6 Atlete Femke Bol is op haar eerste Olympische Spelen meteen medaïllekandïdal OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Femke Bol staat aan de vooravond van haar debuut op de Olympische Spelen. Het 21-jarige toptalent gaat meteen voor een medaille. Een interview over haar kansen op de 400 meter horden, een jonkie zijn, lasagne en het megalomane plan van haar vader. Goud? Dat weet ik niet. Maar ik wil mijn beste race ooit lopen. Ik ben in supervorm ,,Ja, maar ik leg de standaard elke dag hoger. Laatst kwam Charles (Van Commenée, hoofdcoach, red.) naar mij toe en vroeg welk cijfer ik mijn training zou geven. Een 7, zei ik. Hij: met elke dag een 7 heb je een goed trainingsjaar. Maar ik haal constant negens en achten. Daarom moet ik hier echt van genieten, want er gaat een moment komen dat het soms ook gaat tegenvallen." ,,Ik weet het niet precies. Na vorig jaar had ik niet gedacht dat ik de prestaties weer zou doortrekken. Maar het is weer alsmaar beter ge gaan. Als het zover is, zal ik ermee om moeten leren gaan. Wel heb ik al geleerd niet een hele dag chagrijnig te zijn na een slechte training." INTERVIEW Wat doe je als je sportfanaat bent, vliegangst hebt en doch terlief debu teert op de Olympisch Spelen in Tokio? Dan ga je alsnog, vertelt Femke Bol over het wilde plan van haar vader. Zonder de pandemie zou hij gewoon op de tri bune van het Olympisch Stadion in Tokio hebben gezeten. ,,Echt waar", giechelt Femke Bol. ,,Superlief, hè" Door het coronavirus blijkt een van de mooiste verhalen van deze Olym pische Spelen in schoonheid ge strand. Papa Joost, per trein en boot van Amersfoort naar Tokio, om zijn dochter op de baan van het Olym pisch Stadion live in actie te zien. Het 21-jarige supertalent en rijzende ster van de atletiek vertelt over hoe haar vader minutieus had uitgezocht hoe hij zonder te vliegen in Tokio kon ko men. Nu Bol het zo allemaal even op somt in haar slaapkamer op Papen dal, vindt ook zij de lange, verre reis weer heel speciaal. Eerst per trein naar Moskou, dan met de Transsibe- rië Express naar Zuid-Korea, met tus senstops in Mongolië en de Chinese hoofdstad Peking. En vervolgens vanuit Zuid-Korea in twee dagen met de boot de oversteek naar Japan, waar zijn vrouw en Bols moeder An- nemarie hem op zou wachten. Bol, droog: ,,En dan iets meer dan vijftig seconden naar zijn dochter kijken." Daarna: ,,Toen hij dat allemaal wilde boeken, brak corona uit. Ieder een had al tickets gehaald. Het is zo jammer. Het was een bizarre, mooie reis geweest. Staat je dochter op de Spelen, waar je zelf altijd naar kijkt, mag je niet komen." Want Bol weet niet anders dan dat er thuis in Amersfoort naar sport erg fan van de boyband One Direc tion en die traden op bij de openings ceremonie." De anekdotes, van nog niet eens zo heel lang geleden, zijn veelzeggend. Bol is nog jong. En dat is te merken. Ze is onbevangen. Vanuit het trai ningskamp in Chiba deelde ze deze week nog een selfie met 5000 meter loopster Diane van Es uit 2015. Toen deden ze samen mee aan het Euro pees Jeugd Olympisch Festival. Nu staan ze beiden op de Spelen. ,,Ja, dat is nog steeds een beetje gek", zegt ze. Het is snel gegaan. Sneller dan ie dereen voor mogelijk had gehouden. In 2019 debuteerde ze op de WK in Doha en haalde ze de halve finale op de 400 meter horden, de afstand die ze nog niet zolang daarvoor had ont dekt. Een jaar later beleefde ze haar doorbraak en werd ze genomineerd voor de eretitel van Wereldatlete van het Jaar. Nu mag ze zich met haar verbazingwekkende race in Stock holm van 52,37 seconden de vierde vrouw aller tijden op het onderdeel noemen. In maart werd ze al twee maal Europees indoorkampioen. ,,Ja, soms vind ik het heel gek om te bedenken dat ik nu pas aan mijn tweede jaar op Papendal ben begon nen. Mijn moeder had haar vraagte kens toen ik hier op mezelf ging wo nen. Mijn kamer was altijd een zootje, ik kookte nauwelijks. Inmid dels gaat het een stuk beter en was ik laatst heel erg trots dat mijn lasagne was gelukt. En sportief gezien heb ik al zoveel stappen gemaakt. Soms kan ik het zelf ook niet helemaal bijhou den. Dan voelt het surreëel. Het was nooit dat ik jaren geleden al het doel had om op de Spelen van Tokio 2020 te komen. Ik dacht: wie weet kan ik in 2024 in Parijs staan. Sinds ik hor den doe, is heel mijn wereld veran derd." wordt gekeken. En het summum zijn de Olympische Spelen, waar ze door haar gigantische ontwikkeling en verbluffende prestaties de voorbije anderhalf jaar als uitdager mag wor den gezien van de twee Amerikaanse topfavorieten. Al reikt haar kennis nog niet zo ver terug in de tijd. De eerste Spelen in haar herinnering? Peking, 2008. Toen was ze acht jaar. Ze weet dat haar moeder 's nachts voor de televisie kroop. En dat ze zelf overdag ging buitenspelen, even naar binnenkwam en dan meteen weer sport kon kijken. Vier jaar later, in Londen, vormde een ander tafereel het hoogtepunt. ,,Toen was ik heel vrijdag 30 juli 2021 GO 'Soms kan ik het zelf ook niet bijhouden' Femke Bol op Pa pendal, in de aanloop naar Tokio. ,,Ik heb ge leerd niet de hele dag chagrijnig te zijn na een slechte training.'' FOTO PIM RAS - Femke Bol (21) Er zit bijna geen mindere wedstrijd tussen. Je loopt van nationaal re cord naar nationaal record. Went het al? Hoe kun je je daar nu al tegen wa penen? Pim Bijl Tokio Verbaas jij jezelf ook nog altijd hoe snel je je bij de wereldtop hebt aangesloten? Ik bedoel: je bent pas 21 jaar. Boven: de selfie met Diane van Es voor het Jeugd Olympisch Fes tival in 2015. Onder: zes jaar later staan beiden op de échte Spelen. ,,Ja, dat is nog steeds een beetje gek.'' FOTO'S INSTAGRAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50