Moedio M www ram mmm ram Snol [Tffl 2 Leeuwinnen weten dat Verenigde Staten te kloppen is, OLYMPISCHE SPELEN TOKIO 202ONE Medailleregen Oranje? Kijk nu online VEEL GOALS... Extreem trefzeker was Oranje met 21 treffers in de poulefase, maar de Leeuwinnen kregen er ook 8 tegen. „Veel te veel, natuurlijk moet dat er nu uit'', beseft bondscoach Sarina Wiegman in aanloop naar de clash vandaag met wereldkampioen Amerika. Column THIJS ZONNEVELD Het was al beklonken. Er was nog geen wed strijd geturnd, maar Simone Biles zou de koningin van de Spelen worden. Het was alleen nog even afwachten welke onmogelijke sprongen en combinaties ze zou uitvoeren. Het was niet de vraag óf ze zou winnen, maar hoe vaak ze zou winnen. Vier keer goud? Vijf keer? Maar toen gisteren de individuele finale werd geturnd, zat de beste turnster van de planeet op de tribune. Biles is, zoals ze zelf zegt, geblesseerd aan haar trots. Ze trok zich terug voor de teamwed strijd omdat ze vreesde dat ze het zou verprutsen voor haar landgenotes, ze zegde af voor de indivi duele finale met mentale problemen. De druk, de verwachtingen, de misbruikzaak rond Larry Nas- sar - het werd haar teveel. In Amerika, maar ook elders, werd door sommige commentatoren en zelfbenoemde analytici gesteld dat Biles haar team in de steek had gelaten. Dat ze opgaf. Dat ze zwak was. Het zijn dezelfde woorden die werden gebruikt toen tennisster Naomi Osaka zich terugtrok op Roland Garros en toen Tom Dumoulin besloot om zijn fiets een tijdje in de schuur te laten staan. Veel mensen begrijpen het niet of weigeren het te begrijpen. Druk? Stress? Stel je niet aan. Die topsporters hebben een zeld zaam talent en ze verdienen vaak een bak geld, dus ze moeten niet zo zeiken. Dat van dat geld valt in de meeste gevallen nogal tegen. Maar het wil niet per se zeggen dat je plezier hebt in je sport als je er een goddelijk salaris mee verdient. Of dat je jezelf niet mag afvragen of je wilt kappen met turnen, tennissen of wielrennen als je er toevallig goed in bent. Uit recent onderzoek onder 5000 sporters blijkt dat 20 tot 35 procent van de topsporters kampt met uiteenlopende psychische klachten. Slaapproble men, angsten, depressies: ze staan onder druk. Van zichzelf en van de buitenwereld. Ja, ik weet het - ze kiezen zelf voor het najagen van een droom in de schijnwerpers. Maar dat wil niet zeggen dat ze daarom maar vanzelfsprekend met alles om moe ten kunnen gaan. De wereld ziet er heel anders uit dan io, 20 of 50 jaar geleden. De belangen zijn gro ter, er gaat veel meer geld om in sport en door soci ale media wordt elke misstap of miskleun opgebla zen. Iedereen wil iets van ze - ploegen, managers, sponsoren, fans, journalisten. Biles zei: ,,Ik kreeg het gevoel dat ik turnde voor anderen, niet voor mezelf.'' We doen veel te vaak alsof sporters onbreekbare helden zijn, of robots die hun emoties kunnen uit schakelen. Dat is kul. Het zijn mensen met twij fels, angsten, ups en downs - net als wij allemaal. Soms gaat het goed, soms niet. Simone Biles had een blessure kunnen faken of naar huis kunnen vertrekken zonder commentaar. In plaats daarvan durft ze zich uit te spreken over haar mentale pro blemen. Ze is, als meervoudig olympisch kampi oene, een rolmodel voor talloze jongens en meis jes, mannen en vrouwen die met faalangst of on zekerheden kampen. Dat is niet zwak. Integendeel. Dat is zeldzaam moedig. - r"> ARJAN SCHOUTEN De Zambianen verschalkten Sari van Veenendaal drie keer. De Bra zilianen lieten haar ook drie keer vissen. En zelfs de Chinezen scho ten er twee bij haar in. Het deed amper pijn, omdat Lieke Martens, Shanice van de Sanden, Lineth Bee- rensteyn en zeker Vivianne Mie- dema uit werkelijk alle hoeken raak schoten in de poulefase, liefst 21 keer. Twee monsterzeges en een ge lijkspel, dus bleek geen tegengoal dodelijk. ,,Maar we vinden zelf na tuurlijk ook dat we er veel te veel te gen krijgen'', erkent Sarina Wieg man aan de vooravond van de kra ker tegen de Verenigde Staten. Haar dames dansten zeker door de Chinese en Zambiaanse defen sies heen, maar die aanloop is niks meer waard nu dit olympische toernooi is ontdaan van de teams die hier werkelijk niets te zoeken hebben. ,,Nu wordt het echt andere koek'', beseft Lieke Martens. ,,Dit wordt qua niveau een topwedstrijd, van alles of niets. En daar ligt een compleet andere druk op.'' Ook op de defensie, dus. En daar rammelde het, na Zambia opnieuw tegen China. Zeker bij omschake lingen, bij balverlies, bleek Neder land kwetsbaar. ,,Dat zijn de situa ties dat we de goals tegen krijgen, Ze zijn niet meer onverslaanbaar. Wat mij betreft is dit het moment dat we ze eruit gaan gooien soms wat ongelukkig. En dat moet er wel uit, want dit wordt echt voet bal van het allerhoogste niveau'', weet Wiegman. Martens: ,,Aanval- len doen we samen, maar verdedi gen moeten we ook samen doen. Dus moeten we zorgen dat we heel compact staan. Dat de Amerikanen niet eens in de positie komen om gevaarlijk te worden.'' Klinkt eenvoudig, maar de erva ring leert dat het onbegonnen werk is tegen de Amerikanen. Het gids land van het vrouwenvoetbal speelde sinds 1991 tien keer tegen Oranje en won de laatste acht ont moetingen (zie kader). Ook veel zeggend: Amerika bleek in alle ont moetingen minimaal twee keer trefzeker. ,,Maar ik vind ze hier wel minder dan twee jaar terug op het WK'', zo ziet Wiegman kansen. ,,Het loopt stroever, ze zijn echt zoekende.'' Het 3-0 verlies tegen Zweden maakte vorige week een einde aan een reeks van 44 duels zonder ne derlaag voor de Amerikanen. Met een 6-1 zege op Nieuw-Zeeland werd orde op zaken gesteld, maar wat daarna tegen Australië ge beurde was vrij gênant (0-0). ,,Uit- eindelijk halen ze hier nog vier punten in de poule door het aan te laten komen op een gelijkspelletje", vrijdag 30 juli 2021 Het kan zomaar weer een nacht zijn geweest vol medailles voor Nederland. De Holland Acht kwam in actie, Femke Heemskerk (foto) zwom de finale van de 100 meter vrije slag en voor BMX'ers Niek Kimmann, Twan van Gendt, Joris Harmsen, Laura Smulders, Merel Smulders en Judy Baauw stonden de halve finales en finales op het programma. @ThijsZonneveld ïSÉ|ɧw SsKS», Vr-.ï 'Van ontzag is nu y @ArjanSchouten Yokohama s* -ï. - Lieke Martens (28)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 46