Krijgt café De Biet muziekcafé The Beat als buurman? Plan voor herbestemming Napoleonschuur afgewezen Experimenteren met meekrap en schietgeel leidt tot expositie SCHOUWEN-DUIVELAND 5 arantt® ;J JJ CfJ ÜJTJXL u Een café-restaurant van 240 vier kante meter groot en een bijge bouw met 36 slaapplaatsen moe ten naast de theetuin en een ver kooppunt voor streekproducten de herbouw van de schuur gaan te rugbetalen en vervolgens overeind houden. Een beetje te veel van het goede, vindt de gemeente, die het herbestemmingsplan dan ook heeft afgewezen. De gemeente verkocht het tus sentijds verder ingestorte monu mentale pand een jaar geleden aan BOEi voor 1 euro. In de overeen komst met de landelijk erfgoed- stichting was onder meer opgeno men dat zou worden toegewerkt naar een ontmoetingsplaats voor fietsers en wandelaars, met onder steunende horeca en eventueel een slaapplek voor maximaal vijf personen. Van Burg: ,,Een horeca gelegenheid van 240 vierkante meter noem ik niet meer onder- Het idee is dat dit een knooppunt wordt waar fietsers en wandelaars even kunnen bijtanken steunend. Als je zoiets al zou wil len, komt er zoveel meer bij kijken of dat daar wel kan. Je zit alleen al met het verkeer en parkeerplaat sen." ,,Daar was ik al bang voor", re ageert Ria Geluk op de afwijzing. Ze is één van de drijvende krach ten achter de initiatiefgroep die heeft gestreden tegen sloop van het gemeentelijk monument en uiteindelijk met BOEi op de prop pen kwam. ,,Het gaat er om hoe je zoiets omschrijft. De horeca is puur ondergeschikt. Het idee is dat dit een knooppunt wordt waar fietsers en wandelaars even kun nen bijtanken en eventueel ook overnachten. Zeker geen volwaar dig restaurant dus." Geluk hoopt op een tweede kans en die krijgt BOEi ook. Volgens de wethouder hebben ze tot 2024 om plannen in te dienen. Van de ambitie de schuur zo snel mogelijk na de aankoop wind- en waterdicht te krijgen, om verder verval tegen te gaan, is tot dusver weinig terecht geko men. Pas in februari kwam toe stemming en subsidie voor de noodzakelijke bouwwerkzaamhe den. ,,Maar als er dan nog geen concreet plan ligt wit je eigenlijk met die locatie wil, heeft wind- en waterdicht maken niet veel zin meer", redeneert Geluk. ,,BOEi gaat er geen geld in stoppen als niet zeker is dat dit project renda bel kan zijn. Het is nu eenmaal geen filantropische instelling." Marcel Modde Zierikzee Op de posters wordt de aanstaande opening aangekondigd van Mu ziekcafé The Beat. De plannen zijn nog pril, vertelt Dillisse. Hij is in zee gegaan met Jaap Idzerda van cafés Kort Dag en DutZZ. De bedoeling is DutZZ aan de Lange Nobelstraat te sluiten en de horeca te verhuizen naar het pand van Dillisse aan de Nieuwe Haven. DutZZ wordt dan omgebouwd tot appartementen. Of dat allemaal ook doorgaat, ligt aan de gemeente. Vastgoedeigenaar Dillisse heeft het verzoek inge diend om zijn horecavergunning van voormalig restaurant Bij Kees (later de Trotse Tafel) aan de Lam- mermarkt over te hevelen naar het pand aan de Nieuwe Haven. Dat past binnen het gemeentelijk be leid, dat de horeca in Zierikzee lie ver zo veel mogelijk bij elkaar ziet, dan her en der verspreid over het centrum. Eerder paste Dillisse deze constructie ook toe op het voorma lige restaurant aan het Kraanplein dat hij kocht en ombouwde tot wo ning. Die vergunning gebruikte hij voor vestiging van een ijssalon te genover zijn boutiquehotel Zeeuws Meisje aan de Hoofdpoortstraat. In het monumentale pand aan de Nieuwe Haven zat tot voor kort een De behoefte aan een café met een flinke dansvloer is er beslist onder jongeren hier kantoor. De ruimte is volgens Dil- lisse groot genoeg voor een café met een flinke dansvloer. ,,Die behoefte is er beslist onder jongeren in Zie- rikzee. Op dit vlak is er hier niks voor hen en zijn ze aangewezen op Renesse." Het kunstenaarsechtpaar heeft een eigen atelier in het Brabantse De Heen. ,,Drie jaar geleden al zoch ten we naar grondstoffen uit onze eigen omgeving om bij het schil deren mee te experimenteren. We lieten ons inspireren door de rode kleur van de meekrapwortel, een gewas dat vroeger op grote schaal in Zeeuwse en West-Brabantse grond werd geteeld'', vertelt Riena. Samen met haar man geeft zij ook schildercursussen. Toen die we gens de coronabeperkingen stop gezet moesten worden, kregen De Valkhoffs tijd zich intensiever op die oude verfstoffen toe te leggen. ,,We hebben bewust gekozen voor de grovere pigmenten met een ru were vorm en met stukjes en brok jes erin. Dat geeft de schilderijen een specifiek effect'', vertelt Riena. Martin en zij kozen voor het mee- kraprood in combinatie met het zogeheten 'schietgeel', een plant aardig product van onrijpe bessen. ,,In sommige schilderijen van Jo- hannes Vermeer zie je die gele kleur ook terug.'' Het experiment van het echt paar Valkhoff heeft een serie schil derijen met specifiek Zeeuwse on derwerpen opgeleverd: Tarwe, de polder, een Zeeuws boerin, een hulpactie tijdens de watersnood van 1953, maar ook een knipoog naar het oude leesplankje. De kunstenaars bezoeken met regelmaat Museumboerderij Goe- manszorg en vinden dit een zeer passende locatie voor hun wissel expositie, die hier tot en met 8 sep tember te zien is. Daarna gaat deze meekrapserie tot begin januari naar Streekmuseum De Meestoof in Sint-Annaland. Van Cadsand matrassen nü in prijs verlaagd! vrijdag 30 juli 2021 SD De Napoleonschuur bij Scharendijke kon vorig jaar ternauwernood van de sloop worden gered, maar is tussentijds wel weer verder ingestort. foto marieke mandemaker De stichting BOEi moet zijn huiswerk overdoen. Het eerste plan dat bij de gemeente is in gediend voor exploitatie van de Napoleonschuur in Scharen- dijke voldoet niet aan de voor waarden. ,,En niet zomaar een beetje, ze zitten echt fors bui ten de afgesproken kaders", zegt wethouder Jacqueline van Burg. Marcel Modde Scharendijke - Ria Geluk, initiatiefgroep Een rotgeintje of niet, eigenaar Sjoerd Dillisse kan er wel om la chen. Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donder dag posters met 'Muziekcafé The Beat' geplakt op het pand dat hij heeft gekocht pal naast café De Biet in Zierikzee. ,,Het klopt inderdaad dat daar plan nen zijn voor een danscafé. Een naam was er nog niet, volgens mij. Dit vind ik wel heel leuk ver zonnen dan. Dus wie weet." - Sjoerd Dillisse, eigenaar pand Kunstschilders Riena en Martin Valkhoff exposeren dezer weken in Museumboerderij Goemanszorg in Dreischor hun schilderijen gemaakt met pig menten van meekrap en van het plantaardige 'schietgeel'. Ali Pankow Dreischor Aanpasbaar matras Nooit een miskoop Tot 1 jaar gratis aanpassingen! VAN CADSAND SLAAPCOMFORT Schouwersweg 7 4451 HS Heinkenszand T 0113-405017 www.binnenuit.nl/cadsand I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 57