Testen voor Toegang draait op halve kracht Zware aardbeving treft Alaska, maar tsunami blijft uit 8 NIEUWS CORONA VACCI NATIES Pfizer pleit voor een derde prik als 'booster', omdat het vaccin na zes maanden minder effectief lijkt te worden. Moeten ouderen nu een extra vaccinatie krijgen omdat anders de ziekenhuizen straks weer vol liggen? BALLON TORONTO Toen het kabinet eind juni de coro- naregels verspoelde, moest Testen voor Toegang de capaciteit in snel treinvaart uitbreiden naar 250.000 sneltesten per dag. Desondanks stonden er de eerste twee uitgaansweekenden lange rijen wachtende feestgangers voor de testlocaties. Na twee weken steeg het aantal coronabesmettin gen echter explosief en gooide het kabinet de nachtclubs en festivals weer plat. Waar in het eerste weekend van juli nog 400.000 mensen een test- afspraak maakten, waren er dat de hele vorige week nog maar 68.000. Vanwege contractuele verplichtin gen met de testbedrijven kon de ca paciteit niet eerder dan deze week worden verlaagd. „Inmiddels zitten we nog op 40 procent van de eer dere capaciteit", zegt een woord voerder van de Stichting Open Ne derland, die Testen voor Toegang in opdracht van het kabinet uitvoert. ,,Dat geldt voor onbepaalde tijd." Testers Het aantal locaties waar sneltesten worden afgenomen, blijft gelijk. Wel worden er per locatie minder testers ingezet. Ook zijn de ope ningsuren van de locaties terugge bracht. Sneltesten zijn nu vooral nog no dig om toegang te krijgen tot sport wedstrijden of concerten met zit plaatsen. Wie al twee weken volle dig is gevaccineerd hoeft meestal ook geen test meer te kunnen over leggen voor toegang. flfif !i li HsShSKhIK ANP Juneau Volgens de krant Anchorage Daily News werd die alarmering inge trokken nadat tsunamigolven van minder dan 30 centimeter hoog de kust hadden bereikt. Het epicentrum van de beving bevond zich voor de kust, op zo'n 91 kilometer ten zuidoosten van het dorp Perryville. Het gaat volgens de krant om de derde zware aardbe ving in het gebied in dertien maan den. In kustplaatsen als Kodiak en Homer begonnen woensdag van wege de tsunamiwaarschuwing si renes te loeien om mensen te waar schuwen. Duizenden inwoners vertrokken vervolgens naar hoog gelegen gebieden. In de plaats King Cove zochten zo'n driehonderd tot vierhonderd mensen een veilig heenkomen in een school. Een schoolhoofd uit Sand Point vertelde de krant dat het trillen be gon toen hij in zijn keuken zat. ,,Het ging lange tijd door en er waren ook meerdere naschokken", zei de man. ,,De inhoud van de voorraadkast belandde op de vloer. De inhoud van de koelkast ook." Geëvacueerde inwoners bij Homer kregen het verzoek naar de radio te luisteren. Minder dan twee uur na de oorspronkelijke tsunami- waarschuwing volgde het bericht dat het risiconiveau werd verlaagd, van rood ('tsunami warningnaar oranje advisoryDat betekent dat mensen vooral in of vlakbij het wa ter nog gevaar kunnen lopen. Later werd ook die oranje waarschuwing ingetrokken. Een inwoner van King Cove ver telde dat aardbevingen en tsunami- »Het gaat om de zwaarste schok die de regio in tientallen jaren heeft getroffen alarmen met enige regelmaat voor komen in het gebied. ,,Het is niet iets waar je ooit aan zal wennen, maar het hoort erbij als je hier woont en deel uitmaakt van deze gemeenschap." De laatste aardbeving was de zwaarste die de regio in tientallen jaren heeft getroffen. In 1965 was een beving met een kracht van 8,7 gemeten bij de eilandengroep Ale- oeten. Het vaccin van Pfizer beschermt in de twee maanden na de tweede prik het best tegen Covid-19 (96 procent). Daarna wordt de effecti viteit langzaam minder: na zes maanden is de werkzaamheid ge daald tot 84 procent. Dat blijkt uit een voorpublicatie van een onder zoek waarin 44.000 mensen zijn gevolgd die het vaccin kregen. Een extra dosis Pfizer zorgt echter voor een flinke 'boost' van het im muunsysteem, blijkt ook uit het onderzoek. Volwassenen maakten na een derde prik vijf keer zoveel antistoffen aan, 55-plussers zelfs tien keer zoveel. In Nederland zijn ouderen sinds eind januari met het Pfizer-vaccin ingeënt. Dat roept de vraag op of zij nog voldoende zijn beschermd in de herfst, als een nieuwe ople ving van het coronavirus wordt verwacht. Of moeten zij een derde prik krijgen om een nieuwe sterf- tegolf en problemen in de zieken huizen te voorkomen? Pfizer pleit ervoor dat gevacci- neerden binnen twaalf maanden een derde prik krijgen, zodat ze goed beschermd blijven. In Israël, dat wereldwijd vooropliep met vaccineren, is dat al het geval. Sinds twee weken kunnen men sen met een verzwakt immuun systeem en inwoners boven de 60 jaar een extra 'boostershot' halen. Israël kampt zowel met een toe nemend aantal besmettingen als met ziektegevallen van mensen die volledig zijn gevaccineerd. Het gaat vooral om mensen die al in ja nuari en februari hun inentingen kregen, volgens Pfizer. ,,Na zes maanden stijgt waarschijnlijk de kans op herbesmetting, omdat de antistoffen, zoals voorspeld, afne men'', zei Pfizers chief scientific of ficer Mikael Dolsten. Het vaccin was in juni nog 'maar' voor 64 pro cent effectief in het voorkomen van besmettingen en Covid- symptomen, aldus het Israëlische ministerie van Gezondheid. Pfizer zal waarschijnlijk binnen enkele weken een aanvraag indie nen bij de Europese gezondheids autoriteit EMA om een derde do- vrijdag 30 juli 2021 GO Testen voor Toegang heeft de testcapaciteit sinds deze week noodgedwongen met 60 pro cent verminderd. Het is een di rect gevolg van de kabinetsbe slissing om het festivalseizoen plat te leggen en nachtclubs op nieuw te sluiten. Cyril Rosman Rotterdam Een lange rij auto's ontvlucht de kustplaats Homer. foto ap De zwaarste aardbeving sinds 1965 in de Amerikaanse staat Alaska heeft geleid tot evacua ties in het kustgebied. De beving had een kracht van 8,2 en werd gevolgd door een tsunamiwaar- schuwing. Derde prik: goed Annemieke van Dongen Rotterdam Het Pfizer-vaccin beschermt in de twee maanden na de tweede prik het best tegen Covid-19: 96 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8