep Zierik tijdens de schoolvakantie van 24 tot en met 27 augustus een theater workshop voor kinderen. ,,Kom maar op", daagt wethou der Daniël Joppe huizenbou wers uit. Schouwen-Duiveland mag de komende tien jaar nog eens 235 extra woningen uit de grond stampen bovenop de 460 die al in januari zijn toegezegd. „Niet alleen in Zierikzee, óók in de dorpen. Als de onderbouwing van een plan maar klopt. Want daar wringt de schoen vaak." - Daniël Joppe, wethouder Michiel Deturck en Liselotte Baaijaert willen naast hun villa Mon Plaisir een centrum realiseren waar mensen met een kleine portemonnee zich persoonlijk kunnen ontwikkelen. foto katja van noort MATRASSEN VAN CADSAND SLAAPCOMFORT Schouwersweg 7 4451 HS Heinkenszand T 0113-405017 D www.binnenuit.nl/cadsand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 129