'Paarden hebben geen dubbele agenda, dat is een groot verschil' k was een laatbloeier: op mijn 40ste stapte ik tijdens een uitje met collega's voor het eerst op een paard. Dat gebeurde bij een boeren- bedrijfle in Ouderkerk aan de Amstel. Mijn eerste reactie: oh my god, wat gebeurt er onder mij? En: hopen op een paar goede instructies, kijken wat er gebeurt, verstand op nul en blijven zitten. Dat lukte. Daarna wilde ik het nog een keer proberen. Ik nam een tienritten- kaart en ik rijd tot op de dag van vandaag met veel plezier. Een of twee keer per jaar maak ik een trektocht van een week door Roemenië, Albanië, Spanje of Zuid-Wales. Door paarden kom ik in een totaal andere wereld terecht. Een enorme afleiding. Dat was destijds goed voor mij: ik was een harde werker die maar door bleef gaan, ook in de avonden en weekeinden. Ik merk nog steeds dat ik met niets anders bezig ben zodra ik mijn paardrijkleding aan heb. Ik trok al snel de vergelijking tussen paardrijden en 'cheffen', wat ik ruim dertig jaar heb gedaan. Beide hebben met techniek en vertrouwen in eigen kunnen te maken, ook met een bepaalde rust. Op spannende momenten moet je niet in paniek raken, relaxed reageren en de teu gels juist niet aantrekken. Maar je moet wel uitstralen dat je de baas bent en de richting aangeven die je op wilt. Dan lukt het leiden en lijkt het alsof het geen moeite kost. Kijk naar paardenfilmpjes van de groten der aarde: het sturen oogt zo soepel en makkelijk. Ik wilde schrijven over paardrijden en leidinggeven omdat die twee TINEKE VERHOEVEN (70), de voormalige hoofdredacteur van Viva, Cosmo, Flair en Popfoto is verwoed amateurruiter. Ze schreef Managen als een ruiter, over de parallellen tussen paardrijden en leidinggeven. dingen mij het meest interesseren. Ook omdat het me blij maakte en als tegenwicht diende voor al het nare nieuws dat over ons heen komt, het creëerde lucht. Ik kwam op 21 principes waarvan je als leidinggevende kunt leren van het samenspel tussen ruiter en dier. Zoals belonen, lichaamstaal, voor waarts oplossen en aandacht geven. Al brainstormend met twee vrienden ontdekte ik dat het leuk was er ook persoonlijke stuk jes en ervaringen bij te plaatsen. Zoals op de redactie van het blad Cosmo, dat toen zo suc cesvol was dat het er wemelde van de ver wende en luie diva's die het liefst freelan cers inhuurden om het werk te doen. Hoe daar mee om te gaan? Niet als een tiran, dat werkt bij een paard ook niet. Maar doelen aangeven wel. Dat is ook de stel ling van mijn boek: je kunt het beste geen dwang uitoefenen, het gaat om vertrouwen, in contact blijven om toe komstige oplossingen, positief en geduldig blijven. Natuurlijk zijn mensen geen paar den. Het grootste verschil: paarden hebben geen dubbele agenda en reageren eenduidiger, mensen kunnen zich anders voordoen. Het kost soms moeite dat uit te vinden. Maar wie je ook voor je hebt, luisteren is altijd heel belangrijk. En ook dat is te leren.' MIJN BOEK Tineke Verhoeven ding geven paardrijden Managen als een ruiter verschijnt bij MediaBoek 19,95. 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 120