De Azteekse beschaving werd nooit helemaal verwoest; nog altijd spreken anderhalf miljoen mensen de taal van de Azteken, en zeker In Mexlco-Stad zijn nog sporen terug te vinden, bijvoorbeeld In de klederdracht en de gebruikte stenen en tegels In de gebouwen. Ook de kleurrijke feest dag Dia de los Muertos, de dag van de doden, vindt zijn oorsprong In het Azteekse rijk. 'Op deze katholieke feest dag worden de doden herdacht, en bezoeken en versleren mensen de graven van hun overleden dierbaren, en brengen ze eten aan de doden. Dit Is een afgeleide van het Azteekse feest voor de doden.' Van kleine, verfijnde gouden sieraden tot enorme stenen godenbeelden - meer dan 150 bijzondere stukken kreeg het museum In bruikleen uit Mexico, waarvan vele nog nooit eerder bulten dat land te zien zijn geweest. Bijzonder Is ook de Installatie met een 3 meter grote zonne steen waarop met licht- en geluidseffecten de kalender, religie en wereldvisie van de Azteken wordt uitgelegd; de Installatie werd bekroond met de Heritage In Motion- prijs voor beste 'interactive experience'. Ook Is een deel van de Templo Mayor nagebouwd, om een Idee te geven van de ongelooflijke omvang - zo'n 60 bij 100 bij 100 meter was-le oorspronkelijk. De tentoonstelling Is zo opgezet dat de bezoeker als het ware begint aan de buitenranden van het expansieve Azteekse rijk, bij de landbouwers, en steeds dichter bij de hoofdstad komt, met het luxe palels van de keizer en als laatste de Templo Mayor. Berger herinnert zich nog als de dag van gisteren de geur van wierook uit die tempel toen hij In Mexico was om de tentoonstelling voor te bereiden en een depot bezocht waar voorwerpen lagen opgeslagen die net waren opgegraven. 'Het rook er sterk naar copal- hars, het dennenhars dat ze brandden als wierook en waar beeldjes en andere objecten van werden gemaakt. Moet je nagaan: dat waren dus spullen die vijfhonderd jaar eerder In de grond waren verdwenen. In de tentoonstelling laten we bezoekers met die copalhars ervaren hoe het In die heilige tempel geroken heeft.' Het maken van deze tentoonstelling deed Berger beseffen dat Nederlanders en Azteken een stukje geschiedenis delen. 'Vanaf de verovering door de Spanjaarden dienden we allen de Spaanse koning. We beschouwen veel landen of volkeren als exotisch en ver weg, maar we staan vaak dichter bij elkaar dan we denken.' MEZZA 23 Gouden hanger, ingelegd met een turquoise edelsteen. Beeld van een jonge wolf. gemaakt rond het jaar 1450. Wierookbrander met Chalchiuhtlicue. de godin van de meren, rivieren en zeeën. -» De tentoonstelling Azteken is vanaf 6 augustus te zien in Museum Volkenkunde in Leiden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 103