WIM HOFMAN Roken Een ode aan onmisbare beroepen 9 Drie meter hoog staat Anique donderdag naast het Middelburgse stadhuis op de Markt. Tegen de achtergrond van de drukke weekmarkt zoekt zij aandacht voor de harde werkers in onmisbare beroepen. Achterstand aanvragen definitieve NOW-steun In september 1953 begon ik met roken. Sigaretten. Ik was net op de middel bare school en daar was het normaal dat je rookte. Je moest ook kiezen welk merk je wilde roken. Er was een ruime keuze: North State, Chesterfield, Camel, Marlboro, Lucky Strike, ChiefWhip, Miss Blanche. Ik noem maar enkele merken. Door het kiezen van een bepaald merk behoorde je dan ook meteen bij een be paalde club rokers. Je stond bij elkaar in een kringetje op het schoolplein en je maakte je pakje sigaretten open, zodat an deren er eentje konden nemen. Miss Blanche had een klepje. Bij andere mer ken moest je het pakje open scheuren en er dan tikjes op geven, zodat de sigaretten naar boven kwamen. Dan konden ze ge makkelijker eruit gepakt worden. Je deelde ook vuur, lucifers of een benzine aansteker. Bezwaar was wel dat je in een mum van tijd heel wat sigaretten kwijt was en dat je zakgeld daaraan op ging. Daarom kreeg ik op mijn veertiende verjaardag van mijn moeder een artistieke pijp. Een Bruyère. Ik stopte met sigaretten. Op school waren maar weinig pijprokers. Ik rookte Troost Baai tabak met een zoete aromatische smaak uit ronde blikken dozen met een schroefdeksel. Handige dozen waren dat. Ze sloten goed en later kon je ze mooi ge bruiken om er schroeven en spijkers, pen nen of knopen en zelfs geld in te bewa ren. Een enkele keer rookte ik ook Sweet Dublin Irish Whisky waarvan de weeïg geurende rook ver droeg. Pijproken was echter een kunst apart. Je moest je karakter mee hebben, je rust be waren om precies op tijd een trekje te ne men, zodat de pijp aan bleef. Het schoon houden van je pijp was bovendien een crime. Je had er een apart instrument bij nodig, dat je open kon klappen, je moest raspen en kloppen en met pijpenragers werken om de vieze stinkende teer weg te krijgen. Later kocht ik er nog twee kleine pijpen bij, omdat mijn eerste pijp een nogal lange steel had, zodat je het ding moeilijk in je mond kon houden zonder een hand te gebruiken. Het kon wel, maar dan moest je die flink tussen je tanden klem men. Ik ben allang geleden gestopt met pijproken. Af en toe zie je nog wel mensen sigaret ten roken. Ze staan buiten een winkel of een kantoor. Binnen roken is er niet meer bij. Een pijp roken zie je helemaal maar weinig meer. WmB, Veel toeristen blijven aarzelend staan bij het hoge beeld van verpleegkundige Anique. Op de foto? 'Nein danke', klinkt het her haaldelijk. Maar het jonge Limburgse duo Julian Breuere (19) en Grace Pe ters (17) wil dat wel. ,,Ze verdienen wel meer dan een klapje", zegt Grace resoluut. Ze steunt de actie van de FNV dan ook van harte. Het mobiele standbeeld staat sym bool voor cruciale beroepen zoals zorgverleners, docenten, vakkenvul lers, pakketbezorgers, vuilophalers en schoonmakers. Rob Kolner van de FNV: ,,Schoonmakers en vuilopha- lers werken vaak in het donker. Die willen wij zichtbaar maken. Zij hou den allemaal het land draaiend. Ani- SC"*4» Ze verdienen wel meer dan een klapje que, gebaseerd op een verpleegkun dige in het Haagse Hagaziekenhuis, vertegenwoordigt die hele groep. Wij toeren met haar door het land.'' ,,We hebben hier behoorlijk wat aanloop. Ik voel ook veel sympathie voor die groep werkers'', zegt Kolner tevreden. FNV-medewerkers delen flyers rond op de markt. Iedereen kan daarop de 'steunpetitie' tekenen of dat thuis online doen. Kolner: ,,Er zijn inmiddels ruim 15.000 handtekeningen. Wij pleiten voor een verlaging van de hoge werk- druk. En een forse loonsverhoging. De betaling is vaak laag en er wordt heel veel gewerkt met flexcontracten. Dat betekent weinig sociale zeker heid.'' Harde werkers De SER heef inmiddels steun uitge sproken aan de FNV. Het mobiele beeld werd in mei gepresenteerd. Het liefst ziet de FNV ergens in den lande een permanent standbeeld voor die harde werkers. Vooralsnog neemt Anique die taak op zich. GOES Zeeuwse bedrijven die NOW-steun hebben gekregen om werknemers tijdens de lock- downs door te betalen, moeten ervoor waken dat ze het voor schot straks moeten terugbeta len. Ruim de helft moet de defi nitieve NOW-berekening nog indienen. Dat moet voor 31 okto ber gebeuren anders worden steungelden teruggevorderd. Uit onderzoek van uitkerings instantie UWV blijkt dat 1631 van de 3095 werkgevers in Zee land hun definitieve berekening nog moeten aanvragen. Volgens de UWV weet twee op de vijf werkgevers niet dat ze deze aan vraag voor de Tijdelijke Nood maatregel Overbrugging voor Werkgelegenheid (NOW) moe ten indienen. Bij de NOW gaat het vaak om grote bedragen. Twee tot drie maanden salaris- steun voor tien werknemers kan in de tonnen lopen. UWV-bestuurslid Janet Hel der maakt zich zorgen. ,,Er is nog tijd, maar werkgevers die geen aanvraag doen voor de defini tieve berekening lopen het risico dat ze straks in de problemen komen. Geen definitieve bereke ning betekent dat de tegemoet koming op nul wordt vastgesteld en je dus je complete voorschot moet terugbetalen. Dat willen we voorkomen. Dat tot nu toe minder dan de helft een defini tieve aanvraag heeft ingediend, is zorgwekkend." vrijdag 30 juli 2021 GO De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Annemarie Zevenbergen Middelburg Grace Peters zet Julian Breuer op de foto bij het mobiele FNV-standbeeld Anique op de Markt in Middelburg. foto dirk-jan gjeltema -Grace Peters, scholiere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33