s? Bedroevend en onverantwoord Zeeland leunt meer op Nieuwe reisregels roepen vragen op in grensstreek Handrem 2 De nieuwe detectiepoortjes in de Middelburgse gevangenis Torentijd zorgen voor veel opschudding. Ze zijn zo gevoelig, dat ze ook reageren op beha's van medewerksters en bezoeksters. Dat zorgt voor gênante situaties. BEHA-GATE POORTJES IN TORENTIJD Commentaar Kort voor de vakantie heeft het provinciebestuur nog even een gepeperde brief de deur uit gedaan. Minister Cora van Nieuwenhuizen krijgt daarin te horen dat ze de bestuurders in de Middelburgse abdij voor de tweede keer bin nen enkele weken onaangenaam heeft verrast. Tot hun verba zing kregen ze onlangs namelijk een telefoontje van Rijkswa terstaat dat er te weinig geld is voor onderhoud aan bruggen, wegen en sluizen. Het provinciebestuur is bezorgd, ongerust en in verwarring, want de bereikbaarheid van Zeeland staat op het spel. De irritatie is voelbaar, niet eens tussen de regels door. Dat is begrijpelijk. De communicatie vanuit het ministerie en Rijks waterstaat is bedroevend. Nadat de regio eerst is overvallen met de mededeling dat de Haringvlietbrug er zo belabberd bij ligt dat het verkeer er de komende twee jaar slechts in een sukkeldrafje overheen mag, wordt nu tussen neus en lippen gemeld dat er geen geld is voor groot onderhoud aan de be langrijkste bruggen en sluizen in Zeeland. Al jaren is bekend dat de in de jaren zestig, zeventig en tach tig aangelegde infrastructuur hard toe is aan een opknapbeurt. Het argument dat het geld niet op tafel komt omdat het kabinet demissionair is, is een lachertje. Zulke langetermijnprojecten kunnen niet afhankelijk zijn van het ergerniswekkend trage for matieproces in Den Haag. Er is inderdaad onverantwoord lang getreuzeld. Op Van Nieuwenhuizens ministerie en bij Rijkswa terstaat. Het argument dat het geld niet op tafel komt omdat het kabinet demissionair is, is een lachertje Het kabinet heeft de burgemees ters van grensgemeenten niet ge raadpleegd over de maatregelen die op 8 augustus ingaan. De Nederlandse overheid heeft België een gele kleur gegeven. Wie vanuit een geel land Nederland binnenkomt heeft een 'coronabe- wijs' nodig. Mensen die volledig gevaccineerd of hersteld zijn van corona hebben hiervoor de Coro- naCheck-app. Anderen moeten ALMANAK De Hulsterse ging sporten. Doet ze iedere week, sportief als ze is. Dinsdag stuurde ze haar bolide naar de parkeerplaats. Ze par keerde netjes in het vak. Toen sloeg de schrik haar om het hart. De auto naast haar rolde naar achteren. Pienter als ze is opende ze haar deur en stormde naar een negatieve test laten zien. Ver der is het advies op dag 2 en 5 na thuiskomst een coronatest te doen. Voor wie als vakantieganger eenmalig de grens oversteekt is dit al een hele toer, maar voor mensen die zo wat dagelijks de grens pas seren, vormen de eisen een onmo gelijke opgave. Bij eerdere maatre- Wie vanuit een geel land Nederland binnenkomt heeft een 'coronabewijs' nodig gelen kwam het Rijk met een was lijst vol uitzonderingen om het le ven in de grensstreek niet te ver storen, maar die lijst is er nu nog niet. buiten. Ze zag de eigenaar van de achteruit rollende auto nog. ,,Hey! Je auto gaat er vandoor!" Op hetzelfde moment kwamen omstanders juist op de Hulsterse af. Ze bleek niet goed wakker. De auto van haar buurvrouw reed niet achteruit, maar die van haar vooruit. Handrem vergeten Surfer gered bij Veerse Meer Films voor Tragel en ZorgSaam KORTGENE Tieners opgepakt voor mishandeling De nieuwe controlepoortjes in Torentijd geven problemen. Vak bond FNV spreekt inmiddels van 'beha-gate', ook omdat de directie volgens de bond de zaak bagatel liseert. ,,Dan wordt het alleen maar erger", zegt Yntse Koenen, bestuurder sector overheid bij FNV. ,,J e kunt op je vingers natel len dat een aantal dames zich erg geneert en zich hierdoor letterlijk en figuurlijk in hun hemd gezet voelt." De detectiepoortjes in de peni tentiaire inrichting zijn in mei vervangen. De nieuwe bleken al snel zo gevoelig te zijn afgesteld, dat ze ook reageren op beugels en haakjes in beha's. „Medewerkers kregen de keuze: de beha afdoen of naar huis gaan en een andere aantrekken. Naar binnen met de beha mocht niet", zegt Koenen. ,,Dat gaat natuurlijk veel te ver." Half in onderbroek Ook bezoekers van de gevangenis hebben er last van, zegt voorzitter Peter Schrooten van de onderne mingsraad (OR). „Sommige vrou wen worden geweigerd, of ze staan half in hun onderbroek. Ze worden ook niet meegenomen naar een aparte kamer om hun beha uit te trekken. Het is echt schandalig en zelfs mensont erend." Medewerkers hebben er dage lijks mee te maken. Er loopt een 'gewenningsperiode', waarin zij zelf moeten uitvinden welke type beha ze wel of niet kunnen dra gen. ,,Het feit dat je niet weet of het je gaat lukken om pieploos door de poort te gaan, geeft veel De forse stijging blijkt uit de nieuwe Monitor Internationale Werknemers die onderzoeksbu reau Decisio in opdracht van het Expat Center Zeeland heeft opge steld. Het rapport stoelt op de meest recente data van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. ,,Internationale werknemers zijn nu al belangrijk voor Zeeland en dat zal niet minder worden", zegt Ro nald de Back van het Expat Center Zeeland. ,,Buitenlands talent blijft hard nodig. Het is zaak om Zeeland te presenteren als een aantrekke lijke regio om te werken en te wo nen, internationals een warm wel kom te heten en een goede integra tie te bieden." Wonen De meeste internationale werkne mers werken in de gemeenten Ter- neuzen, Reimerswaal en Vlissin- gen. Ook in andere gemeenten ne men de aantallen toe. Zo zijn er re latief grote stijgingen in de ge meenten Borsele (bijna de helft meer), Middelburg en Kapelle. Van de ruim 14.000 buitenlandse werk nemers wonen er ruim 10.000 in Zeeland. Decisio zegt dat het aantal vrijdag 30 juli 2021 Het is nog niet duidelijk of de nieuwe reisregels voor 'groene en gele' landen het dagelijks leven in de grensstreek hinde ren. De Veiligheidsregio Zeeland krijgt hierover veel vragen, maar wacht zelf ook op antwoorden uit Den Haag. Theo Giele Terneuzen Tip? redactie@pzc.nl ARNEMUIDEN Een surfer is gistermid dag langs het Veerse Meer bij Arnemuiden ge reanimeerd. Volgens de politie kwam er rond 14.15 uur een melding binnen dat er iemand levenloos in het water lag nabij de Oranjeplaatweg. Het slachtoffer is door om standers uit het water gehaald en gereani meerd. Voor de hulpver lening was er ook een traumahelikopter ter plaatse. Volgens een woordvoerder is de sur fer uiteindelijk overge bracht naar een zieken huis. Wat er precies is gebeurd wordt nog on derzocht. HULST Om het zorgpersoneel te bedanken voor hun inzet tijdens de pandemie, houdt de organisatie van Zomerfilm Hulst op vrij dag 10 september een filmavond voor medewer kers van Tragel en Zorg Saam. Onder het perso neel worden tickets voor de komische film De Beentjes van Sint Hilde- gard verloot. Een dag later wordt op het Oran- jebolwerk in Hulst de roadmovie The Peanut Butter Falcon vertoond. Zomerfilm is dit jaar, net als in 2020, een open luchtbioscoop. Bezoe kers bekijken de film van uit de auto. De kaartver koop start zondag. Drie tieners zijn giste ren opgepakt voor het mishandelen van een 18-jarige Vlissinger. Ze zouden het slachtoffer dinsdagavond hebben geslagen op een cam ping aan de Havenweg in Kortgene. De Vlissinger ver klaarde bij de politie dat er geen aanleiding was voor de mishande ling. Ook zijn 15-jarige broertje zou zijn be dreigd door de groep tieners. Twee van de opgepakte jongens (14 en 16 jaar) komen uit Kortgene. De derde jongen (16) komt uit Rilland. 'Contro Rolf Bosboom Middelburg Zeeuwse bedrijven leunen steeds meer op buitenlandse krachten. Twee jaar terug werk ten er ruim 14.000 buitenlan ders bij Zeeuwse werkgevers. Dat zijn er bijna 2400 meer dan in 2017. De grootste groep komt uit Polen. Frank Balkenende Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26