Chowchow Esco beschermt 'wat voor hem belangrijk is' 7 Drama schokt Rotterdamse wijk Beverwaard, toedracht nog onduidelijk Ail De jongen die gistermiddag om het leven kwam bij een steekpartij in de Rotterdamse wijk Beverwaard is de 15-jarige Joshua. Dat bevestigt zijn stiefvader tegenover deze krant. Hulpverleners deden een poging om de tiener te reanimeren, maar hij overleed ter plaatse aan zijn ver wondingen. Zijn stiefvader, die niet met zijn naam in de krant wil, om schrijft Joshua als een 'altijd vro lijke en rustige jongen, die het per fect deed op school'. Hij was een voetballer en ging niet veel naar buiten om te hangen. Vandaag vroeg hij aan zijn moeder ofhij vlak voor het eten tóch even weg mocht", zegt de aangeslagen man in de buurt van de plek waar zijn stiefzoon werd neergestoken. ,,Zijn moeder zat op het balkon en hoorde een half uur nadat hij was vertrokken allemaal sirenes en een helikopter. Dan ga je denken: het zal toch niet. Toen zij hem pro beerde te bellen, nam hij al niet meer op." Donderdagavond komen ver schillende mensen hun steun be tuigen op de plek waar J oshua werd neergestoken. Het onderzoek naar de toedracht van de steekpartij is dan nog steeds in volle gang Som mige mensen nemen bloemen mee. Ook een groep jongeren is aanwezig. Als ze horen dat Joshua het slachtoffer is, vallen ze stil: ,,We wisten niet dat het om hem ging, maar dit is wel echt heel erg", klinkt het ontdaan. Messengeweld onder tieners is een groot probleem in Rotterdam. Voor een wijkbewoner, die tegenover het park woont, komt de steekpartij niet als een verrassing. ,,Elke avond hangen hier wel jongeren. Ze dra gen messen bij zich, niet van die kleintjes, maar echt grote. En zeg er nou niks van, anders word je be dreigd. Je kon erop wachten dat het een keer mis zou gaan." 'Mensen zijn bang' Een getuige van de steekpartij on derschrijft die uitspraken. ,,Veel mensen zijn bang in deze wijk. Het is wel de Beverwaard. Mensen kij ken hier allemaal over hun schou der." De steekpartij vond plaats in de buurt van een speeltuin. ,,Op dat moment waren daar nog kleine kinderen aan het spelen", zegt zij. ,,Maar die zijn gelijk weggestuurd." Noraly (17) en Efrengerline (13) waren ook in het park en zagen hoe een groep van ongeveer tien jon gens de bosjes inliep. ,,Van de steekpartij hebben we niets meege kregen, maar we vinden het bizar wat er is gebeurd. We zijn ge schrokken", zeggen ze. Het is nog Je kon erop wachten dat het een keer mis zou gaan niet bekend wat de aanleiding is voor de dodelijke steekpartij. Vol gens de politie staan 'alle scenario's op dit moment nog open'. De poli tie kon nog niets zeggen over ver dachten. Politieagenten deden urenlang buurt- en sporenonder zoek. Rotterdam kampt al jaren met messengeweld onder jongeren. De stad lanceerde begin deze maand een campagne. Een team van wetenschappers, jongerenwer kers en rolmodellen organiseert na de zomer gesprekken en work shops voor jongeren. Ook beginnen ze in de media een tegengeluid over wapenbezit. ,,Wij gaan onze jonge ren een helpende hand toesteken,'' zei burgemeester Ahmed Abouta- leb bij de presentatie. ,,Die zij zelf moeten verzilveren." In 2020 waren er in Rotterdam 89 steekinciden- ten, vier minder dan in 2019. In meer dan dertig van die gevallen waren er jeugdigen bij betrokken, even vaak als in 2019. Onderzoe kers, ingeschakeld door de ge meente, noemen verschillende fac toren; van de negatieve invloed van sociale media tot het ontbreken van rolmodellen en coaches. Boete voor ouders Al eerder kondigde de burgemees ter aan dat ouders een boete van 2500 euro krijgen als hun kind voor de tweede keer wordt opgepakt met een mes. Ook wordt het kick- boksproject 'Knokken tegen vech ten' als een mogelijke oplossing ge zien. Daarbij leren jongeren om gaan met agressie, krijgen ze disci pline bijgebracht en respect voor anderen. Tegelijkertijd leren ze daar gezag te accepteren. Esco loopt voor de menigte uit. De twee waren dan ook onafscheide lijk: Wisam noemde de chowchow liefkozend zijn 'zoontje'. Esco weigerde vrijdagnacht om de zijde van zijn neergeschoten baasje te verlaten. Het dier gromde naar de hulpverleners. Eenmaal aan een lantaarnpaal vastgebon den, blééf hij maar aan zijn riem trekken. Volgens buren was het een hart verscheurend tafereel. Over de toedracht van de schietpartij is nog niets bekend. Een hond die zijn op straat neer geschoten baas bewaakt. Het ver baast Ashley van Lieshout niet. Zij is eigenaar van Dogs Favou rite en bestuurslid van de Neder landse Vereniging van Gedrags therapeuten voor Honden. ,,Laat ik vooropstellen dat ik deze speci fieke hond niet ken, maar chow- chows staan bekend om hun baas gerichtheid en beschermen wat voor hun belangrijk is.'' ,,Honden hebben emoties. Ik ben ervan overtuigd dat zij ook rou- wen. Dat heb ik persoonlijk erva ren na het overlijden van mijn oma. Nadat de honden mee waren geweest maar het uitvaartcen trum, gingen zij haar niet meer zoeken in het lege huis. Ik raad mensen aan om ook hun hond af scheid te laten nemen van de over ledenen.'' ,,In het voorbeeld van mijn oma zag je duidelijk verschil tussen de honden. De ene bleef op afstand en gooide haar neus in de lucht, de andere ging in de open kist kijken. Het gaat er om dat zij beseffen dat iemand dood is. Honden kunnen dat al op een afstandje ruiken. Soms is dat genoeg, soms willen ze dichterbij kijken of snuffelen. Je moet honden niet dwingen om contact te maken als ze dat niet willen. Net zoals mensen gaan honden hier op hun eigen manier mee om.'' ,,Dit is niet typisch gedrag waar voor een therapeut wordt inge schakeld. Wat wel belangrijk is, is dat we ons ervan bewust wor den dat dieren ook emoties heb ben en dus tijd nodig hebben om dit te verwerken. Ik hoop dat deze hond goed wordt opgevangen na zo'n heftige gebeurtenis en de tijd krijgt om te herstellen.'' vrijdag 30 juli 2021 GO Joshua (15) doodgestoken Mike Bos Sandra Don Rotterdam Recherche doet onderzoek op de plaats waar de steekpartij zich voltrok. foto mediatv -Wijkbewoner De doodgeschoten Wisam (37) uit Capelle is gisteren begraven in het bijzijn van zo'n tweehon derd nabestaanden. Zijn hond Esco begeleidde de rouwstoet naar het graf. Eric Oosterom Rotterdam Kan Esco over het verlies van zijn baas heen komen? Chowchow Esco loopt voor de begrafenisstoet uit. Zijn baasje Wisan werd vrijdagnacht dood geschoten in Capelle. FOTO JAN DE GROEN Hoe gedragen honden zich als ze meegaan naar een uitvaart plechtigheid? Helpen gedragstherapeuten wel eens honden bij rouwverwer king?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7