'IS HET AL OVER, VROEG MIJN SCHOONMOEDER' 'Tijmen was op studiereis naar Griekenland toen zijn mentor belde. "Tijmen wil even met jullie praten," zei ze. Ik schrok. Was er iets ergs gebeurd? "Ik heb het mijn klasgenoten verteld mam," zei Tij- men opgetogen. "We zaten met z'n allen aan tafel en ik voelde: dit is het moment. Iedereen weet nu dat ik op jongens val." Het was voor het eerst dat hij het zelf uitsprak, ook naar ons. Ik was niet verbaasd. Al jaren hadden Jan-Willem en ik het vermoeden dat Tijmen homo was. We spraken er ook met hem over: dat hij op onderzoek uit kon gaan, zowel met meisjes als jongens kon daten. En nu was het hoge woord eruit. Nadat Tijmen uit de kast was gekomen, voelden we ons niet meer goed bij de kerk waar we al veertig jaar kwamen. De kerk waar we zijn getrouwd en onze kinderen zijn gedoopt. Als ouderling had ik al eens op de agenda laten zetten dat de kerk een helder standpunt in moest nemen wat betreft homoseksualiteit. Onze kerk was redelijk tolerant, homoseksualiteit werd geaccepteerd, maar het zegenen van homohuwelijken was een stap te ver. Maar waarom zouden deze stellen geen zegen mogen ontvangen van God? Dan keur je ze toch af? Een antwoord kreeg ik niet. Daarom besloten Jan-Willem en ik voorlopig niet meer naar de kerk te gaan. Een moeilijke beslissing, want een groot deel van ons sociale leven speelde zich daar af. Vrienden reageerden begripvol. Onze ouders ook. Toch voelde het als het in de steek laten van andere homoseksuele jongeren binnen deze kerk. Moest ik geen lans voor ze breken? Na lang wikken en wegen hakten we de knoop door: we wisselden. De kerk waar we nu bij zijn aangesloten is meer inclusief en ruimdenkender. Gelukkig kenden we deze kerk al, 28 Jan-Willem komt er van daan, dat zorgde voor een warm bad. Via Stichting Wijdekerk bieden Jan-Willem en ik een luisterend oor en steun aan andere christelijke ouders van LHBTI-kinde- ren. Daar is behoefte aan, de verhalen zijn soms schrijnend. "Je moest eens weten wat voor brief mijn zus schreef toen ik aankondigde dat mijn dochter met een vrouw gaat trouwen," zei een vader. En: "Nu mijn zoon uit de kast is gekomen mag hij niet meer met zijn vriend op het podium in de kerk staan." Door onze eigen ervaringen te delen kunnen we andere mensen helpen, maar Jan-Willem en ik zeggen soms ook tegen elkaar: wat wij hebben meegemaakt is ver geleken met deze verhalen peanuts. Zowel mijn ouders als mijn schoonmoeder zijn christelijk. Gelukkig had Tijmen er geen moeite mee het ze te vertellen en reageerden ze goed. Maar mijn schoonmoeder - van huis uit strenggelovig - is nu aan het dementeren. "Is het al over?" gooit ze er soms uit. "Komt Tijmen nu eens thuis met een meid?" Nu ze dementie heeft, komen oude denk beelden naar boven. Niet dat we dat haar kwalijk nemen. Tijmen is daar ook relaxt in. Een van de grootouders heeft eens gezegd: "Is het geen mode verschijnsel?" En: "Het is een fase." Tijmen woont al jaren samen met Kay, een jongen die we als onze eigen zoon zien. Trouw is het belangrijkste in een relatie, onze dominee zei het jaren geleden al. En dan maakt het niet uit of je een relatie hebt met iemand van hetzelfde geslacht.' Toen Tijmen (26) op zijn 17de vertelde dat hij op jongens viel, voelden LINDA (51) en JAN-WILLEM EVERS (55) uit Rhenen zich niet meer thuis in hun kerk. 'De dominee wil geen homohuwelijken zegenen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 108