Boekentip zomerhit Premier in plaats van commissaris Met naar Valencia tf> O) 6 Conducteur zijn bij de NS is veel meer dan vervoersbewijzen controleren. Om dat te bewijzen kijken we een dagje mee met de Zeeuwse conductrice Mireille Penning-Willeboordse (47). „Soms moet je op je strepen staan, maar bovenal ben je de gastvrouw van de trein." De naam van Georges Simenon is zo on losmakelijk verbonden met die van commissaris Maigret, zijn beroemdste schepping, dat Patrick Marnham zijn lezens waardige biografie van de schrijver noodge dwongen de titel De man die Maigret niet was meegaf. Maar van de 193 romans die Simenon schreef, waarvan in totaal meer dan een half miljard exemplaren zijn verkocht, gaan er 'maar' 76 over Maigret. Sinds een paar jaar geeft uitgeverij De Bezige Bij de beste boeken van de Belgische schrijver uit in een nieuwe vertaling. Daar zitten klas sieke Maigrets tussen - altijd goed - maar ook hele andere, psycholo gische romans. Ik heb gesmuld van De pre mier. Het verhaal speelt in 1958. De Franse rege ring is gevallen en vanaf zijn landgoed in Normandië volgt een voormalige premier, inmiddels hoogbejaard, de gebeurtenissen met argusogen. Hij rekent erop dat men hem om raad komt vragen, maar dat gebeurt niet. De kandidaat om de nieuwe premier te worden, is zijn oud-me dewerker Chalamont, aan wie hij een hekel heeft. De oud-premier speelt met de gedachte zijn opvolger in diskrediet te brengen door een compromitterend document dat hij heeft be waard te publiceren. Met mededogen en ironie beschrijft Simenon in een prachtige stijl het gekonkel tussen men sen en de eenzaamheid van het ouder worden. De meest intrigerende zomerhits zijn lied jes die zich op de een of andere manier in je hoofd nestelden en er maar niet meer uit gaan. Precies dat heb ik met Valencia van Eddy Wally, de ruim vijfjaar geleden overleden volkszanger uit Zelzate. Toen ik mij vorig voorjaar voorbereidde op een trip naar Valencia, zocht ik de naam van Spanjes derde stad op in Spotify. En jawel hoor, daar dook het lied van Wally op. Apart, want het zat al in mijn hoofd en toch hoorde ik het voor het eerst. Denk ik. F VALENCIA EDDYW4&LY Het Parool heeft eens aan een muziekweten schapper gevraagd hoe het kan dat een zomerhit zich in je hoofd wurmt. Lang verhaal. Maar de krant vroeg ook hoe je er weer vanaf komt. Rustig blijven, het gaat vanzelf over, volgens de muziekwetenschapper. En zo niet: 'Eet dan pindakaas. Als je mond actief is, heb je nooit muziek in je hoofd.' Vlissingen Na 10 jaar gewerkt te heb ben in de horeca, maakte Mireille 3 jaar geleden een carrière switch. Ze werd getrig- gerd door een vacature om conduc teur te worden. Vandaag reist ze met de trein vanuit Vlissingen naar Nij megen en weer terug. 07.05 uur. De wekker gaat af in huize Penning. ,,Veel te vroeg na tuurlijk", verzucht Mireille. ,,Dat is de keerzijde van onregelmatig wer ken. Je bent op de heerlijkste tijden vrij, maar je moet soms ook op tijd stippen uit bed dat anderen nog lek ker een keertje omdraaien." Na haar ochtendroutine en het regelen van een bakje eten voor de honden en poezen vertrekt ze richting Station Vlissingen. 08.11 uur. Op een zonnige morgen arriveert ze in uniform, met mond- kap op en spatscherm bij de hand, op haar standplaats Vlissingen. ,,Dit is de plek waar mijn werkdag begint en eindigt. Hier is altijd wel iemand te vinden die pauze heeft, of een ma chinist met een rangeerdienst." Zo ook deze ochtend; onder het genot van koffie en een koekje wordt er ge zellig gekletst. Om stipt 11 minuten over 8 gaat de smartwatch van Mi reille trillen. ,,Het signaal dat over 10 minuten mijn trein vertrekt." Ze doet de portotest met de machinist, zodat zeker is dat ze onderweg con tact met elkaar kunnen leggen als er iets aan de hand is. Ze wisselen met elkaar uit naar welke plaats ze van daag reizen. ,,Ik ga naar Dordrecht en de machinist naar Haarlem. Bij de trein controleer ik een aantal veilig- heidspunten zoals sluitseinen, ver- bandtrommels en de koersrol met de eindbestemming Amsterdam Cen traal." Na de controle wacht ze bui ten de trein totdat het vertreklicht brandt. Om 10 voor half 9 trilt haar horloge nogmaals ten teken dat Mi reille de procedure kan starten. Ze sluit de deuren en om precies 08.21 uur verlaat de trein het station in Vlissingen. Mireille roept om waar de reizigers heengaan en wenst ie dereen een 'hele goede reis'. 09.14 uur. Tot en met Bergen op Zoom roept de machinist alle stati ons om. Mireille regelt de vertrekpro- cedure op de stations en loopt een rondje door de trein. ,,Als conducteur heb ik mijn eigen plekje, de cabine helemaal achterin de trein. Soms maak ik een praatje met een collega, andere keren voer ik hier uitstel van betalingen in." Het is vooralsnog rus tig. In de stiltecoupé zitten mensen gezellig te kletsen, die verwijst Mi reille naar de coupé beneden. In de volgende coupé stuit ze op een groepje jongeren, die het zichtbaar gezellig hebben. ,,Waar gaan jullie heen?", vraagt de conductrice. ,,Een dagje Efteling", is het antwoord. ,,Eindelijk mag het weer." ,,Heerlijk, ik zou zo meegaan!", is de vrolijke re actie van Mireille. Gelukkig voor het groepje arriveert de trein op tijd in Roosendaal en kunnen ze de over stap maken naar de trein die richting Tilburg gaat. ,,Dit is altijd een stress momentje voor de reizigers vanuit Zeeland in de richting van Breda, de overstap is kort." In Roosendaal staat de trein 6 mi nuten stil. In die korte tijd komt een collega-conducteur naar Mireille om een praatje te maken. Het gesprek be gint luchtig, maar gaat al snel de diepte in. De collega vertelt over hef tige dingen die hij twee dagen achter elkaar heeft meegemaakt tijdens de treinritten. ,,Het is fijn dat je dan bij collega's je verhaal kwijt kunt, al is het nu maar kort. Je weet dat je bij dit vak ook moet dealen met moeilijke situaties en aanrijdingen. Ik heb zelf één keer een aanrijding meegemaakt, dat heeft een grote impact op je." 09.38 uur. Het is tijd om te vertrek ken uit Roosendaal. Terwijl de trein op snelheid begint te komen contro leert Mireille de kaartjes. In Dor drecht draagt ze de trein over aan een collega. ,,Goede reis naar Amsterdam Centraal", geeft ze nog mee. Voor Mi reille is het tijd voor een broodje en koffie in het verblijf van Dordrecht. ,,Even een korte pauze, waarna ik zo dadelijk verder ga op de sprinter naar Nijmegen. Een heerlijk treintje, klein Met de komst van de nieuwe intercity tussen Vlissingen en Roosendaal wordt het allemaal wat makkelijker vrijdag 30 juli 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft algemeen verslaggever Ernst Jan Rozendaal elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Hoofdredacteur Ronald van Geenen kiest de hele week zomerhits uit. GO 'Als conducteur ben je meerdere persoonlijkheden' Hans Puik 75 <u ■u Conductrice Mireille Penning controleert de kaartjes van trein reizigers, maar haar werk behelst veel meer dan alleen dat. Links: Mireille Pen ning verschaft reisin formatie. Midden: De intercity van Vlissin gen naar Amsterdam. Rechts: Mireille Pen ning. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA -Mireille Penning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30