Duitse kuil Beachboom hakt de knoop door: geen festival Stranden in Sluis zijn de schoonste van Nederland 'Proef met vissen in windparken te beperkt' OSCAR GARSCHAGEN 2 Column Pas zag ik weer zo'n diepe kuil op het volle Dom- burgse strand. Vast een 'Duitse kuil' dacht ik, immers 'Duitsers in het land, kuilen op het strand'. Geen idee of dat ook klopt. En meteen flitste de herinnering aan die ene 'Duitse kuil' op mijn netvlies, die kuil die mijn coolste, Baywatch-vakantiebaantje - strandwacht - veranderde in een urenlange nachtmerrie. om de hulp van onze wachtpost op het vierde strand oost. Hun dochtertje van drie was in een on gebruikelijk diepe kuil gevallen, formaat schuttersput. ,,Een mof- fenkuil", siste de woedende vader. Koelbloedigheid acterend zagen we dat de randen van de kuil wa ren ingestort, het hoofdje van de krullebol stak nog net boven het rulle zand uit. Ze hapte zand in plaats van lucht. Haar eruit trek ken lukte niet. Uitgraven was de enige optie, maar het zand bleef stromen, hoe hard we ook groeven met onze handen. Zout zweet, van inspanning, hitte én angst, stroomde over onze gezichten. Bijna verzopen zwemmers uit hoge golven redden was voor ons geen probleem. Die ene verdrin kingsdode heb ik verdrongen, maar een peuter bevrijden, leek te mislukken. Het beeld van haar ge zichtje ligt voor altijd opgeslagen in mijn geheugenbank. wij niet goed hadden opgelet. We hadden het inderdaad te druk ge had met splinters uit voetjes peu teren, kwallenbeten afblussen en pleisters plakken. Andere strand- wachtenposten waren onbereik baar, de mobilofoon haperde zoals bijna altijd. Goddank, denk ik op nieuw, schoten vijf Westkappe- laars ons te hulp, stoere kerels met grote handen die nieuwe paal hoofden heiden. Met deuren van strandhokjes stutten zij de wan den van de kuil, waardoor wij het zachtjes huilende kindje konden bevrijden. Het duurde tot diep in de nacht in Café American in Domburg voordat we onze angst was weggespoeld. En vanaf die dag werd er op 'ons' strand geen kuil meer gegraven. Door niemand. Zout zweet, van inspanning, hitte én angst, stroomde over onze gezichten DE STELLING Vandaag: Ik wil een derde prik tegen corona Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters ONIbER SWINGERS IS fcE ANANAS EEN SUSTIELE HINT Konijnen houden molens niet tegen Klacht tegen De Bat ongegrond MIDDELBURG Speciaal team natuurbranden De organisatie van het evenement, dat is berekend op 7500 bezoekers, spreekt van een 'ontzettend moei lijk besluit'. Aanvankelijk zou het kabinet pas op 13 augustus, een dag vóór het festival, een besluit ne men over eendaagse evenementen zoals Beachboom. Dat is onder druk van landelijke festivals ver vroegd naar komende maandag. Onzekerheden Beachboom wacht daar niet meer op en heeft de knoop nu zelf door gehakt, zegt organisator Jeroen Botty. „Ongeacht wat er maandag wordt besloten, is het voor ons ge woon te kort dag. Er zijn te veel on zekerheden. De annuleringskosten lopen steeds verder op en de ri sico's worden te groot. Er zijn te veel facetten waardoor je moet zeggen: het gaat 'm helaas niet worden dit jaar. Het is niet anders." ,,Volgende week maandag is voor ons te laat", aldus Botty. ,,We zijn al steeds aan het uitstellen ge weest. Eigenlijk was onze deadline afgelopen zondag al. We kunnen niet blijven schuiven. Bovendien: als het toch mag, wordt het zó'n lastige exercitie, met onder meer testen voor toegang. Dat is niet meer te doen." Ongeacht wat er maandag wordt besloten, is het voor ons te kort dag De gekochte kaarten schuiven niet door naar volgend jaar. ,,Dat geeft zo veel rompslomp, dat het ons beter lijkt om alle aangeschafte tickets maar terug te betalen. Daardoor kunnen we volgend jaar met een schone lei beginnen. We hopen dat we dan eindelijk weer eens een mooie editie kunnen houden." Vorig jaar ging Beachboom ook al niet door vanwege de coronabe perkingen. De gemeente Sluis heeft de Schoon ste Stranden van Nederland. Dat maakte de jury van de jaarlijkse strandverkiezing gisteren bekend. De prijs is 'een terechte beloning voor de onvoorstelbare kwaliteit van het Zeeuwse strand', aldus de jury, die kwaliteit en schoonheid van de kust beloonden met een 9,8. Sluis werd niet alleen regionaal, maar ook landelijk winnaar. Toeris ten gaan op dit strand erg goed om met hun afval, daarbij geholpen door overheid en ondernemers. Pa len met afvalzakjes, containers met mogelijkheden om afval te scheiden en een goede communicatie leiden tot 'een topresultaat'. In het algemeen is de Nederlandse kust dit jaar iets schoner geworden. Plastic werd nauwelijks aangetrof fen. En dat terwijl veel strandpavil joens in coronacrisis zijn begonnen met afhaalmaaltijden. Horecaon dernemers zijn koploper op het ge bied van natuurlijke verpakkings materiaal. De enige smet was de toe name van peuken in het zand, op parkeerplaatsen en opgangen. CDA-Kamerleden Derk Boswijk en Joba van den Berg vrezen dat het uitsluiten van twee kansrijke vis- methoden binnen de windparken voor de Zeeuwse kust het vertrou wen van de visserij in de overheid geen goed doet. Ze spreken van 'een gemiste kans' als vissers hierdoor afhaken. Naar aanleiding van een bericht van de PZC hebben ze minister Ca- rola Schouten (Landbouw) om op heldering gevraagd. Met financiële steun van de provincie Zeeland wordt onderzoek gedaan naar de mogelijkheden van commerciële visserij binnen het windpark Bors- sele. Vissen met sleepnetten is hoe dan ook verboden. Alternatieven als vissen met staand want en 'jig ging', vissen met van haken voor ziene lange lijnen, werden door Wageningen Marine Research als kansrijk gezien. Juist deze metho den sluit de minister uit. De Vis sersbond en de provincie zijn te leurgesteld. De Kamerleden vinden het nu al uitsluiten van vismethodes niet passen binnen het project 'Vissen met de wind'. Ze vragen de minis ter met visserijorganisaties en de provincie in gesprek te gaan. vrijdag 30 juli 2021 Radeloze ouders schreeuwden Omstanders verweten ons dat Reageer op pzc.nl Gisteren: Ik heb weer vertrouwen in TeamNL 564 reacties MIDDELBURG Hoewel ze sinds novem ber op de rode lijst van bedreigde diersoorten staan, houden de konij nen op Neeltje Jans nieuwe windmolens niet tegen. De bouwers daar van hebben geen onthef fing gekregen op de Wet Natuurbescherming met het oog op konijnen. Die hoefden ze niet aan te vragen. Formeel nu wel, maar de provincie heeft besloten het werk om windmolens neer te zet ten tot 1 april 2022 te ge dogen. Tegen die tijd moeten ze er staan. Het meeste werk is trouwens op plekken waar weinig konijnen zitten. MIDDELBURG De klacht van de Goese advocaat Evert de Jonge tegen gedeputeerde Jo Annes de Bat over moge lijke belangenverstrenge ling bij het besluit over de Zanddijk bij Yerseke is verworpen. Volgens De Jonge heeft De Bat twee jaar geleden niet gemeld dat zijn broer grond heeft bij een mogelijk tracé en had hij zich niet met de besluitvorming mogen bemoeien. Volgens de bezwarencommissie van de provincie is niet aan getoond dat De Bat niet integer heeft gehandeld en weet de advocaat twijfels daarover niet te onderbouwen. De zes veiligheidsregio's in Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg richten een team op dat gespe cialiseerd is in de be strijding van grote na tuurbranden. Dat team bestaat uit zestien tot twintig specialisten uit de korpsen. Zij kunnen de brand bestrijden op plaatsen die met voer tuigen moeilijk bereik baar zijn. Zeeuwse brandweerlieden maken geen deel uit van het team. Zeeland levert wel een financiële bijdrage De aanleiding voor de vorming van het team is de grote brand in de Peel vorig jaar. Beachboom gaat dit jaar niet door. Het dancefestival, dat za terdag 14 augustus op de Brou- wersdam zou worden gehouden, verwacht te veel problemen door de coronabeperkingen. Rolf Bosboom Scharendijke - Jeroen Botty, Beachboom Ondine van der Vleuten Sluis Theo Giele Den Haag MISSCHIEN moeten ZE TOCH 0ROTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2