c* N Standbeeld voor 'de grootste man van Middelburg' Zeeland straks onbereikbaar door uitstel onderhoud bruggen en sluizen Een dagje mee met conducteur Mireille Kian en Noël Hamelink naar EK waterski 5 ,,De uitvinding van de telescoop door Middelburger Hans Lipperhey in 1608 was een oerknal", zei prof. dr. Heino Falcke (links op de foto) gisteren bij de onthulling van een beeld van Lipperhey in de kruidentuin van de Abdij in Middelburg. Volkssterrenwacht Philippus Lansbergen kreeg het voor elkaar om 'de grootste man van Middelburg' zo te eren. De uitvinder woonde naast de Nieuwe Kerk. In het Abdijcomplex zat destijds ook een sterrenkundig observatorium. Rechts op de foto staat Rijk-Jan Koppejan van de sterrenwacht. zeeland 5 'Bovenal ben je de gastvrouw van de trein' De hele familie is erbij in Spanje De langdurige stremming van de Haringvlietbrug lijkt nog maar het topje van de ijsberg. Bij alle brug gen en sluizen van Rijkswaterstaat (RWS) in Zeeland, en ook de Vla- ketunnel en het Dampoortaqua duct bij Middelburg, dreigen de ko mende jaren vertragingen. Het provinciebestuur is onlangs gebeld door Rijkswaterstaat Zee en Delta. Aangezien het kabinet de missionair is, wordt met Prinsjes dag een beleidsarme begroting ver wacht. Dat betekent: zonder al te veel grote investeringen. Daardoor kan RWS geen nieuwe onder houdscontracten afsluiten voor de komende jaren. De komende maanden worden wel bruggen en sluizen geïnspecteerd, maar als blijkt dat ze niet in orde zijn, is er al leen geld voor klein onderhoud. Storingen Dat levert vaker opstoppingen op dan bij één keer goed renoveren, vreest de provincie. Ook wordt de kans op storingen en daarmee stremmingen groter. Als het echt de spuigaten uitloopt, zoals nu bij de Haringvlietbrug, kunnen voor een langere tijd beperkende maat regelen worden genomen. Vanaf 9 augustus is op de Haring- Rijkswaterstaat zegt 'vitale infrastructuur' voorrang te geven. Dan weet Zeeland wel hoe laat het is: de Randstad gaat voor vlietbrug twee jaar lang in beide richtingen maar één rijstrook be schikbaar en mag niet harder wor den gereden dan 50 kilometer per uur. Door het nieuws over de lang- durige stremming op de Haring vlietbrug werd Zeeland al 'onaan genaam verrast', schrijft het pro vinciebestuur in een brief aan mi nister Cora van Nieuwenhuizen (VVD, Infrastructuur en Water staat). Nu is opnieuw sprake van verbazing, verrassing, bezorgdheid en verwarring. De 'toch al kwets bare bereikbaarheid van Zeeland over weg en water' wordt bedreigd. 'Hoe gaat het ministerie dit oplos sen? Het kan toch niet de bedoeling zijn dat er willens en wetens ach terstallig onderhoud gaat ontstaan, waardoor de bereikbaarheid ver slechtert en tevens de veiligheid in het geding is.' Ambtenaren waarschuwen het provinciebestuur dat het uitvallen van één enkele verbinding grote ge- volgen kan hebben voor de Zeeuwse economie, het toerisme en de bereikbaarheid voor hulp diensten. Rijkswaterstaat zegt 'vi tale infrastructuur' voorrang te ge ven. Dan weet Zeeland wel hoe laat het is: de Randstad gaat voor. 'Als bij de klaarblijkelijk noodzakelijk te maken keuzes intensiteitscriteria de boventoon gaan voeren, dan leert de ervaring ons dat dit nadelig uitpakt voor Zeeland', aldus de brandbrief aan de minister. Boos Het provinciebestuur is boos dat de boodschap via een telefoontje is overgebracht en doet een 'klem mend beroep' op voldoende mid delen om stremmingen te voorko men. m ZEELAND 2 1% I vrijdag 30 juli 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO DIRK-JAN GJELTEMA ZEELAND 6 ZEELAND12 Provincie luidt de noodklok Voor zowel het wegverkeer als de scheepvaart dreigen de ko mende jaren in en om Zeeland flinke opstoppingen. Wegens geldgebrek moet Rijkswater staat onderhoud aan bruggen en sluizen uitstellen. De provincie luidt de noodklok in Den Haag. Ernst Jan Rozendaal Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25