'Een enorm verschil met het Europa van toen: de stad was schoon, de inwoners wasten zich elke dag' Bloeddorstige strijders, barbaren, mensen offeraars en kannibalen - over de Azteken bestaan nogal wat misvattingen. Logisch, want wat we weten over dit oude inheemse volk uit Mexico is voornamelijk overgele verd door de Spanjaarden, die als veroveraars toch op de een of andere manier moesten rechtvaardigen waarom het volkomen terecht was dat het land en volk werden onderworpen. Vaak kijken we met een gekleurde blik naar de geschiedenis, zegt conservator Martin Berger (36), die vijf jaar werkte aan de tentoonstelling Azteken in het Museum Volkenkunde in Leiden. Als het over de religie van de Azteken gaat, spreken Spaanse bronnen bijvoorbeeld over 'demonen en duivels' in plaats van over 'godinnen en goden', wat het voor de Azteken waren. Je ziet zulke dingen vaker, ook in films bijvoorbeeld. Zo stelt Apocalypto van Mel Gibson een vergelijkbaar volk, de Maya's, ten onrechte voor als mensenofferaars.' Met deze tentoonstelling wil Museum Volken kunde een ander verhaal vertellen, vanuit het perspectief van de Azteken zelf, en laten zien wat een hoogstaande beschaving zij vormden. Samen met de Maya's en de Inca's behoren de Azteken tot de iconische beschavingen van Zuid-Amerika. Daar kwam vijfhonderd jaar geleden een einde aan toen veroveraar Hernan Cortés Mexico binnenviel en naar de hoofdstad van het Azteekse rijk trok. Berger: 'Hij ontdekte in 1521 een stad, Tenochtitlan, die zijn dromen te boven ging. Met 200.000 inwoners was het op dat moment een van de grootste steden van de wereld, groter bijvoorbeeld dan Madrid en Amsterdam. Omdat de stad was gebouwd op kleine eilandjes deed zij denken aan Venetië. In tegenstel ling tot veel Europese middeleeuwse steden was Tenochtitlan schoon en opgeruimd, want ze hadden al een vuilophaaldienst. Het was een goed georga niseerde, misschien wel bureaucratische samen leving. De inwoners wasten zich elke dag, wat ook MEZZA 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 101